Akademisyenleri temsil eden uluslararası insan hakları ağının Türkiye raporu

01 Ağustos 2013

GENEL

Tüm dünyadaki akademik ve bilimsel camiayı temsil eden uluslararası insan hakları ağı, Türkiye’de üretilmiş ya da uydurma delillerle kovuşturmaya tabi olan ve hapsedilen bilim insanlarını konu alan bir rapor yayımladı.

Nobel ödüllü iktisatçı Peter Diamond ve iki diğer temsilcinin Şubat 2013’deki Türkiye ziyaretlerinin ertesinde hazırladıkları rapor, Balyoz davasında ağır hapis cezasına çarptırılan iki sivil sanıktan biri olan Faruk Yarman’ın durumunu da detaylı olarak inceliyor (s. 26-31).  Balyoz davasındaki delillerin üretilmiş ya da sorunlu göründüğüne dikkat çeken rapor yazarları, Ergenekon, 28 Şubat ve KCK davalarını da inceliyor ve bu davalardaki surecin, bireylerin işlemiş olabileceği suçları araştırmak amacı yerine, siyasi, hatta intikam almaya yönelik amaçlar güttüğüne dair izlenimlerini aktarıyor.

İstanbul Üniversitesi eski rektörü Kemal Alemdaroğlu, 19 Mayıs Üniversitesi eski rektörü Rıza Ferit Bernay, Marmara Üniversitesinden siyaset bilimci Büşra Ersanlı, YOK eski başkanı Kemal Gürüz, Başkent Üniversitesi rektörü Mehmet Haberal, İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu, Mühendis Dr. Faruk Yarman ve Uludağ Üniversitesi eski rektörü Mustafa Abbas Yurtkuran’ın durumlarını ele alan raporun temel sonucu şöyle:

“Edindiğimiz bilgiler ve savcıların suça delil olarak gösterdikleri çerçevesinde, delillerin sekiz meslektaşımızdan hiçbirinin iddia edilen suçları işlediği sonucuna dayanak teşkil etmediği sonucuna vardık.”

Raporun tamamına buradan, basın bültenine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Akademisyenleri temsil eden uluslararası insan hakları ağının Türkiye raporu”

  1. Probability Says:

    TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nda görev yapan CHP Milletvekili Mehmet Şeker, darbelerin sadece belli bir kesimi değil, toplumun tamamını hedef aldığını söyledi. Şeker, “Darbelerin sadece askerin ürünü olmadığı net bir gerçek. Asker her aşamada medyadan, yargıdan, siyasilerden, işadamlarından destek görüyor.” dedi.

    Bundan sonraki adimda neler yapilmasi gerektigi cok acik!!! Ben buna darbeye zemin hazirlayan akademisyenleri de eklemek istiyorum!

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: