Zaman ve Taraf’ın Balyoz yayınları

18 Mayıs 2012

CEMAAT, GENEL, Medya yalanları

Zaman ve Taraf gazetelerin Balyoz yayınlarından örnekler vermeye devam ediyoruz.

Dünkü yazımızda Zaman gazetesinin sahte belge çetesine arka çıkmak için kimi gazetecileri nasıl kullandığını yazmıştık. Aynı gün Zaman, “Balyoz’in inkar edilecek hali kalmadı” manşetiyle haber yapıyor.

Zaman, 21 Ocak 2011, sayfa 1

 Zaman’ın iç sayfada (s.14) devam eden haberi şöyle:

‘CD’ler sonradan oluşturuldu’ savunmaları çöktü

“Başta Çetin Doğan’ın kızı ve damadı olmak üzere sanık avukatlarının iddia ettiği gibi Balyoz darbe planı dosyasında yer alan ve içinde Çarşaf, Sakal, Oraj ve Suga başlıklı kanlı eylem planlarının bulunduğu 11 No’lu CD’nin sahte olarak üretildiği iddiasını yalanlayan yeni bir CD bulundu. 6 No’lu torbada 11 No’lu CD ile aynı içerikte 1 No’lu CD tespit edildi. 1 No’lu TDK marka CD içerisindeki belgelerin Balyoz davası kapsamında alınan ifadeler ve içeriğine göre dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’a verilmek üzere hazırlandığı iddia edilen 11 No’lu CD ile birebir örtüştüğü tespit edildi.”

Daha önce defalarca yazdığımız gibi, 11 numaralı CD’deki Balyoz darbe planı başta olmak üzere, suç içeren Çarşaf, Sakal gibi planların Office 2007 kullanılarak oluşturulduğu teknik olarak tespit edildi.

Benzer şekilde, Gölcük’te el konan 6 numaralı torbadan çıkan 1 numaralı CD’de bulunan bu planların da Office 2007 kullanılarak oluşturulduğu tespit edildi. (Mahkeme, 6 Aralık 2010’da el konulan bu CD’nin adli imajını savunmaya vermeyi ancak bir sene sonra, 20 Ocak 2012 tarihli ara kararı ile kabul etti.)

Sahte CD’nin içerdiği sahte planları içeren başka bir sahte CD’nin Gölcük’ten çıkmış olması, sahte planları gerçek kılmıyor. Nasıl 1nci Ordu’daki kimi gerçek belgeler dışarı çıktıysa, sahte CD, Donanma içine benzer şekilde girmiş. Çetenin ordu içinde de mensupları olmadan bunun gerçekleşmesi mümkün olmazdı.

***

Bu konuyla ilgili olarak Taraf’tan Alper Görmüş’ün iki yazısına dönelim.

Görmüş, 10 Nisan 2012 tarihli yazısında 11 numaralı CD’nin yazıldığı harddiskin Gölcük’ten çıktığını yazmış, bunu yazmayan gazetecileri de ‘derin bir bilgisizlikle’ suçlamıştı.

Taraf, 10 Nisan 2012

Bunun doğru olmadığını belirttiğimiz yazımızdan sonra Görmüş, 13 Nisan 2012 tarihli yazısında yanlışını kabul etmiş, ancak geliştirdiği “model”ine destek olarak bu defa da 1 nolu CD’yi göstermişti:

“(…) 11 No’lu CD’nin yazıldığı harddiskin Gölcük’te ortaya çıktığı doğru değildi ama, o CD’nin bir kopyasının (1 No’lu CD) orada ele geçirilen çuvalların içinden çıktığı gerçekti.

(…) ne zaman ki “sonradan üretilmiş” denen CD’nin aynısı (1 No’lu CD) başka ve yeni belgelerle birlikte Gölcük’teki zulada ortaya çıktı, o zaman 11 No’lu CD’nin darbecilerin öz malı olabileceğine dair kanaatim güçlendi.”

Sahtecilik iddiasını zekasına hakaret olarak görerek bir “model” geliştiren Görmüş’e göre (herhalde yeni nesil) darbeciler sonradan ‘her şey sahte’ diyebilmek için güncelledikleri darbe belgelerin tarihlerini geriye çekmişler:

“Darbenin hafızasını her daim taze tutmak için CD’deki dosyalarda yer alan bilgileri sürekli güncelliyorlardı. Yeni bir bilgi girdiklerinde ise bilgisayarın tarihini bir istihbarata karşı koyma tekniği çerçevesinde manuel olarak eskiye ayarlıyorlardı. Ki böylece, ola ki belgeler deşifre olduğunda, ‘zamanlama çelişkileri’ni öne sürerek ‘her şey sahte, her şey senaryo’ iddiasını öne sürebilsinler…”

Demek ki, yeni nesil darbeciler, içinden yeni bilgi çıkmayan ve altında çoktan emekli olmuş Doğan’ın adı yazılı Balyoz harekat planı Word belgesini, ya da sözde yine Doğan’ın 2003’deki generalleri 2003’deki rütbeleriyle darbeye destek durumlarına göre fişlediği Excel belgesini sonradan ‘her şey sahte’ diyebilmek için yeniden Office 2007 ile oluşturmuşlar! (Bu belgeleri görmek için buraya tıklayın.) Sonra da bu belgeleri bir CD’ye kaydedip, CD’nin üzerine 2003’de görevli olan Tanyeri’nin el yazısını makina ile kopyalamışlar; tabii, sonradan ‘her şey sahte’ diyebilmek için!

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

2 Yorum “Zaman ve Taraf’ın Balyoz yayınları”

 1. Solmaz Türk Says:

  Bunlar yeni nesil hormonlu gazetecilik anlayışı,kimi kandırdıklarını zannediyorlar,eminim yazdıklarına kendileri de inanmıyorlar ?Nasıl özel görevli mahkemeler varsa bunlar da özel görevli gazeteciler.

  Cevapla

 2. ahmetoktay Says:

  adamlar yakalanmak temelli darbe planı yapmışlar…
  tüm yoğunlaştıkları, nasılsa yakalanacağız, o zaman nasıl yırtarız olmuş…!!!

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: