İki sene önce bugün: 23 Şubat 2010

23 Şubat 2012

CEMAAT, GENEL, Medya yalanları

Bugün iki sene öncesine gidip, medyadaki dezenformasyon kampanyasına dikkat çekmek istiyoruz.

Balyoz konusunda sistematik olarak yalan haber yayın yapanların başında—uzak ara—Zaman gazetesi geliyor.

Örneğin, 22 Şubat 2010 Pazartesi günü başlayan Balyoz gözaltılarını meşru göstermek için Zaman gazetesi, 23 Şubat 2010 ’da ilk sayfadan tamamen gerçek dışı bir “haber” yapıyor.

Zaman, 23 Şubat 2010, s.1

Zaman, tutuklamaların Balyoz planlarındaki imzaların TÜBİTAK ve Emniyet Kriminal laboratuvarı tarafından gerçek olduğunun saptanması üzerine yapıldığını yazıyor:

“Camilerin bombalanması, Türk jetinin düşürülmesi gibi kanlı eylemler içeren Balyoz Darbe Planı’ndaki belgeler TÜBİTAK ve Emniyet Kriminal lanoratuvarlarında incelendi. Hepsi gerçek çıkınca (…)”

İç sayfada devam eden “haber”de aynen şöyle yazıyor:

“Edinilen bilgilere göre, savcılık, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı ve TÜBİTAK’tan alınan raporlarda Balyoz’daki imzaların gerçek olduğunun belirtilmesi üzerine operasyon kararı aldı. ”

Zaman, 23 Şubat 2010, s.4

 Gerçekler:

1. Balyoz ile ilgili bütün belgeler dijital ve 2003’de hazırlandığı iddia edilen 11 nolu CD’de kayıtlı. Belgeler, Microsoft office (çoğunlukla Word) belgeleri ve hiçbirinde ıslak ya da kuru imza yok.

Örneğin, haberde bahsi geçen korkunç planlar Camilerin bombalanmasını içeren planlar 11 nolu CD’dekayıtlı SAKAL EYLEM PLANI HAREKAT EMRİ.doc, ÇARŞAF EYLEM PLANI HAREKAT EMRİ.doc ve ORAJ Planı.doc isimli Word belgeleri.

Bu CD’nin 2003’de oluşturulmadığı kesin. Tek bir oturumda kaydedilen (içine sonradan hiç ekleme-çıkarma yapılmayan) CD’nin içinden 2009’a kadar bilgiler çıkıyor. Sahte belge çetesi, belgelerin ve CDnin  üstverilerini manipüle ettigi için belgeler ve CD en son 2003’de kaydedilmiş gibi görünüyor.

2. Belgelerde imza olmadığı için Emniyet Kriminal ya da TÜBİTAK’ın imzaların gerçek olduğunu tespit eden rapor da mevcut değil.

Taraf, Emniyet ve Zaman’ın taktikleri

Şimdi, iki sene bir ay öncesine gidelim.

Bu CD’den çıkan (ve Balyoz soruşturmasına adını veren) ve üstverisine inanacak olursanız en son 2 Aralık 2002’de kaydedilen BALYOZ HAREKAT PLANI.doc isimli Word belgesinde 2006’da kurulan Türkiye Gençlik Birliği’nin adı geçiyor.

Taraf, 20 Ocak 2010, s.10

Savunma, yukarıda linkini verdiğimiz bu Word belgesine ancak iddianamenin kabulünden sonra (Temmuz 2010) erişebildi.

Ancak, belgeden çesitli kısımlar 20 Ocak 2010’da Taraf gazetesinde yayımlandığı için bu tutarsızlık daha soruşturma başlamadan ortaya çıktı ve Türkiye Gençlik Birliği 21 Ocak’ta Taraf gazetesinin önünde bir basın açıklaması yaptı.

İşin ilginç tarafı, bu belgenin 2002’de hazırlanmış olamayacağı ortaya çıkınca Taraf gazetesi, tek kelimeyle gülünç bir şekilde, belgede kastedilen derneğin 2006’da kurulan Türkiye Gençlik Birliği değil, 1997’de kurulan Türkiye Gençlik Birliği Derneği olduğunu açıkladı. Bunun nasıl olamayacağını görmek için buraya tıklayın.

Taraf, 20 Ocak 2010,s.10

Ayrıca Taraf, yaptığı Balyoz haberlerinde sistematik olarak, Balyoz planının Çetin Doğan imzalı olduğunu yazdı.
Oysa CD’ler Baransu’ya teslim edildiği için, Balyoz belgelerinin sadece CD içinde kayıtlı olduğunu, belgelerin hiçbir imza taşımadığını en iyi Taraf biliyordu.
Tekrar Türkiye Gençlik Birliği konusuna dönelim.
Zaman gazetesi ise Taraf’tan farklı bir yöntem izleyerek, “Planlar aynı merkezden” başlığı ile yaptığı haberde sadece belgede adı geçen diğer iki derneğin adını yazarak, Türkiye Gençlik Birliği’nin adını çıkardı.

Zaman, 21 Ocak 2010, s.1

Son olarak, en vahimi, Balyoz soruşturmasında onlarca rapor hazırlayan Emniyet, bu konu ile ilgili yaptığı yazışmaları tamamen çarpıttı. TEM Şube Müdürü Yurt Atayün’ün Türkiye Gençlik Birliği’nin kuruluş tarihini nasıl 1997 olarak raporlayarak mahkemeyi yanılttığını görmek için buraya tıklayın.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: