Taraf haberciliğinin dünü bugünü

25 Kasım 2011

GENEL, Medya yalanları

Taraf, 25 Kasım 2011, s.1

Taraf gazetesi’nin bugün manşetten verdiği habere göre Koşaner dün Silivri’deki Balyoz duruşmasını izlemeye gitmiş.

Oysa bu doğru değil.

Taraf bu haberi yaparken haber kaynağının doğruluğunu, Balyoz haberini yaparken belgelerin orijinalliğini nasıl teyit ettiyse benzer bir şekilde teyit etti herhalde.

Taraf’ın Balyoz haberine kaynak oluşturan CD, üstverisine gore 2003’de oluşturulmuş ve CD’deki belgelerin üstverisinde son kaydeden olarak 2003 yılında görevli olan subayların adaları var. CD’deki Balyoz belgelerinin son kayıt tarihleri hep 2003’ü gösteriyor.

Oysa bu doğru değil. Son kez 2003’de kaydeilmiş gibi görünen belgelerin içinde 2004, 2005, 20062007, 2008 ve 2009 yılllarına ait bilgiler var.

Ancak, Balyoz haberini manşete taşımadan önce Yasemin Çongar’ın bizzat kendisi bu belgelerin üstverilere bakarak, belgelerin ne zaman ve kimler tarafından hazırlandığını “elektronik olarak” teyit etmiş. Çongar’ın 23 Şubat 2010 tarihli yazısından:

“Dijital parmak izleriydi bunlar.

Bu izler sayesinde, darbe harekâtının, cami bombalama emrinin, uçak düşürme senaryosunun, hatta darbeden sonra kurulacak hükümetin programının, hangi subaylar tarafından yazıldığını, hangi subaylar tarafından kaydedildiğini elektronik olarak teyit etmiştik.”

GÜNCELLEME (26 Kasım 2011):

Taraf, bugün “Koşaner Balyoz davasına gitmedi” başlığı altında şu düzeltmeyi yayımladı: “AJANSTAN geçen haberi yanlış yorumlayarak, dünkü manşetimizde Işık Koşaner’in Balyoz davasını izlediğini yazdık. Davayı izlemeyen Koşaner’den ve okurlarımızdan özür dileriz.”

Taraf’ın dünkü manşeti “Kayıtları gördü Silivri’ye koştu” idi. Koşaner Balyoz davasını izlemeye gitmiş olsaydı dahi, Taraf’ta bunun haber yapılış tarzı ve Koşaner’e atfedilen niyet, Taraf’ın misyon gazeteciliğini gayet güzel yansıtıyor.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Taraf haberciliğinin dünü bugünü”

  1. GULGUL Says:

    Taraf’ın haber yaptığı gün, Silivri’de durşma salonundaydım. Oraya Koşaner Paşa filan uğramadı. Zaten, doğru dürüst muhabir de yoktu. Herhalde, Koşaner Paşa’ya benzer birisini O zannetmişler. Belki de birilerine sordular, O birileri de kendileriyle kafa buldu. Çok da iyi olmuş. Bu ve buna benzer hatalar yapsınlar ki, zaten olmayan itibarları daha da zedelensin. Sahte Balyoz iftiraları ile, onca onurlu insanın tutuklanmasına maşalık ettikleri için, Tanrı ayaklarına daha neler dolayacak neler, bekleyin ve görün…

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: