Balyoz Davası 80. Celse Duruşma Tutanağı – 3 Şubat 2012

05 Mart 2012

Duruşmalar, GENEL

3 Şubat 2012 tarihli 80. celsenin duruşma tutanağına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu celsede tutuksuz sanıklar Adem Ceylan, Canatan Turgut, Murat Dülek, Ali Tarık Akça, Alpar Karaahmet, Armağan Aksakal, Aşkın Öztürk, Aşkın Üredi. Abdulkadir Eryılmaz, Binali Aydoğdu, Erden Ülgen ve Cahit Serdar Gökgöz savunmasını yapıyor.

Alpar Karaahmet’in ödenek.doc isimli bir Word belgesi hazırladığı iddia ediliyor. Gösterilen “kanıt” ise Word belgesinin üstverisinde ‘A_Karaahmet’ yazması.

Alpar Karaahmet:

“ödenek.doc isimli dijital kaydın teknik inceleme raporunda ise belgenin dijital kullanıcı yolları incelendiğinde A_Karaahmet isimli kullanıcı tarafından 8 Ocak 2003 tarihinde oluşturulduğu tespiti yapılmıştır. Benin A_Karaahmet kullanıcı isimli bir bilgisayarım yoktur, hiç olmamıştır. Bu yönde herhangi bir yerde ele geçirilmiş A_Karaahmet kullanıcı isimli bir bilgisayar da mevcut değildir. (…)

Bu belge ile ilgili olarak ayrıca şu hususları da eklemek isterim. Belgede ifade edilen terörle mücadele ödeneği Deniz Kuvvetleri Komutanlığına hiçbir zaman tahsis edilmemiştir. Böyle illegal bir yapı içerisinde milli bütçeden bir ödenek transferi mümkün değildir.

Belgede ayrıca ihtiyaçların projelendirilerek harekat ihtiyaç analizlerinin yapılması istenmektedir ki harekat ihtiyaç analizleri 2007 yılından itibaren yapılmaya başlandığından bu ifadenin Ocak 2003 tarihli yazıda yer alması mümkün değildir. Bu da belgenin 2007 yılından sonra hazırlandığını göstermektedir.”

***

Aşkın Öztürk, Gölcük’teki 5 nolu hard diskten çıkan ek_tefrik.doc Word belgesine göre Koramiral Altaç Atılan’ı tutuklayacak. Bu Word belgesinin altında imza kısmına da ‘K.Sonay AKPOLAT’ yazılmış. Sahte belge çetesi isimleri karıştırdığı için kullanıcı adı olarak da ‘Sonay Polat’ tanımlamış; üstverisinde kaydeden olarak öyle yazıyor. Daha önce yazmıştık: Sahte belge hazırlayanlara göre, Sonay Akpolat + Soner Polat = Sonay Polat.

Sözde Öztürk tarafından tutuklanacak Altaç Atılan, tevkif tebli EK.doc Word belgesinde “Hassas Personel” olarak listelenmiş. Bu belgenin üstverisine göre, belge 3 Ocak 2003’de Cem Gürdeniz kullanıcı adı ile oluşturulmuş. Ancak, çete bilmiyor; 3. Muhrip Filotilla Komodoru olan Gürdeniz, belgelediği üzere, o tarihte Filotillası ile “Karadeniz Özel Görevi” ile denizde.

Gölcük belgelerini yetiştirmek için muhtemelen fazla mesai çalışan çete, tutuklanması planlanan Atılan’nın, bir başka dijitalde Özden Örnek tarafından geleceğin kuvvet komutanı olarak planlanmış olduğunu atlamış (tıpkı bir Word belgesinde irticacı olarak ordudan atılacaklar listesine dahil ettikleri subayların gerçekte 1nci Ordu’daki seminere katıldığını atlamaları gibi. Bkz.: “Balyoz planı” ile ordudan atılacak irticacı subaylar seminerde “darbe müzakere ediyor”). Sözde Örnek tarafından hazırlanan ‘Amiral listesi1.xls’ Excel belgesinde Altaç Atılan’ın 2005-07 senelerinde kuvvet komutanı olması planlanmş. Yani, iki ayrı Balyoz dijitaline göre aynı kişi hem tutuklanacak, hem de kuvvet komutanı olacak.

Aşkın Öztürk:

“Sayın Altaç Atılan, hassas ve darbeye karşı bir şahıs ise aynı zamanda Sayın Özden Örnek tarafından hazırlandığı iddia olunan amiraller listesinde 2003–2005 yıllarında donanma komutanı, 2005–2007 yıllarında ise kuvvet komutanı olması öngörülmüştür, bu mümkün müdür?”

***

Aşkın Öztürk’ün Avukatı Nevzat Güleşen:

“Kurmay subay ama dalgıç subay. Bu soruşturma başladıktan sonra emekliliğini istedi. (…) Aşkın Öztürk ile ilgili iddialar esasında 2 tane, 2 tane listede ismi geçiyor. (…) Aşkın Öztürk tüm suçlamalarda pasif süje olarak gözüküyor. Kendisi tarafından yazıldığı, kullanıldığı, kaydedildiği, son kez kaydedildiği iddia olunan hiçbir döküman yok. (…) Bu konu ile ilgili olarak da bir örnek vermek istiyorum. Dün gece geç saatlerde Sayın Ömer Diken’in ismini Google’dan sorguladım ve saniyenin onda biri kadar bir sürede yarım milyon sonuç çıktı. Bakın fotoğrafınızı bile koymuşlar Sayın Başkanım. Sizin hiçbir dahiliniz var mı, oralara siz mi koydunuz? Tamamen pasif süje değil misiniz?”

***

Abdulkadir Eryılmaz, 2003 senesinde İstanbul Jandarma Bölge Komutanı olarak görev yapıyor. 1nci Ordu’daki seminere katılıp sunum yapan Eryılmaz’ın, 1nci Balyoz iddianamesinde darbe için Çetin Doğan ile temas edip anlaşmaya vardığı iddia ediliyor (1nci Balyoz iddianamesi, sayfa 54). Bunu yazan emniyet ve/veya savcılar Eryılmaz’ın ifadesini dahi almamış.

Balyoz davasına 3ncü iddianamesi ile dahil olarak tutuksuz yargılanan Eryılmaz’ın ifadesine savcılık ilk defa 25 Kasım 2010’da yani, 1nci iddianame yazıldıktan beş ay sonra başvuruyor (ikinci olarak ise 26 Aralık 2011’de ifade için davet ediliyor).

Abdulkadir Eryılmaz:

“Ayrıca İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı ile herhangi bir emir komuta bağlantısı olmayan ve çoğunluğu Harp Akademisinde öğrenci olan 26 jandarma personeli de İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığının personeli gibi gösterilmesinin de bu sahtekarlığın ayrı bir boyutu olduğunu düşünüyorum. Bu durum, ya sahte veri üretim çetesinin bilgi noksanlığından ya da ciddi bir emir komuta yapısı yaratma düşüncesinden kaynaklanmaktadır diye değerlendiriyorum.”

Söz konusu personelin tamamı dava kapsamında dijital belgeler nedeniyle tutuklu.

Abdulkadir Eryılmaz, 3ncü iddianamede kendisine atfedilen konuşmaların kimisinin kendisine ait olmadığını belirtiyor:

“savunmamda da ayrıntılı olarak ifade ettiğim gibi bana ait olduğu iddia edilen 36 konuşmadan 14’ü bana ait değildir.”

Daha sonra bu konunun yeniden günüdeme gelmesi üzerine, “Mahkeme” Başkanı (sayfa 59):

“Yani emniyetin düşüncesi o sizin kabul edip etmemeniz ayrı bir konu ya da maddi olan gerçek ayrı konu.”

Yani, emniyetin iddianameye birebir alınan düşüncesi ayrı olabilir, maddi gerçek ayrı…

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: