Mizansen mahkemeden mizansenli savunmaya suç duyurusu

05 Kasım 2011

GENEL

Çetin Doğan ve diğer kimi sanıkların savunma avukatı Hüseyin Ersöz, 18 Mart 2011’de Balyoz “Mahkemesi”ne sahte dijital belgelerin nasıl hazırlanabileceğini gösteren bir mizansenle savunma yapmış ve bu yüzden “Mahkeme” Ersöz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Hakkında soruşturma açılan Avukat Ersöz’ün OdaTV’ye verdiği röportajın bir bölümünü buraya taşıyoruz.

Röportajın tamamını buradan okuyabilir, bahsi geçen savunmanın yapıldığı duruşmanın tutanağına buradan ulaşabilirsiniz.

“Ben İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılama sürecinde Çetin Doğan ve bir kısım sanıkların müdafilik görevini yürütmekteyim. Hakkımdaki soruşturma sürecinin başlangıcı da aynı mahkemede Çetin Bey’in savunması esnasında, dijital verilerin manipülasyona açık olduğunu göstermek ve değiştirilebilir bu verilere dayanarak suç isnadında bulunulmasının bilimsellikten uzak bir yaklaşım olduğunu hâkim ve savcılara göstermek amacıyla yapmış olduğum bir sunuma dayanmakta.

Bilindiği üzere müvekkillerimiz hakkındaki isnatlar 2003 yılında oluşturulduğu bilirkişi raporları ile tespit edilmiş 3 adet CD’ye dayanmakta. Ancak bu CD’ler içerisinde 2004-2009 yıllarına ait birçok bilgi yer almakta. Bunun bilimsel olarak açıklaması ise ortada bir sahteciliğin bulunduğudur. Benim yapmış olduğum sunumda ise bu hususları Heyete uygulamalı olarak açıklamak amacıyla, Mahkeme Yazı İşleri Müdürlüğü’nden aldığımız 2011 yılına ilişkin bir duruşma tutanağının “oluşturma tarihini” 2003 yılı olarak değiştirmiştim. Yine dava delil klasörlerde yer alan iddia edilen Balyoz Harekât Planı’nın imza bloğundaki isimleri, hâkim ve savcıların isim ve soy isimlerinden yararlanmak suretiyle karma bir isimle değiştirmiştim ancak “son kayıt tarihini” internetten kolaylıkla ulaşılabilecek bir program vasıtasıyla 2003 yılı olarak ayarlamıştım. Tüm bu hususlar var olan manipülasyonu, Heyetin daha iyi anlamasına yönelikti. Ancak hakkımda Hakaret Suçu’ndan soruşturma izni verilmesine neden oldu.

Hâkimleri ve savcıları “hedef gösterme suçu” sebebi ile hakkımda suç duyurusunda bulunulması ise, duruşmadaki sunumum esnasında ilgilerini çekebilmek amacıyla, üye hâkimlerin isimlerini telaffuz etmem sebebi ile oldu. Kısaca bir çeşit hitabet sanatı ile daha etkili bir savunma yapmaya çalışırken bir suç duyurunun konusu haline gelmiş oldum.”

Avukat Ersöz’ün belirttiği ettiği üzere Balyoz “Mahkeme”si şu ana kadar Ersöz dahil toplam 12 sanık ve avukat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Mizansen mahkemeden mizansenli savunmaya suç duyurusu”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: