Balyoz Davası 67. Celse Duruşma Tutanağı – 5 Ocak 2012

30 Ocak 2012

Duruşmalar, GENEL

5 Ocak 2012 tarihli 67. celse’nin duruşma tutanağına buradan ulaşabilirsiniz. Bu celsede Abdullah Can Erenoğlu, Abdullah Cüneyt Küsmez, Ahmet Hacıoğlu, Ali Sadi Ünsal ve Ali Yasin Türker savunmasını yapıyor.

“Mahkeme” Başkanı, duruşmanın başında yoklama usulü hakkında söz almak isteyen Türkşen’i salondan atıyor.

Yine “Mahkeme” Başkanı, (6 Aralık’da tutukluluğa devam kararının açıklanmasının ardından) beddua ettiği tavandan izleyicilerin üzerine sarkıtılan kamera ve mikrofonlarla kayda geçen Nevin Alan hakkında ‘Mahkeme heyetine hakaret ve tehditten’ suç duyurusunda bulunuyor.

Bir yıldan beri davadaki belgelerin sahte olduğunu şüphe götürmeyecek şekilde kanıtlayan yüzü aşkın savunmaya tamamen kayıtsız kalarak, insanları hapiste tutan “Mahkeme”nin Başkanı, tutukluların eşlerine, çocuklarına, anne ve babalarına bir ara şöyle ögütlüyor (s.18):

“İçinizdeki duygularınızı saklayınız, dışarı yansıtmayınız.”

***

Bu celsenin özlü sözü Avukat Murat Ergün’den:

“(…) Sayın Mahkeme ile biz bir yarışmaya girsek, kim bu sahtekarlıkları daha iyi biliyor diye yarışma yapsak siz bizi geçersiniz. Çünkü bugüne kadar bütün müdafiler ve sanıklar defalarca sunumlar yaptılar, bilirkişi raporları getirdiler. Heyetinize duruşmalar boyunca bütün sahtekarlıkları bir bir ortaya koyarak ispatladılar.”

***

Dijital Balyoz belgelerin üzerindeki ve üstverilerindeki tarihlerde Ali Yasin Türker ameliyatlı ve sağlık izninde olduğunu raporlarla, Küsmez bankada ve alışverişte olduğunu dekontlarla, Ahmet Hacıoğlu ise süpermarkette alışverişte olduğunu kredi kartı ekstreleri ile “Mahkeme”ye gösteriyor.

Hacıoğlu, bir başka “detaya” daha dikkat çekiyor:

“Ayrıca iddia edilen sahte sanal yazılarda hep aynı imla hatalarına rastlanmaktadır. Değişik 14 kişi tarafından hazırlandığı iddia edilen bu dosyalarda örneğin ne ilginç tesadüftür ki müdahale kelimesi, hep müdahele olarak yazılmıştır. Yani bu 14 kişiden hiçbiri müdahale kelimesinin doğru yazılmasını bilmemekte midir? Yoksa bu sahte sanal yazıların hepsi tek bir merkezde, tek bir bilgisayarda ve tek bir kişi tarafından kopyala ve yapıştır yöntemine göre mi üretilmiştir?”

(Örneğin, Hacıoğlu’nun hazırladığı iddia edilen müdaheleli GÖZLEM FORMU.doc belgesini görmek için buraya, bir başkasının hazırladığı iddia edilen müdaheleli KEŞİF SONUÇ RAPORU.doc belgesini görmek için buraya tıklayın.)

***

Adı üç tane Word belgesinde geçtiği için tutuklu bulunan Küsmez, belgelerin sözde hazırlandığı tarihte Kara Harp Akademisi’nde öğrenci ve sicili 1988-1. Oysa Word belgelerinde isminin yanında mezuniyetinden sonra (kurmay olduktan sonra) alacağı sicil numarasi (1988-J.Ord.1) yazıyor. Küsmez soruyor:

“Hanifi Yıldırım tarafından 1 Ocak 2003 tarihinde hazırlandığı ve 26 Şubat 2003 tarihinde Süha Tanyeri tarafından son kez kaydedildiği iddia edilen bu dijital yazıda, benim kurmaylık sicil numaram mezuniyetimden 5 ay önce nasıl yazılabilmiştir?”

Yanıtı basit ve “Mahkeme” de biliyor: 2003’de kaydedildiği iddia edilen (ve tek bir oturumda oluşturulan, yani sonradan içine ekleme çıkarma yapılmayan) ve birinci iddianameye konu edilen tüm suç unsurlarını barındrıran Balyoz CD’si gerçekte en erken Ağustos 2009’da hazırlandığı için.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: