Balyoz Davası 68. Celse Duruşma Tutanağı – 6 Ocak 2012

30 Ocak 2012

Duruşmalar, GENEL

6 Ocak 2012 tarihli 68. celse’nin duruşma tutanağına buradan ulaşabilirsiniz. Alpay Çakarcan, Aydın Sezenoğlu, Celal Kerem Eren, Aziz Yılmaz, Bahadır Mustafa Kayalı, Berker Emre Tok, Bülent Olcay, Bülent Akalın, Davut İsmet Çınkı ve Derya Günergin savunmasını yapıyor.

Bir önceki duruşmada salondan atılan Türkşen:

“Hasbelkader burada sanık olarak yargılanıyor olabilirim ama lütfen bağırmazsanız bir daha sevinirim.”

“Mahkeme” Başkanı:

“Sizin sizin bu yasanın şeyi. Duruşmadan çıkarılır diyor. Biz de çıkarın talimatını verdik. Buyurun.”

Ali Türkşen:

“Tam 3. balyoz davası başlarken söyleme ihtiyacı hissettiğim için onu ben ifade etmek üzere aslında söz almıştım. (…) Ben de size, Heyetinize birkaç ay önce bir film izlettim. Bana isnat edilen 3. balyoz duruşmaları ya da davası kapsamında benim oluşturduğum iddia edilen bir dosya ile ilgili o saatte başka yer ve zamanda başka yerde olduğumu size gösterdim.”

(Videoyu görmek için buraya tıklayın.)

“Mahkeme” Başkanı:

“Bir programda dalma eğitimi yapıyordunuz.”

Ali Türkşen:

“Tabi.”

“Mahkeme” Başkanı:

“Evet.”

Ali Türkşen:

“Yani eğer zaten o gösterdiğim ya da size sunduğum delillerle sizi yanıltmaya çalışıyorsam ben zaten suçluyum. Lütfen onun gereğini yerine getirin. Ben yani suç işliyorumdur. Eğer öyle değilse bakın biz 1 senedir artık bizim sesimiz daha gür çıkmaya başladı. Ben 1 milim size başımı önüme eğecek bir kabahatim yok. 1 senedir ben neden hapisteyim? Bunun cevabını öğrenmek istiyorum.

Yarın öbür gün siz hangi 1 dakikamızı bize geri vereceksiniz? Biz kaç kere daha yapmadığımız bir şeyi yapmadığımızı ispatlamak durumunda kalacağız? 3’ncü dava başlarken bunu öğrenme ihtiyacı hissettim. Dün daha savunmalar yapılırken yine bazı arkadaşlarımız savunmalarında o belgeleri oluşturdukları iddia edilen saatte başka yerde olduklarını gene ispatlamışlar. Yani biz kaç kere daha size yapmadığımız bir şeyi yapmadığımızı ispatlamalıyız? Ben bunun cevabını almak istiyorum. Çünkü yani yeter artık yani 1 sene oldu. Yani ben yapmadığım bir şey için neden hapisteyim, neden ben boynumu 1 milim bükmek zorundayım? Cevabını öğrenmek istiyorum ve bunun cevabını vermediğiniz takdirde benim sesim daha gür çıkacak. Çünkü ben suçsuzum.”

“Mahkeme” Başkanı:

“Peki.”

***

Alpay Çakarcan, üstverisine göre en son ‘Oramiral Özden Örnek’ isimli kullanıcı 17 Ekim 2002’de kaydedilmiş gibi görünen ve terfi projeksiyonlarının yer aldığı Excel belgesinde 2011’de Tuğamiral’liğe terfi edecek gibi görünüyor. Oysa belge gerçekte 2002’de hazırlanmış olsaydı bu tarihin 2013 olması gerekirdi.

“Şubat 2002 tarihi itibari ile bakıldığında amiralliğe en erken terfi tarihim ilave kıdem alınmaksızın 2013 yılıdır. Bu nedenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığının albaylar için ilk terfi yılının albaylıktaki 5’nci yıla indirilmesi uygulamasının 2005 yılında başlatıldığının ve bilhassa Ağustos 2003 yılında erken terfi alarak yarbaylığa terfi etmememin önceden bilinmesi mümkün değildir. Özetle; Şubat 2002 tarihi itibari ile yapılacak bir değerlendirmede 2011 yılında terfi etmemin öngörülmesi söz konusu listenin gerçek olmadığının açık bir kanıtıdır.”

Aziz Yilmaz, adının geçtiği iki Word belgesinde, GÖREVLENDİRİLECEK PERSONEL LİSTESİ.doc ve GÖREVLENDİRME ÇİZELGESİ.doc’da listelenen kişilerin belgelerin sözde kaydedildiği değil, daha ileriki tarihlerde (sağlık sorunu ya da eğitim nedeniyle) alacakları sicil numaraları ile listelendiklerine dikkat çekiyor ve soruyor:

“Dijital listelerin son kez kayıt edildiği iddia edilen tarihler polis tespit tutanaklarına göre 16 Aralık 2002 ve 26 Şubat 2003’tür. 2002 ve 2003’te hazırlandığı iddia edilen bu dijital listelerde son kez kayıt edildikleri iddia edilen tarihlerde 8 ila 45 ay sonra sağlık sorunları veya eğitim nedeni ile sınıf değiştiren personelin sicil numaraları nasıl bulunabilir?”

***

Berker Emre Tok, kasım raporu.doc isimli Word belgesine göre Kasım 2002 ayı boyunca mesai sonraları Aksaz’daki Üs Komutanı’nı izleyip rapor etmiş.

Belgeyi hazırlayan sahte belge çetesi, o tarihte TCG Trakya gemisinde Harekat Subayı olan Tok’u Aksaz’da zannediyor. Oysa TCG Trakya kuruluş değişikliği nedeniyle o tarihte Aksaz’da değil, Gölcük’te konuşlu. Bu konuda Sabah gazetesinin yaptığı yanıltıcı haberi burada konu etmiştik.

Berker Emre Tok:

“iddianamede dönemin Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ahmet Aksoy’u Kasım 2002 boyunca hafiye gibi mesai saatleri dışında izlediğim iddia ediliyor. Ben o dönem de Aksaz Marmaris’te değil, Gölcük Kocaeli’nde görevliydim. Aradaki mesafe 730 kilometredir. Mesaiyi Gölcük’te mesai sonrası izlemeyi Aksaz’da yapabilmem imkansız.

2. bir imkansızlık daha var. Engin denizler. Bildiğiniz gibi gemiler denizlerde görev yapar. Görev yaptığım ve içinde bulunduğum Trakya Firkateyni de Tuğamiral Aksoy’u izlediğim öne sürülen Kasım 2002 ayı boyunca uluslararası sularda ve yurtdışı limanlarda bulunarak Active Endeavour isimi bir Nato harekatına katılmıştır. İzlediğiniz fotoğrafta bu seyir sırasında çekilmiş 2. komutanım ile birlikte çekilen birçok fotoğraftan bir tane örnektir. Kasım 2002 ayının tamamını gemide bulunan bana tanıklık edebilecek 293 kişi ile birlikte ilk 10 gününü Yunanistan’ın Suda Limanında olmak üzere Doğu Akdeniz’de geçirdiğimden, yurtdışında seyir halinde iken mesai saatleri dışında izleme yapabilmem de imkansızdır. Ancak ne yazık ki iddianamede bu imkansızlıklar yer bulamamıştır.”

Gemi ile yurtdışında olduğuna dair geminin Kasım, Aralık 2002 aylarının saat saat koordinatlarını da içeren gemi jurnallerini ve diğer belgeleri “Mahkeme”ye sunuyor. Bu belgenin üstverisine gore, belge ‘BerkerEmreTok’ kullanıcı ismi ile 3 Aralık 2002’de kaydedilmiş. O tarihte gemisiyle Yunanistan’da olduğunu belgeleyen Tok, “Mahkeme”ye soruyor:

“Yukarıda bahsettiğim Nato görevi 7 Aralık 2002 tarihine kadar devam etmiştir. Aksaz ile hiçbir ilişkim olmamasına karşın yurtdışında seyir halinde bir gemiden yapmadığım bir izlemeyi, kendimi de içine katarak nasıl raporlaştırabilirim?”

***

Derya Günergin, çalışma grubu.doc ve çalışma grubu ek liste.doc isimli Word belgelerini ilk kaydeden olarak suçlanıyor. Bu belgelerin üstverilerine inanacak olursak, Günergin belgeleri 2. Komutanı olarak bulunduğu denizaltını  torpido atışı seyri esnasında, tam da manevra yaparken kaydetmiş.

Günergin, ilgili belgeleri mahkemeye sunarak fotoğraf üzerinden durumu izah ediyor:

“Dijital kayıtların 2 Ocak 2003 tarihinde 17:12 ve 18:08 saatlerinde oluşturulmaya başlandığı iddia olunmaktadır. Ancak ben aynı tarihte yani 2 Ocak 2003 tarihinde 2. komutan olarak TCG Sakarya ile torpido atışı seyrinde bulunuyorum. Bu husus 3 ayrı komutanlığın 4 ayrı gerçek belgesi ile ispatlanmış durumdadır. Bunları size arz ediyorum. Ayrıca uluslararası bir hukuki belge niteliği taşıyan yine TCG Sakarya’nın 2 Ocak tarihli seyir jurnalini de en son sayfaya ekledim.

Eğer inceleyecek olursanız dijital kayıtların yazıldığı iddia edilen 17:12 ve 18:08 saatleri arasında personelin manevra yerlerine alındığı görülecektir. Şimdi yansıda bir denizaltı resmi görülmektedir. Bu resimde personel manevra yerlerindedir. Üs güvertede, hemen aşağıda görülen personel üs güvertededir ve köprü üssü dediğimiz biraz daha yukarda olan personelde köprü üssündeki yerindedir. Su üssünde gemiye de bu köprü üssünden kumanda edilir. İkinci komutanın görev yeri de manevra yerlerinde köprü üssüdür. Bu köprü üssü denen yer 1’e 1 yani 1 metrekarelik (m²) bir alandır. Bunun içinde 4, 5 kişi manevra yerinde görev yapar ve bunların hemen o görülen yerin altında da şuranın altında bir kaporta vardır. Açıktır orası o 4 kişi oradaki küçücük yere basarak ayakta dururlar ve gemiyi yönetirler, hatta komutan da yer olmadığı için köprü üstünde şeyin, yelkenin üzerine çıkar. Şimdi bana deniyor ki sen 2 Ocak’ta bu saatte bu köprü üstünde elinde bilgisayar bir darbe planı yazıyorsun.”

(…)

Günergin:

“Bu delillerle beni içeride tutan aklı anlamakta güçlük çekiyorum. Bu yüzden ben öncelikle vicdanlarınıza hitap etmek istiyorum.”

“Mahkeme” vicdanının sesini dinleyerek (!) iki hafta sonra alacağı ara kararla Günergin dahil sahte dijital belgeler ile suçlanan 249 kişiyi hapiste tutmaya devam ediyor.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: