Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu: Balyoz tutuklamaları keyfi

22 Temmuz 2013

GENEL

Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu (UNGWAD), Balyoz davasındaki tutuklulukların keyfi olduğuna hükmederek Türkiye Hükümeti’nden hakkında başvuru yapılan 250 tutuklunun durumunun düzeltilmesini talep etti.

UNGWAD’ın usulleri gereği önce 5 Temmuz 2013’de Türkiye Hükümeti’ne iletilen görüş, bu tarihten iki hafta sonra, bugün, başvuruyu Vardiya Bizde platformu adına yapan insan hakları avukatı Jared Genser’e (Perseus Strategies Hukuk Bürosu) iletildi.

UNWGAD’in görüşü şöyle:

Yukarıda aktarılanların  ışığında, Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu aşağıdaki görüşü oluşturmuştur:

Balyoz ya da Sledgehammer davalarında özgürlüğünden alıkonulan 250 sanığın tutuklulukları keyfidir, Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesi’nin 9 ve 14ncu maddeleri ile İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 9,10, ve 11nci maddelerinin ihlalidir; Keyfi tutuklamalar kategorisinde, Çalışma Grubu ‘nun başvuru incelemelerinde referans verdigi III kategorisine düşmektedir.

Oluşturulan görüş akabinde, Çalışma Grubu Türkiye Hukumeti’nden 250 kişinin durumunun İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesinin hükümlerine uygun olarak duzeltilmesini talep eder. Davanın tüm koşulları dikkate alındığında, Çalışma Grubu bir uygun çözümün, Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin 9ncu madde, 5nci paragrafındaki yaptırılabilir bir tazminat hakkı olduğunu takdir etmektedir.

Çalışma Grubu, Türkiye Hükümeti’nin dava ile ilgili ilettiği bilgilerden davanın değisik iç temyiz ve yeniden inceleme sureçlerine tabi olduğunu not etmistir. Bu Görüş’te saptanan yetersizliklerin bu süreçlerde dikkate alınması gerekmektedir.

UNWGAD’ın Balyoz tutuklamaları hakkındaki görüş metninin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu: Balyoz tutuklamaları keyfi”

  1. antichapulcu Says:

    Bu kararın bağlayıcı bir özelliği yok maalesef.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: