Sahte belge çetesinin hataları, gerçekler ve Balyoz “mahkemesi” – 1

Savcının iddiası: 3ncü Balyoz iddianamesinin 25 numaralı sanığı Berker Emre Tok, Kasım 2002 ayı boyunca mesai sonraları Aksaz’daki (Muğla) Üs Komutanı Tuğamiral Ahmet Aksoy’u’ izleyip rapor etmekle suçlanıyor.

Savcının gösterdiği kanıt: Gölcük’te bulunan, kullanımdan kalkmış 5 no.lu hard diskten çıkan kasım raporu.doc isimli Word belgesi. Üstverisine göre bu Word belge “BerkerEmreTok” kullanıcı adı ile 3 Aralık 2002’de kaydedilmiş. (Belgeyi buradan görebilirsiniz.)

Gerçekler:

(1) Berker Emre Tok’un görevli olduğu TCG Trakya fırkateyni o tarihte Aksaz’da değil, Gölcük’te (Kocaeli) konuşlu. Yani Tok, mesai sonralarında izlediği iddia edilen Tugamiral’e 700 km mesafede.

(2) Ayrıca Emre Tok, Word belgesini kaydettiği iddia edilen tarihte (3 Aralık 2002’de) NATO’nun Active Endeavour harekatı kapsamında görevli olduğunu ve fırkateyni ile birlikte uluslararası sularda seyrettiğini belgeliyor.

İlgili bilirkişi raporu: 5 no.lu harddiskin adli imajını inceleyen Arsenal Consulting, söz konusu belgenin, 5 no.lu harddisk Temmuz 2009’da kullanımdan kalktıktan sonra “esir harddisk” olarak tarihi geriye çekilmiş bir bilgisayara bağlanarak harddiske aktarıldığını tespit ediyor.

Çetenin hatası: Eski tarihli belge üreten çete, Tok’un o tarihte bağlı olduğu TCG Trakya’yı Aksaz’da sanıyor, çünkü TCG Trakya Ağustos 2008’den beri Aksaz’da. Ancak çete, bu firkateynin konuş değişikliği nedeniyle Kasım 2002’de Gölcük’te olduğunu bilmiyor (ya da atlamış. Ayrıca çete, “BerkerEmreTok” kullanıcı adı ile hazırladığı belgenin tarihini geriye alırken, o tarihte Tok’un açık denizde tatbikatta olduğunu da bilmiyor.

Balyoz “mahkemesi”: Bu belgenin sahte olduğunu tespit edecek bir bilirkişiyi atamayı reddediyor. Mevcut bilirkişi raporunu, Berker Emre Tok’un fizik kuralları dahilinde söz konusu izlemeyi yapmış olamayacağını ve de Word belgesini kaydetmiş olamayacağını gösteren belge ve kanıtları tamamen görmezden geliyor. Savunmasını sunan Tok’a tek bir soru dahi sormuyor ve Tok’u sahte Word belgesini kanıt göstererek, darbeye teşebbüs ettiğine dair “kuvvetli suç şüphesi” ile 5 Ekim 2011’den beri cezaevinde tutuyor.

Berker Emre Tok’un savunmasına buradan ulaşabilirsiniz. (68nci celse tutanağı, sayfa 39-42)

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Sahte belge çetesinin hataları, gerçekler ve Balyoz “mahkemesi” – 1”

  1. faris sarkaya Says:

    nerim siziler konuyu Sn: etin Doan, Sn: Bilgin balanl v.s konusu olarak ele alamayn alrsanz ancak arkanzda ve yannzda bu kiilerin akrabalarn, dostlarnz bulursunuz toplum fazla kanuya ilgi gstermez. Halbuki konuyu T.C iin bir hayati nemi olacak ekilde halka sunarsanz. bunu yapabilmeniz iin inanlr gereki savlarnz olmal yoksa kendi ayanza ate aarsnz.o zaman ucu halka dokunaca iin halk size desdek verebilir. Silivri zanllar oyunun bir sahnesi olduunu ilerde neler olabileceini halka anlatmalsnz. lkenin kaderine tesir edecek olan bu yarg srececinde size sabr dilerim. sayglarmla faris Sarkaya

    27 08 2012 tarihinde “Balyoz Davas ve Gerekler”

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: