One minute, please: Bu “Balyoz” nereden çıktı?

06 Ağustos 2010

GENEL

“Balyoz” davası adını “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” isimli bir darbe belgesinden alıyor. 11 sayfalık bir darbe planı olan bu planın  çeşitli ekleri de var ve bu plan davanın esasını oluşturuyor. Bu planın varolmadığı bir durumda “Balyoz” davasının açılması mümkün olmazdı.

(1. Ordu’da gerçekleşen seminer planında adı geçen Egemen Harekatı. Bu seminerde “Balyoz” un adı dahi tek bir kere bile geçmiyor.)

“Balyoz” iddianamesi, “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” ve eklerinin gerçek olduğu iddiası ile hazırlandı, ve kabul edildi.

10. Ağır Ceza Mahkemesi “Balyoz Güvenlik Harekat Planı”nın niteliği nedeniyle 102 sanık hakkında yakalama kararı çıkardı.

Peki bu Balyoz belgesi gerçek mi? Bu planın onlarca çelişkilerle dolu eklerini bir kenara bırakalım ve sadece bu 11 sayfalık belgeye bakalım.

2 Aralık 2002 tarihli “Balyoz Güvenlik Harekat Planı”nda:

– 2002’de varolmayan, 2006’da kurulan Kemalist çizgideki “Türkiye Gençlik Birliği” üç dost unsurdan biri olarak belirtiliyor (1999’da kurulan lay-lay-lom “Türkiye Gençlik Birliği Derneği” değil).

– 2002’de varolmayan, ilk defa Ağustos 2003’de bahsi geçen ve Haziran 2004’daki G8 zirvesinde ilan edilen “Büyük Ortadoğu Projesi”nden, Türkiye piyon haline dönüştürülecek diye bahsediliyor.

– 2005’deki bir konferansın kapanış tebliğinden birebir alıntılar yapılıyor.

– Henüz 15 günlük AKP Hükümetinden, çok daha ileri tarihlerde gündeme getireceği anayasa değişikliği ve hukuk reformlarını yapmaya çalışıyor diye bahsediliyor.

– Ve TSK’nin askeri yazım kurallarına yığınla aykırılık var…

“Balyoz Güvenlik Harekat Planı”nın altında ıslak ya da kuru bir imza yok, bu plan kimliği meçhul bir kişi tarafından Baransu’ya verilen bir yığın CD’den iki tanesinde yer alıyor.

Peki, bu planın gerçekliğine dair savcıların elinde ne kanıt var?

CD’lerin üzerindeki (üstverideki) kullanıcı isimleri ve tarihler! Bir başka deyişle, bilgisayardan anlayan bir çocuğun bile kolayca değiştirebileceğini bildiğimiz bilgiler.

Hukukun bu derece siyasallaşmadığı herhangi bir ülkede bu soruşturmanın kapanması bir hafta dahi sürmez, ve ülkenin savcıları sahte belge üreten çetenin peşine düşerlerdi.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: