Hangi iddialarla tutuklular?

09 Nisan 2010

GENEL

Bugün Balyoz iddiaları ile yüze yakın insanın tutuklu bulunma nedenini hatırlatmak istiyoruz.

5-7 Mart 2003’de 1. Ordu’da Plan Seminerine katılan bu insanlar, seminer sırasında yönetmeliklere aykırı bir sekilde zaman zaman gerçek kişi ve yer isimlerin ifade edilmiş olması nedeniyle tutuklu değiller.

Bu insanlar, Cuma namazı esnasında iki camiyi bombalayarak, bir Türk jetini düşürerek bir darbeye zemin hazırlamayı plandakıları ve bu darbe planının provasını 5-7 Mart’taki seminerde yaptıkları iddiası ile tutuklular. Bu iddiaların merkezindeki doküman altında ıslak ya da kuru herhangi bir imza bulunmayan 2 Aralık 2002 tarihli 11 sayfalık Balyoz Harekat Planı. Bu planın darbe sonrası atanacak kabine üyelerinden, ekonomi politikalarına kadar bir dolu uygulamayı saptayan ekleri var. Kasım 2003’deki Sinagog bombalamalarının dahi bu plan çerçevesinde yapıldığı şüphesi var!

Biz bu blogun Çelişkiler ve Kanıtlar bölümünde Balyoz Harekat Planı’nın iddia edildiği tarih ve kişilerce yazılmış olamayacağına dair önemli kanıtlar belirttik. Bu belgelerin kimler tarafından (ve neden iddia edilen planlardan tam 7 sene sonra) Taraf gazetesine iletildiği, dolayısıyla haber kaynağının güvenilirliği konusunda da çok ciddi şüpheler var. Tekrarlıyoruz, yetkilelerin bir an önce Balyoz Harekat Planı’nı üretenleri ve Taraf gazetesine verenleri araştımaları gerekiyor.

Bunca insan son derece ağır iddialarla tutuklu, ve bu tutuklular ile aileleri mağdur durumda iken, bu konuyu aydınlatabilecek bilgiye sahip herkesin bildiklerini—bir gün dahi geciktirmeden—kamuoyuyla, hiç değilse soruşturmayı yürüten savcılarla paylaşması gerekiyor.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: