Konuşmalarınızın dinleniyor olma olasılığı nedir?

19 Ekim 2010

GENEL

Yaklaşık olarak bu olasılık %15’tir!

Bu hesabı nasıl yaptığımızı anlatalım. Radikal gazetesinin haberine göre TİB günde 71.538 telefonu resmen kayıt altına alıyor. İlk bakışta bu herkesin dinlendiğini düşündüğü bir ülke için düşük görünebilir. Ne de olsa Türkiye’nin nüfusu 73 milyon civarında, ve Radikal’in verdiği rakam sadece 1000 kişiden birinin telefonunun dinlendiğine işaret ediyor.

Ancak durum o kadar basit değil.

Birincisi, polisin ortam dinlemesi uyguladığı kişiler bu sayıya dahi değil. Daha da önemlisi, dinlemeye takılanlar sadece kendi telefonu kayıt altında olan kişiler değil, bu kişilerin telefonlarıyla görüştükleri tüm tanıdıkları – aile fertlerinden, dostlara, köşedeki bakkaldan doktora kadar herkes. Bir de çocukları, telefonu olmayanları ve fazla dinleme yapılmadığını varsayabileceğimiz kırsal kesimleri hesaptan çıkardığımızda, dinlenenlerin oranı kaba bir hesapla binde birden 6-7’de bire çıkıyor.

Şimdi yaptığımız hesabın gerisinde yatan varsayımları sıralıyoruz ki isteyen bu varsayımları istediği gibi değiştirip kendi dinlenme oranlaranı hesaplayabilsin.

 1. TİB’in resmi dinlemeleri dışında polisin yaptığı ortam dinlemelerinin TİB’inkinin onda biri olduğunu varsayıyoruz. Bu da toplam dinlemeleri 71.538+7.154 = 78.692’ye çıkarıyor.
 2. Her kişinin dinlendiği süre boyunca ortalama 100 değişik kişiyle konuştuğunu varsayıyoruz. Ancak bu kişiler başka telefon dinlenmelerine de takılmış olabilecekleri için, bu sayıyı ikiye bölüp, dinlenen her bir telefon için 50 değişik kişinin en az bir kere dinlenmeye takılmış olduğunu varsayıyoruz. Bu da konuşması dinlemeye takılanları 50×78.692 = 3.934.590’a çıkarıyor. (Not: kırsal nüfusu ve çocukları asağıda hesaptan indireceğimiz için bu 50 kişinin yetişkin ve kentlerde yaşayan kişiler olduğunu varsayıyoruz.)
 3. 19 yaşında ve altında olanların dinlenmediğini varsayabiliriz. Türkiye’nin 20 ve üstü yaşında toplam nüfusu 47.500.000 civarında.
 4. Kırsal nüfusun dinlenmediği varsayımıyla, bu nüfusun sadece kentlerde yaşayan %60’ini dikkate alıyoruz: 47.500.000×0,6 = 28.530.000.
 5. Kalan nüfusun %10’unun değişik nedenlerle (aşırı yaşlılık, tutukluluk, v.b.) telefonu olmadığını varsayıyoruz: 28.530.000×0,9 = 25.677.000.
 6. O halde 20 yaş üstü kent nüfusunun telefonu olanlardan dinlenenlerin oranı 3.934.590/25.677.000 = %15’dir.

Kısacası Türkiye’de yaşayan ve bu yazıyı okuyabileceklerden kaba bir hesapla 6 ya da 7’sinden birinin en az bir telefon konuşmasının dinlemeye takıldığını söyleyebiliriz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

12 Yorum “Konuşmalarınızın dinleniyor olma olasılığı nedir?”

 1. Drunkenknight Says:

  birde insanların biribirini dinlemediğinden,toplumdaki,ailede ki iletişimsizlikten bahsedilir,oysa bütün bu dinlemeler hep bu iletişimsizliği ortadan kaldırmak için,kimse seni dinlemiyor ama biz seni dinliyoruz ve söylediklerinizi önemsiyoruz anlamında yani..daha demokratik bir ülke için :))

  Cevapla

 2. Fenerant Says:

  “Malum cemaat haricinde herkesin dinlenmesi mümkündür ” deseniz sorunu net olarak ortaya koyardınız.

  Cevapla

 3. Drunkenknight Says:

  Gerçi Hanefi Avcı sayesinde kendi kendilerini de dinlediklerini öğrenmiş olduk,böyle de vahim bir durum…

  Cevapla

 4. merttalay Says:

  Mantik yurutmeniz en bastan hatali. 70,000 telefon dinleniyor, kisi degil. Bir supheli eger dinleniyorsa is/cep ve ev telefonlari da dinleniyordur. Ayrica bazi insanlarin birden fazla cep telefonu hatti var, bu sayi dinlenen kisilerde (herhangi bir konuda supheli olduklarini dusunursek) ozellikle yuksek olabilir. Dolayisiyla 70,000 telefondan kisi sayisina ulasmak icin 3 veya 4 gibi bir rakama bolmeniz gerekiyor.

  Vardiginiz sonuca gore 4 milyon kisinin en az bir telefon gorusmesi dinlemeye takilmis. Bu bir gorusmenin ortalama suresinin 10 dakika oldugunu varsayalim. Demek ki bu konusmalari dinleyenlerin, konusmalari sadece 1 kere dinlemek icin (tekrar dinlemeyi, analizi vs. geciyorum) 40 milyon dakika, yani 666000 saate ihtiyaci var. 100 kisilik bir ekibin full-time (haftada 40 saat) bu isi yaptigini dusunelim. Bu ekibin butun konusmalari sadece 1 kez dinlemek icin 166 haftaya ihtiyaci var! Yani 3 yil! Ve siz bu hesabin arkasindasiniz, oyle mi?

  Cevapla

 5. Kurmanbek Allahverdiyev Says:

  Sevgili Merttalay,

  Bahsettiginiz dinleme ve analiz yontemi, yani konusmalarin manuel olarak (yani bir insan tarafindan kulaklik takilarak diyelim) dinlenmesi eskide kalmis bir yontem. Belki en son 80’li yillarda kullanilmis olabilir. Ses kayitlarini cozumleyebilen uygulamalar mevcut. Bu durumda ornegin dinlemeyi yapan icin onemli bir kelime seti belirlenir. Konuya uygun olarak ve cok cok basitlestirerek diyelim ki bu set {Balyoz, Darbe, Plan} olsun. Bu kelimelerin icinde gectigi diyaloglar yazilim tarafindan belirlenir ve ‘aga takilir’. Belki sizin dediginiz aga takilanlar ayrica manuel olarak ozenle inceleniyordur. Gerci cemaatin dinledigi insanlarin en mahrem konusmalarini dahi kayit altina aldiklarini gorduk, internete verilen bantlardan.

  Yalniz sizin dediginiz gibi dinlemenin tamaminin manuel/analog olarak yapilmasi cok eskilerde kaldi. Bu baglamda bana sizin yaptiginiz hesap cok mantikli gelmedi. Fakat ev-is-cep telefonu ayrimi konusundaki dusuncenize katiliyorum. Saygilar.

  Cevapla

 6. cdogangercekler Says:

  Birincisi, otomatik olarak gerceklestirilen her bir telefon kaydinin dinlenmesi sart degil; zaten bunu yapmak size makul gelen dinleme rakamlari icin de mumkun degil. Bu kayitlarla yeri geldigi zaman arastirma/karalama maksadiyla, istenen insana karsi kullanilabilecek bir bilgi bankasi yaratiliyor. Siz bizim buldugumuz rakami begenmediniz; o zaman rakami ikiye, hatta uce bolun. Bulacaginiz rakam bizi rahatlatmiyor.

  Cevapla

 7. Kurmanbek Allahverdiyev Says:

  Yok zaten benim de yapilan analizi savunma/hakli cikarma gibi bir amacim yoktu. %15 de olsa %5 de olsa rakam fena bir rakam ve insanlarin ozel hayatlarina tecavuz ediliyor. Bu kadar basit.

  Cevapla

 8. Fenerant Says:

  Merttalay dinleme yapan ekibin miktarını açıklamış. Yanlız bu miktar toplam dinleme yapan personel miktarının yanında devede kulak kalır.
  TİB hariç Her il emniyetin içinde en az 10 kişilik timler dinleme yapıyordur.
  Şu anda bile dinleme yapan personel sayısı binlercedir.
  Cemaat kanalı dinleyenler ise bu rakamın haricindedir.

  Cevapla

 9. Bulent Murtezaoglu Says:

  ABD icin sunu buldum. Yalniz orada sedece ‘normal’ diyebilecegimiz kanuni isleyisle ilgili rakamlar var. Ozellikle su ifadeye dikkat:

  The numbers in the report do not include wiretap orders in terrorism investigations, which go through a secret court in Washington, D.C. They also don’t account for the number of Americans whose communications were caught by the National Security Agency’s warrantless wiretapping program, which Congress legalized in July 2008.

  Yukarki girdiden linkli RAdikal haberinde bir de komiklik var:

  Sıcaklığın 20 derecede sabitlenmesi için fanlarla soğutulan arşivde sıcaklık 50 dereceye çıkarsa makineler otomatik duruyor. Yaz aylarında bu durum yaşanmış.

  Hani burada konusuyoruz ya devletin teknik personelinden bu bilirkisi islerine bulasanlarin hatali gozuken isleri kasitli olabilir diye, bu da umumi hal icin bir yan bilgi olsun bize.

  Ankara’nin sicaklik istatistigi belli, yapi malzemelerinin yalitim ozellikleri yaklasik degerler olsalar da sir degiller, makinelerin ne kadar isi yaydigi da belli, bu kurumun ozenilerek olusturuldugu ve kritik rolu de. Su da belli bu durumda: makineler durduklarina gore oranin sogutma hesabi duzgun yapilmamis. Bu islerin bu derece bakalim/gorelim tarzi deneysel olmalari, ‘aaa 50 derece olmus, yaz tabii’ filan denmesi gerekmiyor, cunku bilgisayar merkezi sogutmasi dun cikmis bir muhendislik alt alani degil. Hal anladigim gibi ise diger islerle olabilecegini ima ettigim baglantiyi cikartabilirsiniz.

  Insanlarimizi kotulemek icin yazmiyorum bunu. Halimizi duzgun tespit edelim, kendimize karsi durust olalim demek icin yaziyorum. Besbelli ki oturmamis bir suru is var memlekette. Hem teknik bilgi, hem organizayon bilgisi, hem ‘gorgu’ denebilinecek ozellikler herhalde bir iki nesilde tam birikmiyor. Bakin bu 50 derece isi sanki gayet tabii bir seymis, ek bir haber ilgincligiymis gibi anlatilmis. Ben bir kotu niyet var demiyorum ama pek olacak gibi bir is degil aslinda.

  Bunu baska yere baglamak da kabil. Batida distopik romanlarin konusu olagelen araclar ve takip kabiliyetleri simdiye kadar sadece korkulan ve sadakat hissedilen ama kesinlikle sinirlanmasi ve denetlenmesi ciddi sekilde istenmeyen devletimizin elinde var su anda. Simdi panikledik, cunku o kapasite kismen kullaniliyor ve alinan neticeler internet uzerinden gozumuze sokuluyorlar. ABD’de kisisel ozgurlukcu kanadin 9/11 sonrasinda bu konudaki basarisizligi da goz onune alinirsa, oranin tersine devlete supheci yaklasan akim ve gelenekleri pek de barindirmamis bir toplum olarak ne kadar zor bir durumla karsi karsiyayiz acaba? Bunlarin farkinda miyiz? Bunlari duzgunce anlayip bizi manipule etmeye kalkmadan anlatacak insanlarimiz var mi? (Dani beyin bir kisim ‘liberal’e cagrisini da goz onunde bulundurmak lazim bu soruyu sorarken.)

  Cevapla

 10. Drunkenknight Says:

  rakamlar ve oranlar konusunda anlaşmazlıklar olabilir…
  önemli olan bu tür dinlemelerin varolması,bunların yeri ve zamanı geldiğinde,kesilip biçilerek amaca uygun bir formata sokulması,ve istenilen kişiye karşı yasadışı olduğu halde meşrulaştırılarak(!!!)kullanılmasıdır…Amacın her ne olursa olsun toplumu (özelliklede muhalif kesimi) sindirmek olduğu çok açık değil midir ?

  Cevapla

 11. Balyozmanyağı Says:

  İyi geceler dostlar.Şimdi size kulağı oldukça delik ve istemedende olsa milyonlarca dinleme yapmış,bu konuda oldukça tecrübeli bir arkadaşınız olarak bilgi vereyim.Dinlemeler izinsiz,illegal olarak rutin olarak tüm etkili ve yetkili kişilere yapılır.İstisnasız olarak uygulama budur.Ve bu dinlemeler sakla samanı,gelir zamanı misali,tarih sırasında ve alfabetik olarak arşivlenir.Gün gelir lazım olur,ilgili yandaş ve candaş medyaya servis edilir peşinden kişi infaz edilir.Bunun dışında dinlemeler yani sıradan insanlar için ise kilit kelimeler vardır ve bu kelimeler konuşmada geçtiği anda otomatik kayıt yapılır,analizde birşey çıkmaz ise imha edilir,yok eğer mahrem fakat suç unsuru içermiyorsa yine ilerde lazım olabilir gerekçesi ile arşivlenir.Örneğin yandaş ve candaş medyadan (mahkemeden,savcılardan değil 🙂 ) öğrendiğimize göre Hanefi Avcı beyi en ez 2 yıldır dinliyorlar.Yandaş ve candaş medyadan öğrendiğimize göre acayip vatan hainlikleri yapıp memleketi komonistlere satmış olmasına rağmen Avcı nın zamanında devlete çok hizmeti olduğu ve sevildiği için suçlarına göz yummuşlar ve dokunmamışlar,ama içi yalan ve iftira dolu kitabını yayınlayınca dayanamayıp adamı 2 yıldan beri yaptıkları hainlikler nedeni ile içeri aldılar.Yaaaa işte böyle gördüğünüz gibi sakla dinleme kaydını,gelir zamanı ne kadar doğru bir atasözü böylece birdaha görülmüş oldu.

  Cevapla

 12. Özbükey Says:

  …ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin 40 yılı!!!

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: