Balyoz Davası 49. Celse Duruşma Tutanağı – 22 Ağustos 2011

49. Celse duruşma tutanağını okumak için buraya tıklayın. Bu celsede Cem Aziz Çakmak, Ali Türkşen, Tayfun Duman, İbrahim Koray Özyurt, Dora Sungunay, Soner Polat, Yaşar Barbaros Büyüksağnak, Hasan Gülkaya, Faruk Doğan, Mücahit Erakyol, Ergün Balaban, Cemalettin Bozdağ ve Taner Balkış savunmalarını yapıyor.

Cem Aziz Çakmak’ın adı, 11 no.lu CD’den çıkan Suga planına ait EK-A.doc, Bilgi Notu.doc’a ait EK-B.doc Word belgelerinde ve Amiral Listesi1.xls Excel belgesinde ismi geçiyor. EK-A.doc’a göre Özden Örnek, Çakmak’ı “Ankara Bölgesi Koordinatörü” olarak görevlendirmiş. Yine aynı CD’den çıkan EK-D.doc Word belgesinin sonunda, imza blgounda, Çakmak’ın adı soyadı ve rütbesi yazıyor.

Üstverisine göre 2003’de hazırlanmış gibi görünen EK-D.doc’da bir subayın birliği olarak Temmuz 2004’a kadar var olmayan “CC MAR NAPLES”ın yazdığını bir kenara bırakalım. Sözde 2003’de Cem Aziz Çakmak’ı yasa dışı Suga planında “Ankara Bölgesi Koordinatörü” olarak görevlendiren Özden Örnek, gerçekte Cem Aziz Çakmak’ı Mart 2002’de ordudan ihraç istemi ile Askeri Mahkemeye sevk etmiş (ihraç istemi ile yargılanan Çakmak, 2005’de beraat etmiş).

O dönem Kumay Yarbay olan Çakmak’ı TSK’dan ihraç edilsin diye mahkemeye veren Özden Örnek, Balyoz’un dijital belgelerine inanacak olursak, Çakmak’ı hem Ankara Bölgesi Koordinatörü olarak görevlendirmiş, hem de (Amiral Listesi1.xls’e göre) Çakmak’ın 2009’da Tuğamiral, 2012’de Tümarial olmasını planlamış!

Cem Aziz Çakmak:

“Aslında bu davadaki sahteciliği kanıtlayan en önemli hususlardan biri, benim 2002-2003 yıllarındaki durumumdur. Daha önceki duruşmalarda belirttiğim gibi ben dönemin donanma komutanı olan Oramiral Sayın Özden Örnek tarafından Mart 2002 tarihinde sevk edildiğim Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç istemi ile yargılandım. 2005 yılında beraat ettim.

Şimdi size soruyorum. 2002 yılında beni TSK’dan ihraç edilmek üzere donanma komutanı sıfatıyla Askeri Mahkemeye sevk eden, diğer bir ifade ile bana güvenini yitirdiğini açıkça göstermiş olan Oramiral Sayın Özden Örnek’in sözde böyle bir gayrı yasal oluşumda beni görevlendirmesi mümkün mü dür? Ya da benim böyle bir durumda görev kabul etmemi, akıl ve mantık sınırları içerisinde izah edebilir misiniz?

Veya 2002 yılında TSK’dan ihraç istemi ile beni Mahkemeye veren Oramiral Sayın Örnek’in aynı yıl hazırladığı iddia edilen amiral listesinde beni tuğamiral ve tümamiral olarak göstermesini, sizin deyiminizle hayatın doğal akışına uygun bulabilir misiniz?

10. Ağır Ceza Mahkemesi Üyeleri akıl, mantık, hukuk, adalet ve vicdan gibi kavramaların anlamını yitirdiği bu davada, adeta önce idamlarına karar verelim. Sonra tanıkları dinleyip, delilleri değerlendiririz tutumumun benimsendiği izlenimi veren Mahkemenizin, objektiflik ve tarafsızlığı tartışılır hale gelmenin ötesine geçmiştir.”

Sahteliği defalarca ispatlanmış bu dijital verilerle 163 kişiyi tutuklayan görüntüde-mahkeme karşısında, insanlar artık laf olsun diye (ya da sırf kayda geçsin diye) savunmalarını sunuyorlar. Belge hazırladığı iddia edilen gün ve saatte TRT kameraları önünde denizde dalış eğitimi yapığını, daha önceki bir celsede “mahkemeye” videosunu seyrettirerek kanıtlayan Ali Türkşen, bu celsedeki savunmasına şöyle başlıyor:

“(…) bugün yapacağım savunmanın sizlerde herhangi bir değişiklik yapacağına en ufak bir şekilde inanmamakla birlikte, salonda bulunan komutanlarım ve silah arkadaşlarımdan benim bu savunmada söyleyeceklerimi söylemeye olan ihtiyacımdan dolayı 28 dakikanızı sabırla bana ayırmanızı rica ediyorum.”

Türkşen’in savcılıktaki sorgusunda yaşadıkları ayrıca ilginç. 26 Şubat 2010’da Beşiktaş Adliyesi’ndeki sorgusunda ısrarla “Rapor var, bu belgeyi siz hazırlamışsınız” diyen savcıya, ısrarla “Hayatımda bu listeyi ilk defa görüyorum” diye tekrarlayan Türkşen, sonunda savcıdan şu yanıtı alıyor:

“Albayım yapmadıysanız, yapmadığınızı siz ispatlayacaksınız o zaman.”

Bunun üzerine, (dijital) listeyi neden hazırlamış olamayacağına dair aklına gelen tüm gerekçeleri gece yarısından sonra karşısına çıktığı Balyoz Hakimine sıralayan Türkşen, (birazdan hakkında tutuklama kararını verecek olan) Hakim’den şu yanıtı alıyor:

“Teferruat bunlar Albayım. Yazalım isterseniz, ama siz bilirsiniz.”

Bu celsede de, “Mahkeme” Türkşen’in ve diğerlerinin savunmasını bir teferruat olarak dinliyor.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

10 Yorum “Balyoz Davası 49. Celse Duruşma Tutanağı – 22 Ağustos 2011”

 1. Olasılıksız Says:

  Bu tutanakları okudukça içim daralıyor gerçekten. Allah hem içeridekilere hem dışarıda olan yakınlarına sabır versin. Böylesine çaresiz kalmak gerçekten çok zor.

  Cevapla

 2. Solmaz Türk Says:

  Silivri’ye Hasdal’a gide gele avukat parası,yol parası,kalacak yer parası derken tutuklu yakınları artık sıfırı tüketmiş durumda.Bir de muvazzaf askerlerin maaşlarının kesintiye uğradığını düşünürseniz durumun gerçekten de vahim olduğunu anlarsınız.Bu arada bazı tutuklu yakınlarının da çok kötü hastalıklarla mücadele ettiğini de belirtmek isterim.Bu alçaklarda gerçekten de din,iman ,Allah korkusu kalmamış.

  Cevapla

  • ihtimal Says:

   Demekki neymis; darbe yapacaksaniz tonla para yapmaya calisin once 🙂

   Cevapla

   • Olasılıksız Says:

    Ooouuvv… süper!

    Bugün duyduğum en acaip espiriydi bu. 🙂 🙂 🙂

    Sahte suçlama tezgahlarından sonra şimdide zorluk içerisine düşenlerle dalga geçmek yeni yaklaşım mı? “Düşene tekme vurmak sevaptır” diyen mi oldu uzaklardan?

    Cevapla

    • ihtimal Says:

     Adil bir sistemde kimse zorluk icine dusmez. Bak Mehmet tegmen serbest birakildi… Demekki bu darbe tezgahinnin icinde Cetin dogan gibi kurularin yaninda yaslarda varmis, hep oldugu gibi! Bundan sucsuz olanlarin yapmasi gereken tek sey, ne biliyorlarsa yetkililere anlatmalaridir!!!

     Cevapla

     • Olasılıksız Says:

      Vay canına…

      Teğmen Mehmet 122 duruşma boyunca ne biliyorsa anlattı… Daha doğrusu hiç bir şey bilmediğini anlattı.. Sonra ne oldu? SEHVEN suçlandığı ortaya çıktı.

      Şimdi aylarca SEHVEN!!! hapiste yatan birisinin adil sistemde hiç bir zorluk yaşamadığını mı anlıyoruz buradan?

      Çok demagoji gördüm ama buna demagoji demeye bile dilim varmıyor.

      Yarın balyozda SEHVEN tutuklananlar da serbest bırakılmaya başlanırsa aynı yorumu onlar için de yapacak mısın?

      Cevapla

   • Solmaz Türk Says:

    Alçaklığın sınırı yok.

    Cevapla

 3. sessızçığlık_jandarma Says:

  sabrın son selamettir

  Cevapla

 4. boraxin Says:

  zulalardaki paraları harcasınlar…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: