Zaman kendini ele veriyor

11 Ağustos 2010

CEMAAT, GENEL, Medya yalanları

Belgelerin sahte olduğunu bildikleri halde Balyoz planının sahte olduğunun ortaya çıkmasını kim istemez? Sırasıyla yazalım:

  1. Sahte Balyoz belgelerini üreten kişiler
  2. Belgelerin sahte olup olmadığını araştırmadan gerçekmiş gibi yayımlayanlar
  3. Balyoz sürecinin siyasi bir getirisi olduğuna inananlar ve amaçları uğruna sahtekarlığa göz yumanlar

Örneğin, Mehmet Baransu ikinci kategoriye giriyor.

Zaman gazetesi Balyoz soruşturması sürecinde düzenli olarak yalan yayın yaptı. Bunun örneklerini daha önce bu blogdan vermiştik (bkz. Bir habere kaç tane yalan sığdırılabilir).

Bugünkü “Balyoz sanıklarının tek sığınağı dezenformasyon” başlığı altında yayımladığı haberde Çetin Doğan’ın Balyoz belgeleriyle ilgili ortaya koyduğu çelişkilere bir “açıklama” getirerek, belgelerde çelişki olmadığını savunuyor.

Açıklamaya göre belgede dost unsur olarak yeralan 2006’da kurulan “Türkiye Gençlik Birliği” değil 1997’de kurulan Türkiye Gençlik Birliği Derneği! Oysa belgede adı geçen lay-lay-lom çizgideki Türkiye Gençlik Birliği Derneği (TGBDER) olamaz; bunun nedenini bu blogda defalarca yazmıştık. Ancak Zaman gazetesi sanki belgeyi üreten bizzat kendisiymiş gibi kesin bir ifadeyle adı geçenin TGBDER olduğunu söyleyebiliyor.

İşin başka bir ilginç tarafı, Kemalist çizgideki Türkiye Gençlik Birliği’nin 2006’da kurulduğu ortaya çıktıktan sonra Zaman gazetesi Balyoz belgesinden yaptığı alıntıdan “Türkiye Gençlik Birliği”ni çıkarmış, sadece diğer iki dost unsurunu belirmişti (ÇYDD ve ADD), yani belgedeki çelişkiyi sansürlemişti!

Yine aynı haberde Zaman gazetesi Büyük Ortadoğu Projesinin (BOP) Powell tarafından 2002 senesinde ortaya konduğunu, dolayısyla 2002 tarihli belgede yeralmasında çelişki olmadığını belirtiyor. Referans olarak da TSK’dan emekli bir binbaşının adını veriyor! Bu konuyla ilgili doğru referansı daha önceki blog girişimizde verdik.

Ve Zaman gazetesi bir başka yalanıyla haberi bitiriyor: Çetin Doğan darbe planı iddialarını T24’de önce kabul etmiş, sonra inkar etmiş! (Doğrusu için buraya bakınız.)

Zaman’a rağmen, zamanla belge sahteciliğini kimin yaptığı ortaya çıkacak. Şimdi bir gazetenin Balyoz belgeleri konusunda bariz yalan haber yaparak çelişkileri örtbas etmeye çalışması ne anlama geliyor? Zaman gazetesi yukarıdaki kategorilerden hangisine mensup oldugunu ele veriyor.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: