Çete’nin kirli yöntemleri: dokunan nasıl yanıyor?

Zeki Üçok, Hava Kuvetleri’ne mensup, elektronik mühendisliği ve hukuk alanlarında linsans diplomasına ve hukuk yüksek lisans ile doktorasına sahip hakim bir Albay.

Zeki Üçok, 25 Eylül 2009’dan beri tutuklu.

Neden? Gerçekten, neden?

4 Mart 2009: Astsubaylar Ali Balta, Orhan Güleç, İsmail Dağ Askeri Bilişim Sistemlerine suç unsuru Word belgeler soktukları iddiasıyla Kayseri’de gözaltına alınıyor. Soruşturmayı dönemin Hava Kuvvetleri Askeri Savcısı Zeki Üçok yürütüyor. Astsubay Ali Balta 4 Mart’ta verdiği ilk ifadesinde suçlamayı reddiyor.

7 Mart 2009 (saat 09:30): Ali Balta yeniden ifade veriyor. Bu ifadesinde belgeleri bilgisayara yüklediğini itiraf ediyor ve bütün detaylarıyla bunu neden ve nasıl yaptığını anlatıyor.

Şöyle ki, Ali Balta’nın ögrencilik yıllarında Denizli Işık evlerinen tanıdığı “ağabey”lerinden biri, Balta’ya Kayseri’ye gittiği zaman Işık Evlerinden kendisiyle temasa geçeceklerini söylüyor. Ali Balta ile Kayseri’de temasa geçen Tarık isimli kişi, Ali Balta, Orhan Güleç ve İsmail Dağ’ın aynı evde oturmalarını telkin ediyor ve  evin “ağabeyi” oluyor. Tarık “ağabey,” Ali Balta ve diğerlerini Işık Evleri yapılanmasında kendisinden daha yüksek bir konumda bulunan Yusuf isimli kişiyle tanıştırıyor. Yusuf, daha sonra Ali Balta ve diğerleri ile değişen ev “ağabey”lerini (sırasıyla Ersin ve Yıldırım isimli kişiler) tanıştırıyor. Yusuf 28 Şubat 2009’da eve geliyor ve Ali Balta’ya bir flash bellek veriyor. Kendisinden bu bellek içindeki Word dosyasının  DYS sistemine girerek ara numarası almasını ve belgeyi sistemden herhangi bir adrese göndermesini istiyor (Yusuf’a göre bu şekilde kötülerin başına taş atılacak, orduda temizlik yapılacakmış). Ali Balta’nın sahte belgeyi sisteme nasıl soktuğunun detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Ali Balta'nın 7 Mart 2009 tarihli ifadesinden

Peki, Ali Balta sahte bir belgeyi cemaat “ağabey”inin isteği üzerine askeri bilgisayar sistemine nasıl soktuğunu anlattıktan sonra neler oluyor?

Zeki Üçok daha soruşturmayı tamamlayamadan tutuklanıyor!

Neden? Üçok’un para karşılığı askere elverişsizlik raporu düzenleyen 3 kişilik bir çetenin yöneticisi oldugu iddiası ortaya atılıyor.  İronik bir şekilde Üçok, aralarında DTP genel başkanı Nurettin Demirtaş’ın da bulunduğu 300 civarında kişiyi kapsayan Cumhuriyet tarihinin en büyük sahte askerliğe elverişsizlik raporu (yani sahte çürük raporu) çetesi soruşturmasını yürüten kişi.

Tabii bu arada Ali Balta’nin ifadesini baskı altında verdiği konusu gündeme geliyor. Ancak, Ali Balta’nin fiziki işkenceye tabi olduğuna dair bir kanıt olmadığı için (ve böyle bir kanıt yaratamayacakları için) oldukça yaratıcı bir senaryo geliştiriliyor: meğer Ali Balta hipnoz edilmiş, ifadesini hipnoz altında vermiş!

Ali Balta, ifadesi alındığı sırada avukatlarına böyle bir şikayette bulunmadığı gibi, gözaltında bulunduğu sırada geçirildiği doktor kontrollerinde bu yönde en ufak bir bulgu yok.  Ali Balta’ya hipnoz tekniğini uyguladığı iddia edilen kişinin (Gürol Doğan’ın) Ali Balta itirafta bulunurken henüz İzmir’den Kayseri uçağına binmemiş olması da küçük bir detay olarak soruşturma dosyası sayfaları arasında kalıyor.

Böylelikle Zeki Üçok’a bir dava daha açılıyor. Üçok’un “Kayseri davası”ndaki savunmasının metnine buradan, sunumuna ise buradan ulaşabilirsiniz. Üçok, bu dava kapsamında soruşturma sırasında görev alan insanların nasıl yalan ifade verdiğini belgeleri ile ortaya koyuyor.

Bitmedi. Zeki Üçok hakkında (çesitli isimsiz ihbarlar nedeniyle) Milli Savunma Bakanı tarafından 37 soruşturma açılıyor.

Hala bitmedi. Zeki Üçok son olarak, Hükümeti cebren iskat veya vazife görmekten men etmeye teşebbüs” ettiği iddiasiyla İkinci Balyoz iddianemesine de dahil edilmiş durumda. Bunun için gösterilen delil ise Eskişehir’den “çıkan” flash bellek içindeki bir Word dokümanı.

Medyaya servis edilen “bilgi”lerle linç kampanyası da cabası. Üçok’un ifadesiyle:

“Telefonlarım dinlenip kayıt edilerek hava kuvvetleri komutanına gönderilmeye başlandı. E-posta adresime girilerek resimlerim özel yazışmalarım deşifre edildi. Gizli olan mal beyanım, gizli gizlilik dereceli ABD’ye görevlendirme emrim, MSB tarafından verilen kişiye özel gizlilik dereceli kınama cezaları bana tebliğ edilmeden belli gazetelerde yayınlandı. Kayseride kaldığım otelde yediklerim içtiklerim otel faturam, ABD’de alışveriş yaptığım yemek yediğim restoranlar, aldığım gömleklerin markalarına kadar aynı gazetelerde yer aldı. Hatta Genelkurmay Başkanına yazdığım mektup bile yayınlandı. Askeri Savcılığın penceresinden çuvalların içerisinde 5 milyon dolar rüşvet aldığım, falanca Yargıtay Daire Başkanına 600 bin, falanca Danıştay Daire Başkanına 500 bin dolar rüşvet verdiğim, Çankaya Belediyesini borçlandırarak gayrımenkullerini icra yolu ile sattırdığım ve icra satışlarına kimseleri sokmayarak mallarını kapattığım, (bilindiği üzere belediye malları kamu malı olup hacz edilemez)  Rusyadan kadın getirerek pazarladığım,  AİDS olduğum,  kredi kartım ile ödediğim otel ücretlerini hava kuvvetlerine iş yapan mütahitlere ödettiğim,  Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ tarafından Karagah Evleri soruşturmasını kapatmam için rüşvet olarak ABD’ye gönderildiğim,  Amerika ya kendi paramla eşimi ve karımı götürdüğüm halde devletin parası ile götürdüğüm gibi asılsız ve aşagılık iddialar ile dolu binlerce haber yapıldı ve tam olarak 32.000 eposta gönderildi.”

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

4 Yorum “Çete’nin kirli yöntemleri: dokunan nasıl yanıyor?”

 1. ahmet kılıç Says:

  cemaat çetesini allah ıslah etsin,işleri tertip ve düzmece e-posta ile silahlı k.lere iftira atmak,aynı uygulamayı deniz harp olulu ögrencileri için yaptılar.

  Cevapla

 2. biihtimal Says:

  akp’ye oy vermis ve verdirmis, kurbanini zekatini cemaate vermis, ufak da olsa maddi destek saglamis, yetmez ama evet demis biri olarak; kendime yakin buldugum, hayata benzer sekilde baktigimizi sandigim bu insanlarin birden bire bu kadar guc manyagi, ne oldum delisi olup, kendi keyiflerine gore ulkeyi bastan asagi yeniden tasarlamak icin her yolu mubah saymalarindan, begenmedikleri, kendilerine rakip/dusman gordukleri kisileri karalamak yoketmek icin yaptiklari manipulasyonlardan tiksinmis durumdayim..

  ergenekon, balyoz gibi davalari fazla takip etmeyip vardir biseyler diyorduk. futbolu cok yakindan takip eden biri olarak Aziz Yildirim ve Fenerbahce’ye yapilanlari, ozel yetkili mahkemelerin sucu tespit etmek degil de sucluymus gibi gostermek icin yaptiklari manipulasyonlari, insanlari icerde tutmak icin attiklari taklalari gordukten sonra, diger davalari da daha dikkatli izlemeye baslayinca cok buyuk hayal kirikligi yasadim. Emin olun su yukarda yazdiklarinizin, sucluymus gibi gostermek icin yapilanlarin tamami Fenerbahce davasinda da fazlasiyla var.

  cemaatin icinde yer almadim ama disardan sempati duyup destek verdim, ama bunun icin vermedim. siyasetten uzak dindar insanlar olarak gordum. ama su an polisin ve yarginin icindeki yapilanmalari ve medyalari ile organize bir sekilde her kurumu kendi keyiflerine gore tasarlamaya calistiklarini cok net goruyorum ve bundan nefret ediyorum.

  bu konuda herkes (partiler ve medya) kor/sagir taklidi yapiyor. chp bile cikip acik acik polis/yarginin icindeki cemaat yapilanmasindan bahsedemiyor. nasil bi ulke olduk anlayamiyorum. muthis bi hayal kirikligi yasiyorum. insallah yarginin/polisin icindeki her turlu illegal yapilanma en kisa zamanda temizlenir. bunu yapmayi acik acik taahhut edecek olan parti hangisiyse bundan sonra oyum onadir.

  Cevapla

 3. cemakkilic Says:

  Bugünlerin tersi gelmeyecek mi sanıyorlar… Bence yanılıyorlar. Cumhuriyet kurulduğundan beri bu tip saldırılara uğramıştı zaten. Rüzgâr bir döner akılları gider dincilerin. BEKLEYİN…

  NOT: Neden sadece wordpress blogu olanlara yorum yapabiliyor? Bu okuyucu kitlenizi azaltır. Ayarlardan herkes diye ayarlayın bence. Yorum denetmi gene olsun tabi.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: