Sahte belge çetesi suçüstü yakalandı

2009’un sonlarına doğru Taraf gazetesinin manşetten yaptığı bir haber Türkiye’nin gündemine oturdu.  Habere göre Poyrazköy davasının izini süren savcılar, Deniz Kuvvetleri’ndeki cuntanın hazırladığı Mart 2009 tarihli bir plan elde etmişti.  Adı Kafes Eylem Planı olan bu plan, gayrimüslimlere saldırılar ve değişik operasyonlar düzenleyerek AKP’yi zor durumda bırakmaya yönelikti.

Savcıların ve emniyetin iddiasına göre Kafes Eylem Planı Emekli Dz. Bnb. Levent Bektaş’ın ofisinde ele geçen bir DVD’nin içine gizlice saklanmıştı.  Emniyet’in teknik uzmanları, bu planın bir video dosyası içine sıkıştırıldığını keşfetmişler ve Kafes Eylem Planını bu sayede ortaya çıkarmışlardı.

Levent Bektaş ve planda adı geçen diğerleri ısrarla böyle bir plandan haberleri olmadığını söylediler, ama gene de tutuklanıp, halen bulundukları Silivri’ye gönderildiler.

Bektaş’ın avukatları Hüseyin Ersöz ve Celal Ülgen’in Kafes planının bulunduğu DVD’nin bir imajını mahkemeden ısrarla istemesine rağmen, bu imaj onlara ancak birkaç hafta önce verildi.

Bektaş’ın avukatları Ersöz ve Ülgen bu DVD’yi (ve sıkıştırma/gizleme işlemi için kullanılan  “Data Stash” programını içerdiği iddia edilen CD’yi) önce Türkiye’de teknik elemanlara inceletti.  Bu incelemelerde iddia edilen suç unsurlarından hiçbiri bulunamadı.  Ne bir video dosyası, ne bir Kafes Eylem Planı, ne bir Data Stash programı.

Bunun uzerine imajlar daha ileri tetkik için ABD’ye gönderildi ve incelettirildi. Sonuç aynı: DVD’de değil Kafes Planı, planın içine saklandığı iddia edilen bir video dosyası bile yok! DVD’de sadece Bektaş’a ait fotoğraflar var.

Bakın bu incelemeyi yapan Amerika’lı bilirkişi raporunda ne yazıyor:

Bu raporun tamamı 1000 sayfa civarında (üç farklı adli bilişim yazılımı ile ayrı ayrı analizler yapıldığı için), ancak bulguları özetleyen  11 sayfalık rapora buradan ulaşabilirsiniz.

İncelemeyi yapan bilirkişi, Yalkın Demirkaya, New York Polis Teşkilatı’nda bilişim suçları masasının kurucusu ve bu birimde uzun yıllar yönetici olarak çalışmış bir Adli Bilişim Uzmanı. Demirkaya, raporunda iki Emniyet bilirkişi raporu ile TÜBİTAK bilirkişi raporu arasındaki inanılmaz çelişkilere de dikkat çekiyor (örnegin, Emniyet raporlarında belirtilen Hash değerleri  ile TÜBİTAK raporunda belirtilen Hash değerleri birbirini tutmuyor; yani aynı datanın incelenmiş olması mümkün değil).

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, daha CD ve DVD’ler bilirkişilere inceleme için gitmeden, bir savcı bir başka şüpheliyi Bektaş’ın CD’sinden çıkan “Kafes Planı” hakkında sorguluyor!!!  Detayları okumak için avukatların dün verdiği tahliye talep dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Bektaş bir buçuk senedir tutuklu, ve Bektaş’ın DVD’sinden çıktığı iddia edilen bu kanıt uzerinden “Kafes” iddianamesinde ise 33 kişi sanık olarak yargılanıyor.

Bu haber medyanın hür olduğu herhangi bir ülkede gazetelerin manşetlerinden günlerce inmezdi. Adalet mekanizması içinde görevli olan ve sahte kanıt üretme işine müdahil olanlar için hemen soruşturma açılırdı.  Kimi gazetelerin (Taraf, Zaman, Star, Sabah, Vakit) bunu haber yapmasını beklemiyoruz, ancak Hürriyet, Milliyet, Radikal,…?

Bu suskunluğun sebebi açık.  Turkiye’de artık idealist ya da ideolojik sebeplerle yayın yapmayan (yani gazete satıp, kar etme amacı güden) hiçbir medya kuruluşu hükümetin ve cemaatin hoşuna gitmeyecek gelişmelere eğilmek istemiyor.  Demokrasi bu kadar.


Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: