Sahte belge çetesinin hataları, gerçekler ve Balyoz “mahkemesi” – 5

Savcının iddiası: 1nci Balyoz iddianamesinin 106 ve 131 numaralı sanıkları Cem Aziz Çakmak ve Yaşar Barbaros Büyüksağnak, 2nci Balyoz iddianamesinin 3 numaralı sanığı Ahmet Sinan Ertuğrul ve 3ncü Balyoz iddianamesinin 1, 11, 31, 88 ve 106 numaralı sanıkları Ahmet Gökhan Rahtuvan, Ali Yasin Türker, Cahit Serdar Gökgöz ve Mehmet Cenk Dalkanat, Ankara’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 13 Aralık 2002 ve 2 Ocak 2003’de Suga planları ile ilgili toplantı yapmakla suçlanıyorlar (ikinci toplantıya 3ncü Balyoz iddianamesinin 106 numaralı sanığı Nuri Selçuk Güneri’nin de katıldığı iddia ediliyor).

İddiaya gore bu kişiler darbe toplantısı yaptıktan sonra, bir de toplantı tutanağı tutmuşlar.

Savcının gösterdiği kanıt: Gölcük’te bulunan, kullanımdan kalkmış 5 no.lu hard diskten çıkan toplantı sonuç.doc ve EKA Toplantı Sonuç Raporu.doc isimli Word belgeleri.

Belgenin en altında “Toplantıya katılaların imza bloğu ve imzaları” bölümünde ise yukarıdaki kişilerin adı yazıyor.

Gerçekler:

(1) Yaşar Barbaros Büyüksağnak 23 Ekim 2002’den itibaren 1 seneliğine EUROMARFOR Karargahı’nda  Roma/İtalya) yurtdışı görevde. Bu süre içinde Türkiye’ye hiç giriş-çıkış yapmayan Büyüksağnak’ın bu toplantılara katılmış olması mümkün değil.

(2) Ali Yasin Türker ise sağlık sebebiyle toplantı tarihlerinde izinli.  2 Aralık 2002’de Türker için ameliyat kararı alınmasının akabinde hazırlık ve tahliller yapılıyor ve 18 Aralık’ta ameliyat gerçekleşiyor. Ameliyat sonrası 20 gün raporlu olan Türker, toplantı olduğu iddia edilen 2 Ocak 2003 tarihinde nekaat izninde.

(3) Suga toplantısına katıldığı iddia edilen Cem Aziz Çakmak gerçekte bizzat (sözde Suga planını tasarlayan) Özden Örnek tarafından Mart 2002’de ordudan ihraç istemi ile Askeri Mahkemeye sevk ediliyor (ihraç istemi ile yargılanan Çakmak, 2005’de beraat ediyor).

İlgili bilirkişi raporu: 5 no.lu harddiskin adli imajını inceleyen Arsenal Consulting, söz konusu belgenin, 5 no.lu harddisk Temmuz 2009’de kullanımdan kalktıktan sonra “esir harddisk” olarak tarihi geriye çekilmiş bir bilgisayara bağlanarak harddiske aktarıldığını tespit ediyor.

Çetenin hatası: Eski tarihli belge üreten çete, toplantı tarihlerinde Büyüksağnak’ın yurtdışı görev ile İtalya’da olduğunu ve de Türker’in ameliyat izninde olduğunu bilmiyor.

Çete, o dönem Özden Örnek’in Cem Aziz Çakmak’ı ordudan atmak için yargıya sevk ettiğini de bilmiyor ve Suga planı kurgusuna Çakmak’ı da dahil ediyor.

Ayrıca çete, fazla mesai çalışmaktan bu belgede rütbeleri de karıştırmış. 13 Aralık 2002’deki toplantıya Kurmay Kıdemli Binbaşı olarak katılmış gibi görünen Büyüksağnak’ın (zaten o tarihlerde sahip olmadığı) kıdemini bir ay sonraki toplantıda kaybettiğini görüyoruz. Öte yandan, Türker ve Dalkanat, 13 Aralık 2002’deki toplantıdan 2 Ocak 2003’deki toplantıya kadar geçen bir aylık sürede kıdem almış!

Balyoz “mahkemesi”: Bu belgenin sahte olduğunu tespit edecek bir bilirkişiyi atamayı reddediyor. Mevcut bilirkişi raporunu, Büyüksağnak’ın fizik kuralları dahilinde Ankara’da söz konusu toplantıya  katılmış  olamayacağını, Türker’in çalışmadığını gösteren raporunu tamamen görmezden geliyor. Çakmak ve Büyüksağnak’ı Şubat 2011’den beri,  Güneri’yi Temmuz 2011’den beri, Türker’i Eylül 2011’den beri ve Ertuğrul’u Aralık 2011’den beri sahte Word belgelerini kanıt göstererek, darbeye teşebbüs ettiklerine dair “kuvvetli suç şüphesi” ile cezaevinde tutuyor.

***

Cem Aziz Çakmak ve Yaşar Barbaros Büyüksağnak’ın savunmaları için buraya (49ncu celse), Ahmet Sinan Ertuğrul’un savunması için buraya, (63ncü celse Ali Yasin Türker’in savunması için buraya (67nci celse), Nuri Selçuk Güneri’nin savunması için buraya (74ncü celse) tıklayın.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Sahte belge çetesinin hataları, gerçekler ve Balyoz “mahkemesi” – 5”

  1. yasmin Says:

    beni kötülerin zulmü değil, iyilerin sessizliği korkutuyor.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: