Balyoz Davası 31. Celse Duruşma Tutanağı – 25 Nisan 2011

31. Celse duruşma tutanağını okumak için buraya tıklayın.

Bu duruşmada Özden Örnek savunmasını tamamlıyor. Örnek, tutuklamaya neden gösterilen Gölcük’te çıkan belgelerin sahte olduğuna dair onlarca olguyu sıralıyor.

Daha önce de yazmıştık; Gölcük’ten iki CD ve 1 hard disk içinden dijital belgeler çıktı. CD’lerden bir tanesi (1 no.lu CD) Baransu’nun bavulundan çıkan 11 no.lu CD ile neredeyse tamamen aynı (içinde ek olarak bir belge daha var). 11 no.lu CD ne kadar sahte ise, Gölcük’ten çıkan 1 no.lu CD de o kadar sahte.

Örnek’in savunmasında 5 no.lu hard diskten çıkan “yeni” belgelerle ilgili sunduğu sahtecelik bulgularından bazıları şöyle:

CANER BEN_1.doc Word belgesi. Belgenin üstünde tarih olarak ARALIK 2002 yazıyor. Antetinde ise “T.C.ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ SİLAHLI KUVVETLER ATEŞELİĞİ ROMA/İTALYA” İlgi bölümünde “İLGİ: Dz.K.K.lığının 07 Kasım 2002 gün ve İSTH.:3200-27-02 sayılı “Yeniden Yapılandırma Faaliyetleri” konulu yazısı” yazıyor. Altında, imza blogunda “E.Caner BENER Dz.Kur.Kd.Alb. Slh. Kuv. ve Dz. Ateşesi” var.

(1) Gerçek bir belgenin antetinde “ATEŞELIĞİ” yazmaz, çünkü doğrusu “ATAŞELIĞİ.”

(2) Gerçek bir belgede Ataşe ünvanında bir kişi, kendi ünvanını “Ateşe” olarak yazmaz, çünkü doğrusu “Ataşe.” (Bu konudaki daha önceki bir yazımız için buraya tıklayın.)

(3) Ayrıca, belgeyi hazırladığı iddia edilen Caner Bener Roma Deniz Ataşesi olarak görev yapmış. Ünvanı “Roma Deniz Ataşesi.” Belgede gecen Silahlı Kuvvetler Ataşeliği unvanı 2003 yılından sonra bazı kadroların kalkmasına müteakip veriliyor.

(4) Belgede “İLGİ” bölümünde tarih, sayı ve konu belirtilmiş (“Dz.K.K.lığının 07 Kasım 2002 gün ve İSTH.:3200-27-02 sayılı “Yeniden Yapılandırma Faaliyetleri” konulu yazısı”). 2008den önce böyle bir format kullanılmıyor. 2008’den önce “İLGİ” yazılarında sadece tarih ve sayı belirtiliyor (konu yazılmıyor). Bu şekilde, konu içeren “İLGİ” yazısının yazılmaya başlanması 2008 yılında yazışma talimatındaki degişiklik ile oluyor.

EK.doc Word belgesi. Bu belge yukarıdaki CANER BEN_1.doc Word belgesinin eki oluyor ve “MÜZAHİR PERSONEL LİSTESİ” var. Altında yine “E.Caner BENER Dz.Kur.Kd.Alb. Slh.Kuv. ve Dz. Ateşesi” yazıyor. Yani, yine Ataşe değil, Ateşe.

Bu belgede 3 no.lu olarak beliren subayın birliği “CC MAR NAPLES HRK.BŞK” olarak belirtilmis. 1, 4 ve 5 no.lu subaylarınki ise “NAVSOUTH” olarak. Oysa 2003’de CC MAR NAPLES diye bir kuruluş yok. 1 Temmuz 2004 tarihinde yapılan organizasyon değişikliği sonrasında NAVSOUTH karargah ismi CC MAR NAPLES olarak değiştiriliyor ve adı geçen personel de bu kadroya 15 Ocak 2005 tarihinde atanıyor (bilgi için buraya tıklayın). Belgede hem NAVSOUTH hem de CC MAR NAPLES olması (üstelik daha CC MAR NAPLES ismi daha ortada yokken), sahte belge çetesinin üyelerinin bu ikisinin aynı kuruluşun birbirini takip eden isimleri olduğunu bilmediğini gösteriyor.

Sinan Kurye.doc Word belgesi. Belgenin üstündeki tarih Ekim 2003. Altında “Özden Örnek Oramiral Donanma Komutanı” yazıyor ve bu belge içerisinde bir koordinatörle Sinan Topuz ve Bora Uğurlu kurye olarak görevlendiriliyorlar. Yazıdaki tarihte Örnek Ankara’da Deniz Kuvvetleri Komutanı1, Ordu Komutanlığında ise Orgeneral Çetin Doğan’ın yerinde Orgeneral Yaşar Büyükanıt var. Koordinatör olarak gösterilen Deniz Kurmay Kıdemli Albay Cem Gürdeniz Gölcük bölgesinde görevli olduğu ve koordinatör olarak tefrik edildiği belirtiliyor. Cem Gürdeniz o tarihte Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensip Başkanlığı Ankara’da görevli. Yine aynı yazıda Gölcük’te görevli olduğu ve İstanbul Gölcük arasında özel kurye olarak tefrik edildiği belirtilen Binbaşı Bora Uğurlu yazı üzerinde yazan tarihte Genelkurmay Başkanlığı Ankara’da görevli (Gölcük İstanbul arasında nasıl kurye görevi yapacak?).

müzahirPer..doc Word belgesi. Belgenin üstünde 13 Aralık 2002 tarihi var, altında hazırlayan olarak “M.Nuri ALACALI Deniz Kurmay Yarbay” yazıyor. Üstverisine gore Nuri Alacalı isimli kullanıcı tarafından oluşturulmuş. Nuri Alacalı 29 Temmuz 2002 ile 30 Haziran 2003 tarihleri arasında, 1 sene boyunca ABD’de. Türkiye’ye giriş-çıkışı yok.

müzahirPerEK-A.doc Word belgesi. Bu belge Nuri Alacalı tarafından hazırlandığı iddia edilen müzahir per.doc Word belgesinin eki. Altında hazırlayan olarak “M.Nuri ALACALI Deniz Kurmay Yarbay” yazıyor. Üstverisine göre Nuri Alacalı isimli kullanıcı tarafından 13 Aralık 2002 tarihinde oluşturulmuş, Nuri Alacalı 29 Temmuz 2002 ile 30 Haziran 2003 tarihleri arasında, 1 sene boyunca ABD’de. Türkiye’ye giriş-çıkışı yok.

• Tard.doc Word belgesi. Bu belgede Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişiği kesilecek veya görev yeri değiştirilecek Deniz kuvvetleri Komutanlığı personel listesi başlığı altında 36 kişiye ait isim, soy isim, rütbe, sicil, birliği ve ilgili bilgileri var. Belgenin oluşturulma tarihi 13 Şubat 2003, son kaydetme tarihi ise 30 Temmuz 2003. Listede TCG Alanya isimli gemide görevli Telsiz Üstçavuş Özgür Yar var, ancak bu gemi daha Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kayıtlı değil bu gemi 2005 yılında Deniz Kuvvetlerine katılıyor ve bayrak çekiyor (detay için buraya tıklayın).

Kasım raporu.doc Word belgesi. Aralık 2002 tarihini taşıyan ve üstverisine göre 29 Aralık 2002 tarihinde son kez kaydedilen bilgi notunda Aksaz Üs Komutanı Tuğamiral Ahmet Aksoy’un mesai saatleri içinde Deniz Kıdemli Yüzbaşı Berker Emre Tok tarafından izlendiği belirtiliyor. Berker Emre Tok anılan dönemde TCK Trakya, Trakya Firkateyninde görev yapıyor ve bu firkateyn 5 Ağustos 2002’de yapılan kuruluş değişikliği ile Gölcük’te konuşlandırılmış. Yani Tok, Aksaz’da (Muğla ili) degil, Gölcük’te (Kocaeli ili) görevli. Gölcük’teyken bir ay süresince Aksaz’taki Amiral’i izlemiş olması fiziken mümkün değil.

Takip.doc Word belgesi. 6 Aralık 2002 tarihli bu belgede Yüzbaşı Hasan Özyurt, Muğla Bölgesinde görevli subay astsubayların Kasım ayında Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri ile Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılıklarının kontrol edilmesi maksadıyla evlerinde gerekli incelemeler yapılmıştır diye rapor veriyor. Hasan Özyurt 6 Aralık 2002’de Gökçeada Firkateyninde görevli. Gökçeada Firkateyni ise 2002 Temmuz ayında Gökçeada Gölcük’te konuşlandırılıyor ve dolayısıyla Hasan Özyurt’tun Muğla ile hiçbir alakası kalmıyor. Gökçeada 2007’den sonra tekrar Aksaz’a döndüğünden, bu belgeyi üretenler firkateynin 2002–2003 döneminde de Aksaz’da zannediyor olmalılar.

Ang.Kural_Calışmagrubu.doc Word belgesi. Ocak 2003 tarihli belgede şöyle diyor: “Bahse konu reaksiyon cetvelleri hazırlanmakta olup, ihtiyaç duyulması halinde TSK Milli Angajman Kuralları Yönergesi (MY 228-3(A)) güncelleştirilmesine ilişkin yapılacak teklifler çalışma grubunca hazırlanarak, Ocak 2010 ayı içerisinde Donanma Komutanlığı’na sunulacaktır.” 2003 yılında hazırlanan bir yazıya “sehven” 2010 yılına miat verilmiş. (Bu arada, 2010’a kadar süre verilen bu personelden Deniz Kurmay Binbaşı Hüseyin Çınar tard.doc isimli belgede Silahlı Kuvvetlerden ilişkisi kesilecekler listesinde yer alıyor).

JANGENKOM tahliye.doc Word belgesi. Bu mesaj yazısında gözetim altına alınacak hassas şahısların bürokrat/yerel yönetici/medya mensubu ve bu gibi Yassı Ada ve İmralı Adaya transfer edilerek gözetim süresince bahse konu adalarda tutulmasına uygun olacağı belirtiliyor. Yazının oluşturulma tarihi 1 Kasım 2002 (daha seçimler bile yapılmamış). Mesajın altında adı olan, ayrıca belgenin üstverisinde adı beliren Barbaros Büyüksağnak o tarihte yurtdışında, NATO görevinde.

Gölcük belgelerindeki sahtecilik örnekleri bitmiyor…

Bir üstveri sahteciliği için buraya, soyadını bilmeyen (ve kendisine yanlış soyadla bilgisayar kullanıcı adı alan) bir subayı görmek için buraya, belgelerde hem müzahir, hem de ordudan atılacak diye listelenen kişileri görmek için buraya, gemide denizin ortasındayken belge üretenleri görmek için buraya, yurtdışındayken Türkiye’deki darbe toplantısına katılan subayı görmek için buraya, İsrail’de tatbikattayken aynı anda Türkiye’de toplantıya katılan subayları görmek için buraya, kendi isim veya rütbelerini yanlış bilen subayları görmek için buraya tıklayın.

“Mahkeme” bunları dinliyor, 163 kişinin tutukluluğunun devamına karar veriyor.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Balyoz Davası 31. Celse Duruşma Tutanağı – 25 Nisan 2011”

  1. fenerant Says:

    40 yıllık arkadaşımız Kemal Potur’un adı da Kamil olmuş.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: