Sahte belge çetesinin hataları, gerçekler ve Balyoz “mahkemesi” – 3

Savcının iddiası: 3ncü Balyoz iddianamesinin sanıklarından 42, 53, 56, 105, 127 ve 135 numaralı sanıkları Derya Ön, Erhan Şensoy, Fahri Can Yıldırım, Nuri Üstüner, Şafak Yürekli ve Ümit Metin ile 1nci Balyoz iddianamesinin 133 ve 135 numaralı sanıkları Faruk Doğan ve Ergün Balaban 3 Ocak 2003’de Aksaz’da (Muğla) Suga planı ile ilgili toplantı yapmakla suçlanıyor.

İddiaya göre bu kişiler Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda darbe toplantısı yaptıktan sonra, Erhan Şensoy bir toplantı tutanağı hazırlıyor.

Savcının gösterdiği kanıt: Gölcük’te bulunan, kullanımdan kalkmış 5 no.lu hard diskten çıkan Toplantı Tutanağı.doc isimli Word belgesi. Üstverisine göre bu Word belgesi “ERHAN ŞENSOY” kullanıcı adı ile 2 Ocak 2003’de oluşturulmuş.

Belgenin en altında “Toplantıya katılanların imza bloğu ve imzaları” bölümünde ise yukarıdaki kişilerin adı yazıyor.

Gerçekler:

(1) Yıldırım ve Şensoy TCG Gelibolu’nun birinci ve ikinci komutanı. Yürekli ve Ön  ise TGG Giresun’un birinci ve ikinci komutanı. Bu iki gemi, komutanlarıyla birlikte  29 Aralık 2002-04 Ocak 2003 tarihleri arasında “Reliant Mermaid-V” arama ve kurtarma tatbikatı için denizde ve sözde toplantının yapıldığı tarih olan 3 Ocak 2003’te Hayfa/İsrail limanında bulunuyor.

(2) Adı TCG Gelibolu’nun ikinci komutanı olarak yazan Üstüner ise aslen TCG Gemlik’te görevli.

(3) Doğan ise ameliyat geçirdiği ameliyat nedenitle İzmir’de istirahatte.

Dolayısıyla bu kişilerin 3 Ocak 2003’de Aksaz’da toplantı yapmış olmaları mümkün değil. Ayrıca bu toplantı tutanağı Word belgesini Erhan Şensoy’un 2 Ocak’ta açık denizde iken oluşturması da mümkün değil. Bütün bunları kanıtlayan resmi belgeler hem savcılara hem de Balyoz “mahkemesine” sunuluyor.

İlgili bilirkişi raporu: 5 no.lu harddiskin adli imajını inceleyen Arsenal Consulting, söz konusu belgenin, 5 no.lu harddisk Temmuz 2008’de kullanımdan kalktıktan sonra “esir harddisk” olarak tarihi geriye çekilmiş bir bilgisayara bağlanarak harddiske aktarıldığını tespit ediyor.

Çetenin hatası: Eski tarihli belge üreten çete, bilgisayarlarının tarihini 2 Ocak 2003’e alıyor ve Kullanıcı adı olarak tanımladıkları “ERHAN ŞENSOY” adı ile 3 Ocak’ta toplantı düzenlenmiş ve tutanak tutulmuş gibi Word belgesi oluşturuyor. Ancak çete, TCG Gelibolu ve TCG Giresun’un tam da  o tarihte İsrail’de tatbikatta olduğunu bilmiyor. Çete aynı şekilde o tarihte Doğan’ın ameliyat geçirdiği için nekaat izninde olduğunu da bilmiyor.

Balyoz “mahkemesi”: Bu belgenin sahte olduğunu tespit edecek bir bilirkişiyi atamayı reddediyor. Mevcut bilirkişi raporunu, bu kişilerin fizik kuralları dahilinde Aksaz’da söz konusu toplantıya  katılmış  olamayacaklarını ve de Şensoy’un bu Word belgesini oluşturmuş olamayacağını gösteren belge ve kanıtları tamamen görmezden geliyor. Derya Ön, Erhan Şensoy, Fahri Can Yıldırım, Şafak Yürekli ve Ümit Metin’i bu sahte Word belgesini kanıt göstererek, darbeye teşebbüs ettiklerine dair “kuvvetli suç şüphesi” ile Ağustos 2011’den beri cezaevinde tutuyor.  Faruk Doğan ve Ergün Balaban ise Şubat 2011’den beri tutuklu.

***

Erhan Şensoy ve Fahri Can Yıldırım’ın savunmaları için buraya (70nci celse),  Derya Ön’ün savunması için  buraya (75nci celse), Şafak Yürekli’nin savunması için  buraya (79ncu celse) ve Ümit Metin’in savunması için  buraya (84ncü celse) tıklayın. Faruk Doğan ve Ergün Balaban’in savunmalarına ise buradan (49ncu celse) ulaşabilirsiniz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

2 Yorum “Sahte belge çetesinin hataları, gerçekler ve Balyoz “mahkemesi” – 3”

  1. ftimur Says:

    Bu belgelerin sahte oldukları ve onlara dayanarak yüzlerce insanın özgürlüklerinden yoksun bırakıldıkları artık ayan-beyan ortada. Biraz da bunları üreten çetelerin ve onların koruyucularının kimler olduğunu ortaya çıkaracak çalışmalara odaklanmak gerekmez mi?

    Cevapla

  2. canislupus Says:

    Öyleyse onların da cezalarını çekeceği günler gelir, hiç şüphen olmasın…

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: