Range Rover “güncellemesi”

26 Mart tarihli yazısında Aslı Aydıntaşbaş, Balyoz belgelerindeki zamanlama çelişkilerine dikkat çekerken şöyle demiş:

“Benim favorim, 2006’da verilen 16 BEB 33 plakalı Range Rover Freelander’a 2003’de el konması.”

Ergun Babahan ise, Star gazetesindeki 27 Mart tarihli yazısında Aydıntaşbaş’ın bu yazısına atıfta bulunuyor ve şöyle diyor:

“Aslında bu iddia yeni değil. (…) Çünkü belgelerin hemen her yıl güncellendiği bilgisi, mesela değişen sokak isimlerinin, izlenen kişilerinin ev adresleri veya araba modelleri ile plakalarının gerçeğe uygun hale getirildiği belirtildi. Bu haberi gündeme getiren Mehmet Baransu da eleştirilere bir dizi yazıyla karşılık verme kararı aldı.”

Güncelleme iddiasının mantıksızlığını bir kez daha ve bu örnek üzerinden açalım.

Sözü edilen belge, 4X4 ARAÇLAR ÇİZELGESİ.doc diğer Balyoz belgeleri ile birlikte 5 Mart 2003’de oluşturulmuş gibi görünen 11 numaralı CD’de yer alıyor.  Belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

4X4 ARAÇLAR ÇİZELGESİ.doc, sayfa 1 (16 BEB 33 plakalı Rover 11nci sırada)

Soruşturma sırasında Balyoz Savcılarına gelen (ve savcıların adli emanate sakladığı) bilgiye göre, belgedeki bu araç, 2003’de İzmir’de ve 35 AR 6132 plaka numarası ile kayıtlı. Bu araç 2006’da el değiştirerek İzmir’den Bursa’ya naklediliyor ve 13 Nisan 2006’da belgede geçen plaka numarası ile (16 BEB 33) tescil ediliyor.

Babahan’a göre 2006’da verilen 16 BEB 33 plakası ile beliren aracın listelendiği belge, güncellenmiş bir blege olduğu için bu bilgiyi içeriyor. Bir an için Babahan’ın doğru söylediğini varsayalım. Diyelim ki, bu belge 13 Nisan 2006’dan sonraki bir tarihte güncellenmiş.

Belgede neler güncellenmiş?

Belgeyi açıp incelediğinizde, 1nci Ordu Bölgesinde listelenen tüm araçların Model senelerinin 1964 ile 2002 arasında olduğunu görüyorsunuz.

Bu belge ilk olarak Balyoz darbe planı için hazırlanıp sonradan güncellendiyse, demek ki 16 BEB 33 plakalı araç belgenin eski halinde yoktu (çünkü 2003’de araç  İzmir’de ve başka bir plaka ile kayıtlı). O zaman, 13 Nisan 2006’dan sonra bu belgeyi kim güncellediyse, Bursa’ya nakledilen 1998 Model bu aracı, Bursa’da el konulacak 4×4 olarak listeye eklemiş.

Ama onun dışında nedense başka hiç güncelleme yapmamış. ‘Yahu, listemizdeki en yeni araç 2002 yapımı. Şu 1964 Model Land Rover’ı da listeden çıkarayım (hurdaya ayrılmış olabilir), onun yerine şöyle 2004, 2005 ya da 2006 model bir 4×4 koyayım’ dememiş.

Yani bu araçla ilgili plaka konusunu görmezden gelirsek, bu belge tamamen 2003’de hazırlanmış bir belge gibi. Başka hiç “güncelleme” yok.

Belgeyi kim güncellenmiş?

Şimdi gelelim, belgeyi kimin kaydettiğine. Bütün bilirkişi raporlarına göre belgenin son kayıt tarihi 4 Mart 2003.  Son kez Suha TANYERI kullanıcı adı ile kaydedilmiş (Office 2000’deki Word 9.0 kullanılmış).

Demek ki, her kim 2006’dan sonra bu belgeyi tek bir araç için “güncelledi” ise, bunu yaparken bilgisayarının saatini 4 Mart 2003’e almış.

Bu arada, Süha Tanyeri 1nci Ordu’daki görevinden Ağustos 2003’de ayrılmış. Demek ki, 2006’dan sonra bu belgeyi “güncelleyen,” kendi kullanıcı adını kullanmamış, bilgisayarda mevcut olmayan ‘Suha TANYERI’ kullanıcı adı tanımlayıp onu kullanmış.

Sonra da bu “güncellenmiş” belgeyi diğer Balyoz belgeleri ile CD’ye kim aktardıysa, o da bilgisayar saatini 5 Mart 2003’e (tam da 1nci Ordu’daki seminerin ilk gününe) geri alıp, 2003’de geçerli bir yazılım ile CD’ye kaydetmiş.

!!!

Bu olaylar dizinini makul bulup, belge sahteciliğini güncelleme ile açıklayamaya çalışan Babahan ve diğerlerine, bu konuda hazırladığımız basit şemayı incelemesini öneriyoruz.

Yazıyı, Balyoz iddianamesinin ilgili bölümü ve bu belgenin son kaydını yaptığı 2003’de iddia edilen Süha Tanyeri’nin savunmasından ilgili bölüm ile bitirelim.

Balyoz iddianamesi (sayfa 274):

“1 nci Ordu Bölgesinde harekat kapsamında ihtiyaç duyulması halinde kullanmak için kamu kurum ve kuruluşlarına ait birçok araç, teçhizat ve iş makinesi ile ilgili sayısal verilerin ortaya konduğu, ayrıca 1 nci Ordu bölgesindeki bazı illerde el konulmak üzere 4×4 araçların belirlendiği anlaşılmıştır.

Planın istihbarat faaliyetleri kapsamında hazırlandığı anlaşılan belgelerin tamamının, Balyoz Harekat planının son kaydetme tarihi olan 2 Aralık 2002 tarihinden sonra oluşturulup plan seminerinden önce de son kez kaydedildiği, yapılan çalışmaların belli bir koordinasyon ve görev bölümü içerisinde gerçekleştiği ve tamamlanan istihbari çalışmaların bir kısmının 5-7 Mart 2003 tarihinde düzenlenen plan seminerinde yapılan sunumlarda özet olarak verildiği, dijital belgelerde yer alan fişleme çalışmalarının plan seminerinden önce tamamlandığı anlaşılmıştır.”

Süha Tanyeri, 29 Nisan 2011:

“Bir aracın 2006 yılında Bursa’ya satılacağı ve 2006 yılında alınacak bir plaka numarasının 2003 yılında bilinip yazılması mümkün müdür? Hayır.

Bu belgenin 2003 yılında yazılmış olması mümkün olamayacağına göre 2006’da yazılması mümkün olan bir belgenin yazıldığı tarih konusunda sahtecilik yapılarak 2003 yılında yazıldığı görüntüsü vermek bilirkişi raporlarına göre mümkün müdür? Evet.

Tarihinde sahtecilik yapılan bir belgenin hazırlandığı ve kaydedildiği bilgisayarlara bilgisayarların isimlerinde de sahtecilik yapılarak HRKBSK ve Süha Tanyeri isimlerinin verilmesi bilirkişi raporlarına göre mümkün müdür? Evet. (…)

Belgenin yazılabileceği en erken tarih olan 13 Nisan 2006 tarihinde ben Ordu Karargahında olmadığıma göre ben Ağustos 2003’te Ordu Karargahından ayrıldım. Sözde belgenin kaydedildiği iddia edilen HRKBSK isimli bilgisayar ile Süha Tanyeri isimli bilgisayarların bana ait olması mümkün müdür? Hayır.”

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Range Rover “güncellemesi””

  1. trekking Says:

    “Bu haberi gündeme getiren Mehmet Baransu da eleştirilere bir dizi yazıyla karşılık verme kararı aldı.” Ergun Babahan

    Sığınacağınız liman olarak başından beri bu tezgahın içinde yer alan (ajanlık yapan gazeteci mi, gazetecilik yapan ajan mı)bu tip mi kaldı. Eleştirilere bir dizi yazıyla karşılık verme kararı almışmış. Mubarek sanki bu belgeler kendisine getirilmemiş de, kendisi imal etmiş de eleştirilere karşılık verecekmiş.

    Ne diyebilir çene suyu çorbadan başka. Bu aşamadan sonra.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: