Adli bilişim uzmanlarının Balyoz CD’sinde saptadığı sahteciliklerden 3 örnek

Adli Bilişim firması Arsenal Consulting’in ilk analizlerine göre CD’deki en az 76 dokümanın son kaydının 2003’de yapılmış olması mümkün değil. Bu 76 doküman, ilk defa Microsoft 2007’ye dahil edilen Calibri fontuna ve XML Şemalarına referansta bulunuyor. Teknik olarak, bu belgelerin 2006 ortasından önce kaydedilmiş olmasına imkan yok. Dolayısıyla, tek oturumda oluşurulan 11 nolu CD’nin de, üstverisinde göründüğü gibi 2003’de oluşturulmuş olmasına imkan yok. Bu belgeler ve 11 nolu CD’yi her kimler oluşturmuşsa, 2003’de oluşturulmuş gibi gözükmesi için sahtecilik yapmış.

Bu referansların nasıl gözüktüğüne dair bir Word dosyası, bir Excel dosyası ve bir PowerPoint dosyasından örnek verelim (belgeleri, isimlerinin ya da belgelerin üstüne tıklayarak görebilirsiniz).

(1) BALYOZ HAREKAT PLANI.doc

BALYOZ HAREKAT PLANI.doc

Bu Word dokümanı, davaya adını veren belge. Belgenin en altında “Çetin DOĞAN Orgeneral BALYOZ Sıkıyönetim Komutanı” yazıyor.

Üstverisine gore bu belge en son 2 Aralık 2002’de, saat 16:14’de kaydedilmiş.

Bu belge adli bilişim araçları, ya da herkesin ulaşabileceği WinHex adlı programla açılınca, aşağıda görüleceği üzere, 2006 ortasına kadar varolmayan, ancak Office 2007 ile Microsoft Office’e dahil edilen Calibri fontuna referans taşıyor.

(2) _GEN ETÜD.xls

_GEN ETÜD.xls

Bu Excel dokümanı iki sayfa içeriyor; KKK ve JGK. KKK’de 2003’de Kara Kuvvetleri’ne mensup Generaller (o dönemki rütbeleriyle ve görevleriyle) listelenmiş, ve her birinin yanına +, ++, +++, ?, – gibi işaretler konulmuş, kimisi için de “ORDU KOMUTANI DEĞERLENDİRMESİ” notları düşülmüş. Yine JGK sayfası altında Jandarma Komutanlığı’nda o dönem görevli generaller (o dönemki rütbe ve görevleriyle) listelenip, yanlarına destekler/desteklemez gibi notlar düşülmüş.

Üstverisine göre bu belge en son 27 Şubat 2003’de, saat 18:09:39’da kaydedilmiş.

Bu belge adli bilişim araçları, ya da herkesin ulaşabileceği WinHex adlı programla açılınca, aşağıda görüleceği üzere, 2006 ortasına kadar varolmayan, ancak Office 2007 ile Microsoft Office’e dahil edilen Calibri fontuna referans taşıyor.

(3) EK-D HEDEF BÖLGE KROKİSİ.ppt

EK-D HEDEF BÖLGE KROKİSİ.ppt

Bu PowerPoint belgesi, Fatih camiinin bombalanması ile ilgili olan ÇARŞAF EYLEM PLANI HAREKAT EMRİ.doc belgesine  ait bir EK belge.  (Çarşaf planının kendisi de Calibri fontuna referans taşıyor). Bu PowerPoint belgesinde Fatih camiinin krokisi var.

Üstverisine göre bu belge en son 19 Şubat 2003’de, saat 22:56:46’da kaydedilmiş.

Bu belge adli bilişim araçları, ya da herkesin ulaşabileceği WinHex adlı programla açılınca, aşağıda görüleceği üzere, 2006’ya kadar varolmayan, ancak Office 2007 ile Microsoft Office’e dahil edilen XML Şemasına referans taşıyor.

***

Peki, bu MS Office 2007 referanslarının MS Office 2000’le (son) kaydı yapılmış  gibi görünen dokümanlarda ne işi var?

Calibri üzerinden bir örnek verelim. Farzedin ki siz, 2010 yılında yeni bir belge hazırlıyorsunuz. Hazırlarken de MS Office 2007 kullanıyorsunuz. Ancak bu belgeyi en son 2003’de kaydedilmiş gibi göstermek istediğiniz için, son kaydını Word 2000 sürümü ile yapıyorsunuz. Bu arada bilgisayarınız tarihini de istediğiniz tarihe geriye çekiyor ve kullanıcı ismini istediğiniz gibi tanımlıyorsunuz.

Bu belgeye sonradan bakanlar ve derinlemesine incelemeyenler (mesela TÜBİTAK) 2003’te son Word 2000 yazılımıyla kaydedilmiş olacağını görecek.  Ancak şimdi aynı belgeye bir adli bilişim aracıyla ya da Winhex yazılımıyla baktığınızda çıplak gözle görülmeyen ve bu belgenin daha öncesinde MS Office 2007’den geçmiş olduğunun izleriyle karşılaşacaksınız (yukarıda görüldüğü gibi).

MS Office’in 2007 sürümünden evel mevcut olmayan Calibri’ye referans bu izlerden biri. MS Office 2007’in Calibri font’unu dahil ederken bu fontu “default font” (yani varsayılan font) olarak seçmiș olduğunu not edelim.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

4 Yorum “Adli bilişim uzmanlarının Balyoz CD’sinde saptadığı sahteciliklerden 3 örnek”

 1. dupdis Says:

  Cemaat mi Diğerleri mi? Görücez..

  Cevapla

 2. tercüman Says:

  Diğerleri dediğin kimler?

  Cevapla

 3. Kemal Kamil Says:

  Akli basinda bir hakim,bu computer disklerine dayanarak acailan davalari derhal dusurur ve zanlilardan ozur diler.
  Bizim hakimler ne bekliyor?

  Cevapla

 4. Kemal Kamil Says:

  Telefonu civilenen Tegmenimiz hala iceridemi?
  Emniyetin sahte belgeler urettigi bir ulkede yasiyoruz.
  Bu gorevlilerin hala vazife basinda olmasi,ne manaya geliyor?
  Sahtekarlik ic isleri bakanligimiz,basbakanlikca suc kabul edilmiyormu?
  Delil uretmege devammi?
  Savci bu sahislari yargiya tasimadigi icin,hakimler davayi dusurmedigi icin,iktidar bilerek
  goz yumdugu icin hesap verecekmi?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: