Balyoz CD’sinin sahte olduğunu saptayan raporun Türkçesi ve sahte belgelere örnekler

Balyoz belgelerini barındıran ve tek bir oturumda kaydedilen 11 numaralı CD’nin gerçekte 5 Mart 2003’de oluşturulmadığını tespit eden raporun Türkçe çevirisine buradan ulaşabilirsiniz. CDlerin Adli Bilişim incelemesini yapan Arsenal Consulting, Inc. uzmanları, 11 ve 17 numaralı CDlerde yer alan dokümanlardan en az 76’sinin sahte olduğunu tespit ediyor; bu dokümanlar Microsoft Office 2007 ile sürülen XML schemalarına ve Calibri fontuna referans taşıyor.

Calibri referansını taşıyan, dolayısıyla en erken 2006 yılı ortasında oluşturulmuş olan dokümanların tam listesine Exhibit B’den ulaşabilirsiniz. Calibri referansları, dokümanların adli bilişim araçları ya da herkesin ulaşabileceği WinHex adlı programı kullanılarak açılmasıyla görünüyor.

Bu referansları taşıyan (yani en erken 2006 ortasında oluşturulan) dokümanların hepsi, suç unsuru içeren ve davanın temelini oluşturan dokümanlar. Gerçekten 1nci Ordu’ya ait olan ve suç içermeyen 2003 tarihli dokümanlarda bu referanslar yok.  Bu sahte dokümanlardan bazılarına örnek veriyoruz (dokümanın kendisini görmek için isminin üzerine tıklayın):

BALYOZ HAREKAT PLANI.doc : 11 sayfalık bu belge Balyoz davasına adını veren belge. Yani Balyoz darbe planı iddiasının ana belgesi. Belgenin en altında “Çetin DOĞAN Orgeneral BALYOZ Sıkıyönetim Komutanı” yazıyor.

_GEN ETÜD.xls : Çetin Doğan’ın dönemin bütün Generallerini  destekler/desteklemez seklinde fişlediği iddia edilen belde.

ÇARŞAF EYLEM PLANI HAREKAT EMRİ.doc : Fatih Camiinin bombalanması planı. Bu planın ppt formatında ekleri olan EK-B TERTİPLENME PLANI.ppt ve EK-D HEDEF BÖLGE KROKİSİ.ppt  (Fatih Camiinin krokisi) dosyalarında da ilk kez Office 2007’ye dahil edilen XML schemalarına referans var.

SAKAL EYLEM PLANI HAREKAT EMRİ.doc : Beyazıt Camiinin bombalanması planı. Bu planın ekleri olan  olan EK-B TERTİPLENME PLANI.ppt ve  EK- D HEDEF BÖLGE KROKİSİ.ppt (Beyazıt Camiinin krokisi) dosyalarında da ilk kez Office 2007’ye dahil edilen XML schemalarına referans var.

MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ PROGRAMI.doc : Balyoz darbesinden sonra uygulanacak hükümet programı

GÖZALTINA ALINACAK MEDYA MENSUPLARI.doc : Balyoz darbesinden sonra tutuklanacak medya mensupları listesi.

FAYDALANILACAK MEDYA MENSUPLARI.doc : Balyoz darbesinde “faydalanılacak” medya mensupları listesi.

İNFAZ EKİBİNDE YER ALACAK EMNİYET PERSONELİ.doc : Istanbul Emniyet’ten bir grup emniyet görevlisi,  2003 tarihindeki rütbeve görevleriyle Balyoz darbesinde infaz ekibinde yer  alacak diye listelenmiş.

TUTUKLANACAK AKP ÜYELERİ.doc : İstanbul bölgesindeki AKP üyeleri, parti teşkilatındaki 2003 görevleriyle listelenmiş.

OPERASYON TİMLERİ.doc :DÖKÜM, TIRPAN, TESTERE, ORAK, YUMRUK, vs. isimli planlarda “Darbe Karşıtı” olarak hedef alınan kişiler ve bu planlarda görev alacak 2003 yılındaki rütbeleriyle listeli personel.   

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA YÖNELİK EYLEM PLANI.doc : İstanbul’daki STK’lara yönelik eylem planı.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

2 Yorum “Balyoz CD’sinin sahte olduğunu saptayan raporun Türkçesi ve sahte belgelere örnekler”

 1. Gülser Says:

  Göz baka baka ülkeyi felakete sürüklüyorlar. Nasıl bir karanlık zihniyettir ki, ne kendi geleceklerini ne de ilerde kendi çocuklarının duyacağı utancı düşünmüyorlar.
  Bu davaları izleme fırsatım oldu. İzlediklerim insanlık için tam bir utanç sahnesiydi. İnanın hem orada tutuklu olan arkadaşlarımız için hem de ülkemin düştüğü bu durum için içim sızladı. Sizlerin ne kadar sıkıntı çektiğinizi de tahmin edebiliyorum.
  Ama her karanlığın bir aydınlığa çıkış zamanı vardır. Bunun da çok yaklaştığını düşünüyorum.
  Sizlere sevgilerimi iletiyorum.

  Cevapla

 2. tercüman Says:

  Bence gayet güzel gidiyor durum

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: