Balyoz’da Flaş Gelişme: Balyoz’un Şimşek Eylem Planı

20 Temmuz 2010

GENEL

Biz henüz Balyoz iddianamesinin tümüne ulaşamadık. Ancak elimize geçen bir bölümünü aşağıda aktarıyoruz.

Şimşek Eylem Planı

1. Ordu’dan emekli kimliği belirlenemeyen bir subayın verdiği CD’lerden çıkan ve üzerinde “Balyoz Sıkıyönetim Komutanlığı Şimşek Eylem Planı” ibaresi bulunan belgeden, AKP yönetimini zayıflatmaya ve darbe koşulları yaratmaya yönelik detaylı bir kaos operasyonu daha bulunduğu, bu plan çerçevesinde 7 kişilik bir timin cüppe ve sarıklı giysilere bürünmüş bir şekilde İstanbul’un her bir tepesine konuşlanarak yağmur duası ve yağmur bombası gibi yöntemlerle ülke genelinde yoğun yağışlara sebep olacak eylemler planladığı anlaşılmıştır. Bu planın gerçek olduğu, CD’deki Word belgelerinin üzerindeki tarihlerin Balyoz Darbe Planlarının yapıldığı dönemle tutarlı olduğuna dair TUBITAK’ın hazırladığı bilirkişi raporuyla tespit edilmiştir. Aynı zamanda, 1. Ordu Plan Semineri dağılırken Balyoz sanığı X.X’in sanık W.W.’ye “Nassın, iyi misin” diye sorduğu, W.W.’nin “Hıı, hıı, iyidir” dediği,” X.X.’in “yanında şemsiyen var mı” diye sorduğu, W.W.’nin cevaben “yoo, sende var mı” dediği seminer ses kayıtları ile tespit edilmiş, dolayısıyla Şimşek eylem planının provasının 1. Ordu Semineri sırasında yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan gönderilen 23 Mayıs 2010 tarihli yazıda Şimşek planındaki (yağmur duası v.b.) eylemlerin askeri yöntemlerle uyuşmadığı, belgenin askeri yazım kurallarına aykırı olduğu, ve belgenin Ek-J’sinde 2008 senesine ait yağış raporlarının bulunmasının belgenin sahte olduğuna işaret ettiği belirtilmiştir. Ancak Savcılığımız, söz konusu özelliklerin diğer Balyoz darbe planı belgelerinde de bulunuyor olması nedeniyle Şimşek planının diğer Balyoz belgeleriyle uyumlu olduğunu ve bu hususların bir çelişki yaratmadığını değerlendirmiştir.

268 numaralı ek klasörün 576.ci sayfasında Meteoroloji Gen. Md.lüğü’nden alınan raporla belgelendiği üzere son zamanlarda artan yağışların 1. Ordu karargahının bulunduğu İstanbul ilinde yoğunlaşmış olması Balyoz planı ile kötüleşen hava koşulları arasındaki ilişkiyi açıkça ortaya koymaktadır. Balyoz sanıklarının, bozulan hava koşullarının (gökgürültüsü, şimşek, vs.) yaratacağı kaostan faydalanarak darbe ortamı yaratmak istedikleri kanaatine varılmıştır.

İddianamenin bu bölümü değişik gazetelerde şöyle aktarıldı:

Star: “Vatandaşın Romantizmasına Balyoz Gibi İneceklerdi”

Taraf: “Genelkurmay’dan Balyozu Aklama Operasyonu”

Zaman: “Artan Yağışların da Arkasında Balyozcular Var”

Today’s Zaman: “Coup General Planned to Sow Chaos With Lightning Plan”

Not: Yazdıklarımızın gerçek iddianame ile ilgisi yoktur, ancak diğer iddianameleri okuduysanız izlenen mantık yabancı gelmeyecektir.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: