Hürriyet gazetesinin yanıltıcı manşeti

27 Ağustos 2010

GENEL

Hürriyet gazetesinin bugünkü manşeti “Yapmayın Emri” başlığı atında şöyle: “Balyoz iddianamesi klasörlerinde yer alan bir belge Kara Kuvvetleri’nin 1. Ordu’yu ‘plan seminerinde sadece diş tehditleri görüşün’ emri ile uyardığını ortaya koyuyor.”

Haber, yeni bir bulgunun su yüzüne çıktığı izlenimi veriyor. Oysa ki, bahsi geçen belgenin varlığı yeni bir haber değil. Sedat Ergin’in kendisi de  daha önce bu belgeyi  (aynı yazı serisinin 2. ve 13. yazılarında)  konu etmişti.

Ayrıca, bu belgenin manşete taşınması, belgeye dava kapsamında hakettiğinden çok daha fazla bir önem atfediyor. 1nci Ordu plan semineri öncesinde Kara Kuvvetleri’nden iç tehditi başka bir zamana erteleyin emri geldiği doğru. Ancak, Çetin Doğan’ın yanlış anlamadan kaynaklandığını düşündüğü bu emre cevaben seminer senaryosunu son haliyle detaylı olarak Kara Kuvvetleri’ne gönderdiği de belgelerle sabit.

Sedat Ergin de bunu manşete kaynak teskil eden yazısında belirtiyor:

“Orgeneral Doğan, seminere lişkin ayrıntılı cereyan tarzları hazırlatarak 31 Ocak tarihinde aynı senaryoyla birlikte Kara Kuvvetleri’ne gönderir.

Bu haliyle, Orgeneral Başbuğ imzalı Kara Kuvvetleri mesajına rağmen, Birinci Ordu plan semineri için aynı senaryoyu gündemine alır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 31 Ocak tarihli bu yazıya karşılık vermez, Orgeneral Doğan’ın pozisyonunu bir bakıma kabul eder.”

Son olarak, önemli bir noktayı hatırlatmak istiyoruz. Çetin Doğan dahil onlarca insanın tutuklanmasına sebep olan, ve Aralık ayından itibaren iki yüze yakın insanın yargınacağı davada iki iddia var.

  1. Balyoz Güvenlik Harekat Planı, ekleri, ve diğer darbe planları (Oraj, Suga, Sakal, Çarşaf) gerçektir.
  2. 1. Ordu’daki seminerde bu darbe planlarının müzakeresi yapılmıştır.

Eğer ilk iddia doğru değilse, yani  davaya adını veren “Balyoz” planı gerçek değilse, ikinci iddia da doğru olamaz. Zira, olmayan bir darbe planının müzakeresi yapılmış olamaz.


Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: