Ekrem Dumanlı’ya açık davet

25 Ocak 2011

CEMAAT, GENEL

Zaman gazetesi genel yayın müdürü Ekrem Dumanlı’yı bizle Balyoz’u tartışmaya çağırdık:

Sayin Dumanli,

Balyoz davasi konusunda yaptiginiz yayinlarin bircok yanlislar icerdigini goruyor, bu yayinlarin cogu zaman kasitli ve yaniltici oldugunu dusunuyorum. Son gunlerde beni de dogrudan hedef alan yazilar yayimlamaya basladiniz.  Bu yazilar da evelkiler gibi bir cok maddi hata iceriyor.

Bu yanlis ve hata dolu yazilarinizdan sadece iki tane ornek vermekle yetiniyorum: https://cdogangercekler.wordpress.com/2011/01/22/a-bizarre-but-revealing-article/ ve https://cdogangercekler.wordpress.com/2011/01/06/zaman-gazetesi-zor-durumda/.  Blogumuzda daha bircok ornegini bulacaksiniz.

Sahsimi hedef alan yazilariniz dogrusu beni rahatsiz etmiyor.  Bu tur yayinlara devam etmek sizin bileceginiz is.  Ancak, Turkiye ve dunya kamuoyunun Balyoz davasiyla ilgili aydinlanmasi ve gerceklerin ortaya cikmasi acisindan bu konuda karsilikli bir tartismanin faydali olacagini dusunuyorum.

Size soyle bir onerim var: ismi uzerinde onceden anlasacagimiz bir gazetecinin yonetecegi ve bize karsilikli sorular soracagi bir soylesiye katilmaya hazir misiniz?  Ben Amerika’da siz Turkiye’de oldugunuzdan, boyle bir soylesiyi yazili olarak Internet uzerinden yapmak durumundayiz, ama gene de mumkun ve faydali olacagini dusunuyorum.

Eger “tarafsiz” bir gazetecinin ismi uzerine anlasamazsak, ikinci olarak sunu oneriyorum:  Siz bana istediginiz uc soruyu yoneltin, ben de size istedigim uc soruyu yonelteyim.  Kabul ederseniz, bana verdiginiz cevaplari biz blogumuzda yayimlamak isteriz. Siz de benim verecegim cevaplari (degistirme/kisaltma yapmamak sartiyla) istediginiz gibi kullanirsiniz.

Hicbir seyde anlasamiyorsak dahi, Turkiye’de bu noktada buyuk bir bilgi kirliligi oldugu konusunda umarim anlasabiliriz.  Size teklif ettigim cinsten bir tartismanin bu bilgi kirliligini biraz olsun azaltmaya yarayacagini dusunuyorum.

Umarim teklifime olumlu cevap verirsiniz.

Saygilar,

Dani Rodrik

Not:  Bu mektubu blogumuzda oldugu gibi yayimliyoruz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

5 Yorum “Ekrem Dumanlı’ya açık davet”

 1. eminkk Says:

  Keşke gelse, gelmeyecek. Tutarlı biri değil, kanıta dayanmak yerine genelliyor ve demagoji yapıyor.

  Anahtar cümleler: Ordu darbecidir, burda da yapmıştır. Geçmişte şu-şu darbeler olmuştur, bu sanıklar da darbecidir. Madem Donanmadan çıkmıştır demek ki geçektir. Madem çuvalladır o halde büyük boyutlu önemli şeylerdir. Madem zulaya konmuş bir de videoya çekilmiş o halde ispatlanmıştır.

  Cevapla

 2. şener Says:

  onlara kızmamak lazım kendilerine verilen görevi yapıyorlar,yaparken baya zorlanıyorlar tabi yalanı savunmak zordur ama ne yapsın ekmek parası,aslında onlara bu görevi verenlerle mücadele etmek lazım.

  Cevapla

 3. feroglu Says:

  sayın rodrik size bu çalışmanız sebebiyle tebrik ve teşekkürlerimi sunarım.

  Cevapla

 4. Taylan Says:

  Ekrem Dumanlı acaba iftiraya dayalı, yalan bir dil kullanmadan nasıl konuşacak gerçekten merak ediyorum. Demagoji yaparak, kendi gibi düşünmeyenleri darbeci ilan ederek insanları bertaraf etmeye çalışan bir gazeteyi yöneten Dumanlı acaba hangi ‘reel’ kanıtları sunacaktır? “Islak imzalı belgeler Balyoz’u kanıtladı” diye subjektif, yalan ve okuyucuları yönlendirici manşet atan Dumanlı’nın, ‘gerçekleri’ konuşma konusunda mangal gibi yüreği var mıdır, göreceğiz…

  Cevapla

 5. drunkenknight Says:

  Dün Uğur MUMCU’nun katledilişinin 18 nci yıldönümüydü…

  _Prof. Dr. Muammer AKSOY
  _Doç. Dr. Bahriye ÜÇOK
  _Prof. Dr. Ahmet Taner KIŞLALI
  _Prof. Bedri KARAFAKİOĞLU
  _Prof. Ümit DOĞANAY
  _Prof. Cavit Orhan TÜTENGİL
  _Doç. Dr. Necip HABLEMİTOĞLU
  _Turan DURSUN
  _Çetin EMEÇ
  _Abdi İPEKÇİ…….ve adını hatırlayamadığım katledilen/faili meçule uğrayan bütün aydınlarımız…

  İşte bu yüzdendir ki bugün Türkiyede meydan kendilerini demokrasiden ve hukuktan yana addeden soytarılara ve medya tetikçilerine kalmıştır…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: