Balyoz hakimlerinin keyfi tutuklama kararları ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararı

11 Temmuz 2012

GENEL

Çetin Doğan’ın avukatları Celal Ülgen ve Hüseyin Ersöz, Çetin Doğan ve kimi diğer sanıklar için Balyoz sürecinde hiçbir gerekçe göstermeden tutuklama kararı veren hakimlere tazminat davası açmışlardı (CMK, tutuklama kararlarının gerekçelendirilmesini zorunlu kılıyor).

Kamuoyunca “Haberal kararı” olarak bilinen ve keyfi tutukluluk kararı veren hakimleri tazminat ödemeye mahkum eden kararın akabinde, hakimler hakkındaki tazminat davalarının sadece devlet aleyhine açılabilmesi için CMK’da değişikliğe gidilmiş ve Haberal kararına imza atan (ve de Balyoz ile ilgili şikâyetleri de inceleyecek olan) Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin üyeleri (Başkan ve bir üye hariç) HSYK tarafından değiştirilmişti.

Bu gelişmelerin akabinde 4. Hukuk Dairesi Çetin Doğan ve diğerleri ile ilgili dilekçenin reddine oy çokluğu ile karar vermiş, gerekçe olarak da bu davanın ceza davası bitmeden görülemeyeceğini, CMK 141-144. maddelerindeki düzenleme gereği davaya Ağır Ceza Mahkemelerinin bakması gerektiğini belirtmişti.

Ülgen ve Ersöz, Hukuk Genel Kuruluna temyiz başvurusu yaparak, davanın dayanağının (CMK 141-144 maddelerinin değil) Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu 573. maddesi olduğunu belirttiler. Hukuk Genel Kurulu yaptığı inceleme sonucunda  Ülgen ve Ersöz’ü haklı bularak Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin kararını bozdu. Gerekçe olarak ise hakimlerin kusuru olduğu takdirde (ki tutukluluk kararına gerekçe göstermemek kusur sayılıyor) tazminat ödemeleri gerektiğini ve tazminatın hakimler yerine Devlet tarafından ödenecek olmasının bu durumu değiştirmeyeceğini belirtti. Karara buradan ulaşabilirsiniz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

7 Yorum “Balyoz hakimlerinin keyfi tutuklama kararları ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararı”

 1. zafer Says:

  HSYK ,Yargıtay Hukuk Genel Kurulu üyelerini değiştirmeyi unutmuş anlaşılan.Bu kararın ardından en kısa sürede onlar da değişir.

  Cevapla

 2. millicumhuriyet Says:

  Arkadaşlar oyun bitti,digital belgeler diyerek çürütmeye çalıştığınız gölcük ve diğer cd belgelerinin ıslak imzalı asılları şuan mahkemede.Bir kısmı basına sızdı.
  burada ki linkten siz de ulaşabilirsiniz.Artık oyun oynama zamanı geride kaldı

  c4b1slak-imzalc4b1-balyoz-belgeleri.pdf erişimi için tıklayın

  Cevapla

  • Solmaz Türk Says:

   Islak imzalı diye paylaştığın belgelerin darbeyle ne ilgisi var?Sen buralarda yenisin her halde biz o belgeleri çoktandır biliyoruz,blogu takip etmiş olsan o belgelerin burada da yayınlandığını görürdün.

   Cevapla

  • trekking Says:

   Millicumhuriyet, ya nickini değiştir ya da zihniyetini.

   Bu zamana kadar okadar çok bu yönde haber çıktı ki. Sizin yaptığınız gibi “oyun bitti, takke düştü,kel göründü” diyen çok arkadaş gördük burada. Blogun müdavimleri mal bulmuş gibi atlamadı haberlere. Süzgeçten geçirdik. baktık hep dezenformasyon,hep yalan çıktı bu tip haberler.

   nedir bu gayret? neden? Niye ısrarla yalanlara inandırmaya çalışıyorsunuz milleti?

   Ve bu gayretin altında hep belli odaklar.Gerçekten bir belge çıksa o kadar sevinecekler ki, zil takıp oynayacaklar. Avukat Celal Ülgen’in dediği gibi,

   “Biraz zeka lütfen biraz zeka”.

   Cevapla

   • Solmaz Türk Says:

    Sayın trekking,adamın isminin üstüne tıklayın,karşınızda karşı devrimi bulacaksınız, bu dinciler karşı devrim lafını pek seviyorlar nedense?

    Cevapla

 3. ccgursel Says:

  millicumhuriyet,

  Konuyla hic alakaniz yok belli ki. Genelkurmay’in gonderdigi belgeler arasinda Balyoz, Suga vs. darbe belgeleri yok ki. O gercek belgelerin icinde darbeyle ilintilendirilebilecek hicbir sey yok.

  Ya Zaman gastesinin dezenformasyonuna kanmissiniz ya da siz de ultra kotuniyetli ve ozel gorevli bir dezenformatorsunuz. Ucuncu secenek yok, istediginiz kadar var deyin biz olmadigini biliyoruz.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: