Üç sahte belge ile üç Taraf haberine örnek

25 Mart 2012

GENEL, Medya yalanları

Bir önceki yazımızda 11 numaralı CD’de bulunan 2003 tarihli belgelerin nasıl Office 2007 referanslarını taşıdıklarını göstermek için üç örnek seçmiştik (BALYOZ HAREKAT PLANI.doc, _GEN ETÜD.xls ve  EK-D HEDEF BÖLGE KROKİSİ.ppt ). Şimdi aynı üç örneği kullanarak, Taraf gazetesinin sahte belgeler üzerinden nasıl haber yaptığını sergileyeceğiz.

ÖRNEK 1: ‘Fatih Camii Bombalanacaktı’

Taraf 20, Ocak 2010, sayfa 1

Taraf’ın bu haberinde görsel olarak sunduğu Cami krokisi, 11 numaralı CD’den çıkan ve içinde Office 2007 ile dahil edilen 2006 XML schema referansı taşıyan ve  EK-D HEDEF BÖLGE KROKİSİ.ppt

Ayrıca, habere konu olan cami bombalama planları ile ilgili Word belgelerinin (ÇARŞAF EYLEM PLANI HAREKAT EMRİ.doc ve SAKAL EYLEM PLANI HAREKAT EMRİ.doc) her ikisi de 2007 Calibri referansı taşıyor.

ÖRNEK 2: ‘Sivil Kontrgerilla Devrede’

Taraf, 21 Ocak 2010, sayfa 1

Taraf’ın bu haberine kaynak olan Word belgesi, 11 numaralı CD’den çıkan ve de davaya adını veren BALYOZ HAREKAT PLANI.doc. Bu Word belgesi 2007 Calibri fontuna referans taşıyor.

ÖRNEK 3:  ‘Paşaların Darbe Karnesi’

Taraf, 16 Mart 2010, sayfa 1

Taraf, 16 Mart 2010, sayfa 11

Habere göre

“Balyoz Darbe planı soruşturmasında tutuklanan Çetin Doğan, 216 generali ‘destek verecek ya da vermeyecek’ diye isim isim fişlemiş.”

Taraf’ın bu haberine kaynak olan Excel belgesi, 11 numaralı CD’den çıkan ve içinde 2007 Calibri fontuna referans taşıyan _GEN ETÜD.xls.

Ayrıca, haberde yazdığı gibi bu belgenin Süha Tanyeri’nin bilgisayarından çıktığı kesinlikle doğru değil. Bu Excel belgesi Baransu’nun bavulundan çıkan 11 numaralı CD’de kayıtlı.

16 Mart 2010’daki haberin altında isim yok; ancak diğer iki haberin altında Yasemin Çongar, Mehmet Baransu ve Yıldıray Oğur’un imzaları var.

Taraf’ın CD’deki belgeler üzerinden bu haberleri yapmadan önce belgelerin gerçekliğini nasıl teyit ettiğini yazmıştık; buradan okuyabilirsiniz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: