Meksika’ya kaçış yalanı

27 Şubat 2010

Medya yalanları

24 Şubat 2010 tarihinde Star gazetesinde manşetten yayınlanan “MEKSİKA BİLETİ HAZIRDI!” başlıklı haberde Çetin Doğan’ın  yapılacak Balyoz operasyonundan haberdar oldugu için, Meksika’ya kaçmak üzere bilet aldığı yazıldı. Bu haberin ardından başka basın organlarında benzeri haberlerin yayınlanmış oldugunu sanıyoruz. Aynı gün, Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Dogan, söz konusu haberi yalanlamak üzere Hürriyet Gazetesi’nden Sayın Saygı Öztürk ile konuşmuş, yaptığı açıklama Hürriyet gazetesinin İnternet sitesinde aynı gün yayınlanmıştır.

25 Şubat 2010 tarihli Star gazetesinde “Meksika’ya tatile gidiyormuş” başlıklı bir diğer haberde, “BOSTON’DAKİ KIZA MEKSİKA’DA ZİYARET” alt başlığını takiben, Çetin Doğan’ın dikkat çekmemek için biletini gidiş dönuş aldığına dair ifadeler de var. Bunun yanı sıra, yazıda zamanında yurtdışına kaçtığı söylenen bazı kişilere de atıfta bulunuluyor.

Tamamen yalan ve son derece çirkin olan bu yayınlarla ilgili kısaca şunu söyleyelim. Çetin Doğan ve eşi Nilgül Doğan, 11 Mart’da Amerika’ya gelip bizi ve torunlarini ziyaret edeceklerdi. 19 Nisan’da Türkiye’ye geri dönmeden de Meksika’da 4 geceliğine ailece bir tatil yapacaktık.  Çetin Doğan’in ne kaçma gibi bir niyeti vardi ne de göz altına alınacağindan evvelden haberi olmuştu.  Elindeki bileti (ki kendisine elektronik bilet olarak biz yollamıştık) Türkiye-Meksika bileti degil, gidiş-geliş Boston biletiydi. Seyahatin amacı, Boston’da torununu, kızını ve damadını gormekti. Boston’dan yapmayı planladığımız Meksika seyahatinin detayları da aşağıda.

İlgilinenler için daha detaylı bir açıklamayı aşağıda yapıyoruz.

Biz Boston’da öğretim üyesi olarak çalışıyor, dolayısıyla oğlumuz ile birlike burada yaşıyoruz.  Pınar’ın annesi ve babası senede bir kere bir aylığına Boston’a bizi ziyarete gelirler. Kimi ziyaretlerinde de iş programimiz elverdiğince birlikte civarda kısa geziler yaparız. Ayrıca, ziyaretlerinin tarihini, ailece kutlayabilmek için, oğlumuzun doğum gününe (10 Nisan) denk getiririz. Uçak biletlerini biz satın alır, elektronik bilet olarak kendilerine yollarız. Bu seneki ziyaretlerini aynı zamanda buradaki akademik bahar tatilimize de (bu sene 15-21 Mart arasında) denk getirecek şekilde ayarladık ve, 11 Mart Boston’a geliş, 19 Nisan Istanbul’a dönüş için British Airways’den biletlerini alıp elektronik olarak kendilerine yolladık.

Bunun yanı sıra, bahar tatilimiz sırasında, Dani’nin16  Mart’ta Florida’da bir üniversitede vereceği bir konuşma akabinde ailece (biz, oğlumuz, Çetin Doğan ve Nilgül Dogan) 4 gece Meksika’da geçirmek için bir program hazırladık. (Nilgül Doğan açıklamasında Dani’nin vereceği konferansın Meksika’da oldugunu ifade etmiş. Pınar kendisine bir telefon konuşmamızda “Dani’nin konferansı var, sonra da bir kaç gun Meksika’da tatil yapacağız” dediği için öyle algıladı sanırız). Sonuçta, Boston’dan Meksika’ya gidiş-geliş biletlerimizi (17 Mart Boston’dan ayrılış, 21 Mart Boston’a dönüş) aldık ve oradaki 4 gecelik otel rezervasyonunu da aynı şekilde buradan ayarladık. Meksika Türkiye vatandaşlarından vize istedigi için de, Amerika’ya gelmeden önce vize almaları gerektiğini kendilerine telefonla söyledik. Vize işlemleri için gerekebilir düşüncesiyle elektronik bilet ile otel rezervasyon detaylarını Çetin ve Nilgül Doğan’ın e-posta adreslerine bizzat biz yolladık.

Kısaca özetlemek gerekirse, Çetin ve Nilgül Doğan 11 Mart’ta Boston’a gelecekler, ve birlikte 17 Mart-21 Mart arası Meksika’da 4 günlük bir tatil yapacaktık. Oğlumuzun doğum gününü 10 Nisan’da birlikte kutladıktan sonra Çetin ve Nilgül Doğan 19 Nisan’da Türkiye’ye döneceklerdi. Zaten her sene Boston dönüşü, Mayıs gibi Bodrum’daki evlerine geçerler.

NOT: Bu arada, Nilgül Doğan’ın yaptığına benzer bir açıklamayı da Çetin Dogan’ ın avukatları da yapmış, ancak oğlumuzun doğum gününü 11 Nisan olarak belirtmişler. Bunun üzerine, kimi yayın organlarında da avukatlar ile Nilgül Doğan’ın ifadeleri  arasında çelişkiler olduğuna dair haberler yer almış!

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

7 Yorum “Meksika’ya kaçış yalanı”

 1. marduklu Says:

  Bütün kalbimle inanıyorum.. Ancak eğilim daha ziyade Utahtan gelen maillere ve Bloglara göre yayın yapmak üzerine .. Hıncımı anlatamam..

 2. nilgün yılmazbayraktar Says:

  Benim Annem ve babam da şu anda orada yaşayan kızkardeşimin yanında Meksika’da. Babam emekli assubay! İnsanların özel yaşamlarının en ince ayrıntılarını basına açıklama zorunluluğu çıktı ortaya son dönemde… Demokratik bir ülkede yaşamak demek seyahat özgürlüğü anlamına artık hiç gelmiyor. Vizeyi gazetecilerden alman gerekiyor üstelik.

 3. ARMAĞAN KARS Says:

  DEĞERLİ İNSANLAR; BUNLARI UZUN UZUN AÇIKLAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. DOĞAN PAŞA’NIN SON TUTUKLAMADAN ONCE HABER TÜRK STUDYOSU’NDA İDDİA SAHİBİ GAZETENİN TEMSİLCİLERİNİ 8 SAAT BEKLEDİĞİNİ BİLMEK YETERLİ. İSPAT İÇİN HİÇ KİMSE GELEBİLDİ Mİ YA DA TELEFONLA BAĞLANABİLDİ Mİ? SAYGILARIMLA.ARMAĞAN KARS.EMEKLİ ÖĞRETMEN.İZMİR.

 4. Emre Yilmaz Says:

  Cetin Dogan’in ses kayitlarina ne diyorsunuz. Adam resmen yuzbinlerce kisiyi tutuklamaktan, Istanbul’a el koymaktan, cokmekten, susturmaktan bahsediyor. Burada duygu somuruleri ile bunlari kapatmaya calisiyorsunuz.

 5. Nuray Atilgan Says:

  OZEL HAYATİNİZ SİZİ İLGİLENDİRİR, HİC ACİKLAMA YAPMANİZA BİLE GEREK YOK. BU ULKE DE KİME CAMUR ATİLDİGİNİ HEPİMİZ OGRENMİS DURUMDAYİZ. OKUMUS, BİLİNCLİ VE EGİTİMLİ HERKES İCERİDE, TUM KABADAYİLAR ,DUZGUN BİR HİTAP SEKLİ OLMAYANLAR; HER TURLU OYUN YAPANLAR İSE BASİMİZDA. HERSEYİN TERSİNE DONDUGU BİR ULKEDEYİZ, ANCAK KENDİLERİNİN DE İNANDİGİ GİBİ, ALLAH HERSEYİ AYAKLARİNA DOLANDİRİR SONUNDA. UZUNTUNUZE ORTAGİZ.

 6. TANJU ÖZÇELİK Says:

  ÖNCELİKLE BU HABERIN KASITLI OLARAK ORTAYA ATILDIĞINI ANLAMAK LAZIM.ÇUNKU ORA.ÖZDEN ÖRNEK ,ORG.ABDULLAH FIRTINA VE ORG.ERGUN SAYGUN SERBEST BIRIKILIRKEN SERBEST BIRAKILMA GEREKÇELERİ ADRESLERININ BILINMESI VE YURTDIŞINA KAÇMA EMARELERININ BULUNMAMASIİDİ.VE BU SREÇTETAM PAŞAMIZIN MAKKEMEYE CIKARILIP TUTUKLANMASINSINDAN BIR GUN ÖNCEYDI.BIR NEVI BU HABERLE PAŞAMIZI TUTUKLAMAK ICIN KENDILERINE GÖRE BIR GEREKCE DAHA ICAT ETMIŞ OLDULAR.YOKSA BU MEKSIKA YALANINA KARGALAR BILE GULER….

 7. Gülgün Önder Says:

  Çetin Doğan Paşa yeşil pasaport sahibi olduğundan birkaç ülke dışında pek çok ülkeye vizesiz girebilir. Kaçmayı düşünseydi, herhangi bir uçağa atlayıp yurtdışına çıkabilecekken neden vizeyle uğraşıp zaman kaybetsin?!? Bunu iddia edenler mi akıl yoksunu, inananlar mı bilemiyorum. Bu akıllara ziyan düzenler, oyunlar, konusunda ne yaratıcılar…

%d blogcu bunu beğendi: