Adli Bilişim uzmanları Gölcük’ten çıkan hard diskte de sahtecilik tespit etti

Balyoz CD’leri üzerinde yaptıkları analizlerle CD’lerin 2003’de oluşturulmadığını tespit eden Arsenal Consulting’in Adli Bilişim uzmanları, Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan ve Balyoz belgelerini içeren 5 numaralı hard disk üzerinde yaptıkları inceleme sonucunda yine sahtecilik tespit ettiler.

İsimsiz bir ihbar üzerine Gölcük Donanma Komutanlığı’nda 6 Aralık 2010’da arama yapılmış, yapılan aramada yükseltilmiş zeminin altında depo gibi kullanılan bir yerde, Balyoz ile ilgili olarak; (1) 27 Temmuz 2009’dan beri kullanımda olmayan 5 numaralı hard disk, (2) 11 numaralı Balyoz CD’sinin aynısı (içinde sadece fazladan bir Word belgesi var), ve (3) Jandarmaya ait olduğu iddia edilen 10 numaralı CD çıkmıştı. (Gölcük’te yapılan arama ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayın.)

Bir taşla beş kuş; 5 numaralı bu hard diskin içinden görülmekte olan envai çeşit dava ile ilgili (Amirallere Suikast, Kafes, Poyrazköy, Askeri Casusluk-Şantaj-Fuhuş, Balyoz) yeni dijital “delil” çıkmıştı. Balyoz ile ilgili olarak Suga planı ve ekleri 5 numaralı hard diskte bulunmuştu.

Bu hard diskin imajı ancak 9 Şubat 2012’de savunmaya verildi. Hard disk üzerinde yapılan incelemenin sonuç bölümü şöyle:

“Arsenal, Samsung Sabit Diskde, adli imajının alındığı 9 Şubat 2012 tarihinden önce en en az bir sefer oynama yapıldığı sonucuna varmıştır. Spesifik olarak, Arsenal, tarihi geriye çekilmiş (en az) 120 dosya ve klasörün Samsung Sabit Diske kopyalandığını saptamıştır. Arsenal’in DATA MFT’de tespit ettiği tarih ve zaman aykırılıklarından biri, Samsung Sabit Disk’e yazılan en son 120 dosya ve klasörün 8 Nisan 2004’de oluşturulmuş gibi görünmesidir. Bu, Samsung Sabit Diski 28 Temmuz 2009’a kadar kullanımda olduğu için mümkün değildir.”

Rapora buradan, ekine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Suga planı ile ilgili bütün dokümanlar, tarihinde oynama yapıldığı saptanan dokümanlar.

Arsenal’in analizi, bu dosyaların 5 numaralı hard diske, sistem saati geriye alınmış bir başka bilgisayardan aktarılmış olduğuna işaret ediyor. Yani hard disk, tarihi geriye alınmış başka bir bilgisayara bağlanıyor. Bu bilgisayardan Suga planı ve benzeri dosyalar diske kopyalanıyor.

Arsenal, raporu şu şekilde noktalıyor:

“Arsenal, şu ana kadar saptadığı delillerde yapılan oynamalar nedeniyle, Samsung Sabit Disk içindeki tüm verilerin orijinalliği hakkında ciddi bir endişe taşımaktadır.”

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

10 Yorum “Adli Bilişim uzmanları Gölcük’ten çıkan hard diskte de sahtecilik tespit etti”

 1. mdemirel33 Says:

  yani cdler de hard disk de baska bir bilgisayara baglanarak olusturulmus, ayni sekilde guncellemeler de baska bilgisayardaki dokumanlar kopyalanip ustunde calisilarak olusturulmus,veya direk kopyalamadan o bilgisayardaki programa baglanarak olusturulmus olabilir. veya windows 2007 de olusturulan guncellemeler veya sablonlar diger bilgisayara baglanarak windows 2000 deki dosyaya copy paste ile yapistirilmis olabilir.tabi iki bilgisayardan birinin tarihi eski tarih ve programlari da eski program olmus olabilir. bu da tarihlerdeki tutarsizligi aciklayabilir mi? bunun boyle olma ihtimali varmidir. bunu da arastirabilirmisiniz?

  Cevapla

 2. Olasılıksız Says:

  Şimdi ilginç bir durum var;
  – CD/DVD’ler teknik açısından teker teker çökmeye başladı
  – Keza HDD’ler de bilişim tekniği açısından çöktü
  – İçerik iddiaların tutarlı olmadığı gerek ifadelerden, gerek mantık hatalarından, gerekse ilgili resmi kurumlardan alınan yazılardan ortaya çıktı.

  Hala bu davayı savunan kesimin elinde 2 koz kaldı, ısrarla onları oynamaya devam ediyorlar.
  1. Güncelleme hikayesi, ki artık bunu iddia edenler bile çok yüksek sesle savunamıyor.
  2. Seminer ses kayıtları.

  Seminer ses kayıtları daha önce oldukça yüzeysel geçiştirildi. Çünkü cami bombalama, uçak düşürme falan gibi daha magazinsel konular vardı. Ayrıca seminerin bir suç teşkil ettiğini söylemek de pek kolay değildi. Ne de olsa ne savcılar bunu iddialarında suç delili olarak kullandı, ne de genel kurmay bunun suç olduğuna dair bir tavır takındı. Ancak, son günlerde seminer kayıtları bazı köşe yazılarında yeniden pişirilip önümüze konuluyor.

  İstanbula çökeriz… darbe tarzı harekat,.. vs. gibi aralardan seçilmiş ifadeler ile iddianın meşruluğunu kanıtlamaya çalışıyorlar.

  Uzun lafın kısası, artık seminer yargılanmaya başladı. Yakında “güncellenmiş” ses kayıtları da çıkarsa şaşırmayacağım. 🙂

  Cevapla

 3. trekking Says:

  Altyazı geçiyor TV.lerde. Balyoz Savcıları mütaalalarını mahkemeye sunmuşlar. 920 sayfa!!!. Tüm komutanlar için eksik teşebbüs ten 15-20 yıl hapis istiyorlarmış.

  Çadır Tiyatrosunda oyun kapalı gişe devam ediyor maalesef. Balyoz ‘un omurgasını oluşturan CD ler hakkında arka arkaya çıkan bilirkişi raporlarına, tüm sahtecilik iddialarına karşın çökmesi gereken dava da, 15-20 yıl hapis.

  Yargı çözer, yargı çözer diyenler nerede??

  Cevapla

 4. tercüman Says:

  Dava sonuna gelirken birkaç yerden cdler sahte raporu alsan ne olur, ver parasını al raporu…

  Cevapla

  • trssby Says:

   tercüman,

   “Dava sonuna gelirken birkaç yerden cdler sahte raporu alsan ne olur, ver parasını al raporu…”

   Yukardaki tümce, düşünmesini bilmeyen, tipik çarpıtılmış düsünce yapısının özeti gibi.
   Biraz okula git mantık dersleri al sonra yorum yaz.

   Madem parasını verip rapor alabiliyorsun, senin çarpık düşünce mantığına göre mahkemeye verilmiş olan raporlar da satın alınmış olmuyorlar mı? Önceki raporlar gerçek, yenileri sahte öylemi?

   Yeni raporu okuduğundan bile şüphe etmekteyim. Rapor, 2007 de kullanılacak bir fontun, 2003 te kaydedilmiş .doc kütüğünün içinde bulunduğunu ispatlıyor, sadece ve sadece olmaması gereken bir olguyu ortaya koyuyor.

   Bu durumda, mahkeme veya sen, ortaya çıkan bu olgunun sahtecilik olmadığını, veya yeni raporun nasıl sahte olduğunu ispat etmen gerekir.

   Cevapla

 5. tercüman Says:

  Tabii muhakkak öyledir, çünkü bizim milletimizin hiç suçu, günahı olmayan insanları hapse atıp çürütmek gibi kötü bir huyu vardır…

  Cevapla

 6. atgm Says:

  5 Numaralı harddisk ile yeni bir bilgi aldım, bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.
  Bu harddiskin üretim tarihi Eylül 2003
  Deniz kuvvetleri tarafından satın alındığı tarih 2004
  Donanma’nın envanterine girip kullnaıma verildiği tarih ise 2005

  Sayglarımla,

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: