Zaman gazetesinin haberi

27 Mayıs 2010

CEMAAT, GENEL, Medya yalanları

Bu hafta Harvard Üniversitesi’nde gerçekleşen seminer ile ilgili Zaman gazetesinde çıkan “Çetin Doğan’ın kızına Harward’da demokrasi dersi” başlıklı haberde:

“Doğan’ın kızı ve damadı, Ergenekon örgütünün varlığını kabul ederken, …” ve “Doğan, Ergenekon diye bir yapılanmanın varlığını inkar etmediğini …” ifadeleri tamamen yanlıştır.

Biz Ergenekon örgütünün varlığını kabul ettiğimize dair hiç bir ifadede bulunmadık. Bu haberin tamamı çarpıtılarak hazırlanmıştır (bu gazetede daha önce yer alan bir başka yalan haberi blogumuzda medya yalanları bölümünde sunmuştuk).

Seminerin baştan sona yapılmış bir video kaydı var. Bu kayıt, Zaman’daki söz konusu haber ile birlikte gazetecilik eğitimi veren okullarda basın etiği üzerine bir vaka çalışması için kullanılabilir.

Haberdeki kimi hatalar: Üniversite’nin adı Harward değil Harvard. Konuşmacının adı Doni Rodrik değil, Dani Rodrik.  Gerald Knaus Harvard Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi değil, Harvard’daki Carr Center’da ziyaretçi “fellow.”

GÜNCEL NOT: Bugün (28 Mayıs) Zaman gazetesi Internetteki sitesindeki haberde Harward’i Harvard olarak düzeltmiş. Haberin içeriği ile ilgili ve daha ciddi olan diğer hataları da düzeltmeleri dileğiyle…

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: