Gölcük’ten çıkan belgeler ve Emniyet’in tespit tutanakları

Gölcük’ten çıkan belgeler arasında Suga ve Oraj Harekat planlarına ait bir çok yeni dijital belge var.  Bu belgelerin dikkatli bir incelenmesi vakit alacak, ancak hemen göze çarpan bir tuhaflıktan ve emniyet görevlilerinin bu tuhaflık karşısındaki değerlendirmesinden bahsedelim. (Daha önce bu belgelerden birindeki önemli bir zamanlama çelişkisine değinmiştik; buraya tıklayın.)

Gölcük’ten çıkan belgelerden biri Suga planına ait, “Sinan Kurye Emri.doc” isimli Word belgesi.  Aşağıda bir kesitini verdiğimiz bu belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu belgenin üzerinde yazan tarih Ekim 2003. Halbuki belge Ekim 2003’de hazırlanmış olamaz. Belgenin imza blogunda Özden Örnek, Donanma Komutanı olarak görünüyor, oysa kendisi o tarihte Deniz Kuvvetleri Komutanı. (Ayrıca Çetin Doğan Ağustos 2003’de emekli olduğu için Ekim 2003’de 1nci Ordu bir başka komutanın sorumluluğunda).

Peki, Emniyet gorevlileri bu konuda tespit tutanağında ne diyorlar? Ekim 2003’ün bu belgede bir maddi hata sonucu belirdiğini değerlendiriyorlar. Elbette, bunun bir maddi hata sonucu olup olmadığını kesin olarak bilmek mümkün degil. Ancak, emniyet gorevlileri bu yorumu yaparken bir başka konuyu tamamen gözardı ediyor. O da şu: Bu belgenin, üstverisinde görünen tarihte yazılmış olması hiç mantıklı değil. Zira, üstverisine gore bu belge ilk olarak 4 Kasım 2002’de olusturulmuş. Yani 3 Kasım’daki genel seçimden hemen bir gün sonra (belgenin son kaydedildiği tarih ise 17 Kasım 2002).

Belgedeki şu ifadeye dikkat çekelim:

“1nci Ordu K.lığı koordinatorlüğünde devam eden BALYOZ Harekat Planı hazırlık çalışmaları…”

Oysa iddialara göre bu tarihlerde daha sözde Balyoz planı ortada yok. Hatırlatalım, sözde Balyoz Güvenlik Harekat Planı’nın tarihi 2 Aralık 2002. En son kayıt tarihi 17 Kasım 2002 olan bir Suga belgesinde  bu ifadenin yer alması mevcut iddialar çercevesinde mümkün görünmüyor.

Peki, Emniyet görevlileri raporda bu konuya hiç değiniyor mu? Hayır. Daha önce örneğini verdiğimiz diğer tespit tutanaklarında oldugu gibi (buraya ve buraya tıklayın) dijital belgelerdeki muhtemel sahteciliğe işaret eden olguları tamamen gözardı ediyorlar.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

8 Yorum “Gölcük’ten çıkan belgeler ve Emniyet’in tespit tutanakları”

 1. eminkk Says:

  En son 17 Kasım 2002de kaydedilen bir belgenin içeriğinde Ekim 2003 tarihi olabilir mi? Bakın belgede donanma Komutanı gözüken Özden Örnek o tarihte Deniz Kuvvetleri Komutanı. Çetin Doğan emekli. Sanki ardından gelenlede….
  Bu 4 Kasım 2002’de olusturulmuş. Yani 3 Kasım’daki genel seçimden hemen bir gün sonra. Nasıl oluyor da “devam eden Balyoz hazırlık..” Seçimden önce henüz hükümet olmamış AKP yi devirme planı çalışmaları başlamış anlaşılıyor.
  Şeytanın aklına gelmez bu saçmalıklar…Uysada belge, uymasada… gibi olmuş.

  Cevapla

 2. merttalay Says:

  Bir soru:

  “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” ile “BALYOZ Harekat Planı hazırlık çalışmaları” ayni sey midir? Degildir, di mi? Bir planin hazirlik calismalari o plandan once gelir, adi ustunde “hazirlik”.

  Simdi tarihlere bakalim:
  BALYOZ Harekat Planı hazırlık çalışmaları…..17 Kasim 2002
  Balyoz Güvenlik Harekat Planı……………..2 Aralik 2002

  Nedir burada sorun?

  Cevapla

 3. ccgursel Says:

  Bir soru da burdan:

  3 Kasım aksami secim sonucu belli oluyor, 4 kasimda “devam eden balyoz harekat plani hazirlik calismalari” lafi gecen bir belge hazirlaniyor.

  Peki bu adamlar birkac saatte mi darbe yapmaya karar veriyorlar, ismini koyuyorlar, balyozun hazirlik calismalarina basliyorlar ve bu hazirlik calismalarina atfen karsilikli yazisma yapiyorlar? Gazeteleri bile okumadan ise koyulmuslar demek ki oyle mi?

  Cevapla

  • drunkenknight Says:

   ayrıca herşeyi de digital ortamda hazırlatıyorlar,binlerce yazışma yapıyorlar(çuvallar dolusu delil olduğu iddia edilen imzasız belge)ama bir tane bile Balyoz Harekat Planı ile ilişkilendirilebilecek ıslak imzalı bir belge yok…

   Bu arada birşey dikkatimi çekiyor…Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda,Gölcük Donanma Komutanlığı’nda,ve diğer noktalarda yapılan aramalara kaynak olan ihbar mektubları vs…onlar da imzasızdı değil mi ?

   Cevapla

   • drunkenknight Says:

    Şurası da ayrıca ilginç kanımca :

    bir tane Türk Silahlı Kuvvetleri subayı,astsubayı,uzman çavuşu çıkıpta demiyor ki ‘evet ben bu planların yapıldığına,bu evrakların saklandığına,gömüldüğüne şahit oldum,bu cd lerin hazırlanmasına tanıklık ettim’…lakin imzasız belgeler,sahte cd ler,imzasız ihbar mektupları ve telefonları havada uçuşuyor…

    Cevapla

 4. eminkk Says:

  Bir cevap da buradan:

  Sözde planın adı, Balyoz Güvenlik Harekat Planı ama kısaca Balyoz Harekat Planı’da deniyor. Hatta sadece Balyoz deniyor.

  Cevapla

 5. fenerant Says:

  Bu tür belgeler; ele geçirildiği iddia edilen belgeler içine özenle yerleştirilmiş, Dava süresini uzatma maksatlı belgelerdir. Adamların amacı darbe iddiasında bulundukları kişilerin mahkum olması değil, davanın olabildiği kadar uzamasıdır.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: