Fethullah Gülen’in sorumluluğu

11 Ekim 2010

CEMAAT, GENEL

Fethullah Gülen nihayet Hanefi Avcı’nın iddialarına doğrudan cevap verdi ve isim vermeden Avcı’yı yalanladı:

“Son günlerde emniyet teşkilatından birisinin “falan yerde kadrolaşma” gibi çok yakışıksız iddiaları oldu. Allah taksirâtını affetsin, Allah insanları cehenneme gitme yoluna düşürmesin, sukut ettirmesin. Hiç kimse için öyle bir akıbeti dilemem. Elli senedir aleyhimde yazı yazan birisi için bile Cehhennemle cezalandırılması aklımdan geçince odama girip ağlamış ve “Hayır ya Rabbi, öyle yapma; hidayet et, Cennet’e gitsin” demişimdir. Kimse hakkında olumsuz konuşmam. Nalına mıhına gitmiş insan, aslında kendi değerine mıh çakıyor, kendi kıymetine bir nal vuruyor demektir. O mum uzun sürmez; yalancı demiyorum, terbiyem müsaade etmez; fakat, o mum uzun sürmez, sürse bile yatsıya kadar sürer ve söner.

Unutulmamalıdır ki, kadrolaşma, sızma, çoğalma türünden iddiaları ortaya atanlar ve bunlarla vazifeperver insanları sindirmeye çalışanlar, hemen her devirde bu iftiralarının arkasına saklanarak ve hedef şaşırtarak kendi felsefeleri adına belli yerlere sızmış, kadrolaşmış ve çoğalmış kimselerdir.”

Burada bize önemli gelen husus şu: Gülen, emniyet ve özel yetkili savcılar içindeki olası teşkilatlanmayı açıkça reddederek hukuk dışı faaliyetler içersinde bulunan sempatizanları ile kendisi arasına mesafe koyma fırsatını kaçırmış oldu. “Belki birileri Gülen adına yapılmamaması gereken işler yapıyorlar ama Gülen’in kendisinin bunlardan kesinlikle haberi yoktur ve bunlar onun rızası dışında cereyan eden olaylardır” diyenlerin savını büyük ölçüde zayıflattı.

Gülen, şöyle de diyebilirdi: “Eğer birileri, ki aralarında benim görüşlerimi izleyenler de olabilir, hukuk devleti ile bağdaşmayan faaliyetler içersine girip, kadrolaşma çabası içersinde iseler, ben bunun da karşısında olurum.” Ama hayır. Gülen’in söylediği hem Avcı’nın yazdıklarının yalan olduğu, hem de cemaatçi bir kadrolaşma iddiasını ortaya atanların esas kendilerinin kadrolaşma, sızma hareketi içinde olduğu.

Demek ki cemaat sempatizanı emniyet ve savcılık mensuplarının neler yapıp, yapamayacağı konusunda Gülen kendini yeteri kadar bilgili ve olaya hakim hissediyor. Bu durumda Avcı’nın iddiaları doğru çıktığı takdirde Fethullah Gülen’in şahsi sorumluluğunun da gündeme gelmemesi zorlaşıyor.

Bu konuda Ruşen Çakır da T24’te Selin Ongun’la yaptığı bir söyleşide aynı saptamada bulunuyor:

“Bakın şu fotoğraf tabii çok kolay olur. Bir yerde dini-ulvi amaçla çalışan bir Hocaefendi ve yanında bütün işleri ibadet olan insanlar var.  Ama bunların denetleyemediği, giderek büyüyen bir yapı var. Ve bu yapıdaki birtakım insanlar kendi hesaplarını görüyorlar filan. Şimdi bu, çok kolay olurdu. Ve herkes bundan memnun olurdu. O zaman kendi içerisindeki ayrık otları ayıklaması gerekir, değil mi? Ama böyle bir yapı yok. Eğer iddialar doğruysa, adliyede, poliste bir cemaat örgütlenmesi varsa ve bu cemaat örgütlenmesi kendilerine engel çıkardığını düşündükleri kişileri tasfiye etmek için her türlü yola başvuruyorsa, bakın “eğer” diyorum. Kesinlikle ve kesinlikle Fethullah Gülen bundan haberdardır. Başka türlü olamaz.”

Nitekim Gülen’in kendi ifadeleri Çakır’ın savını doğruluyor.

Türkiye’de fotoğraf netleştikçe arka fonda Pennsylvania daha belirgin görünmeye başlıyor.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

7 Yorum “Fethullah Gülen’in sorumluluğu”

 1. Metin Says:

  Tarikat ve cemaatlerde “Seyhin onunde murit, gassal elinde meyyit gibidir” kurali vardir. Baska bir ifadeyle “olu yikayicisinin elindeki olu ne ise, seyhin onundeki muritde odur.” Seyhine karsi cikar, emirlerini yerine getirmez ise dogru cehenneme gider.
  Fethullah Gulen’de bu kurali belirtmis. Kaniti yukardaki sozleri…
  Saygilarimla

  Cevapla

 2. Bulent Murtezaoglu Says:

  MFG yazisinin ‘kimse hakkinda olumsuz konusmam’ ile biten kisminda gecen cumlelere bakip bu adam olumsuz konusmaktan ne anliyor acaba diye sormamak zor.

  Benzer sekilde, metindeki “kastedilen manadaki sızmayı belli bir dönemde bu milletten olmayanlar yaptılar” ifadesinde bahsedilen bu milletten olmayan sizicilarin kimler olduklarini hangi milletten olduklarini nicin sormuyoruz? (Ingilizce Zaman tam tercume etmemis bunu gordugum kadariyla. Kolay degil herhalde bir taraftan onu kucakladim bunu da sevdim propagandasini yabancilara yapip/yaptirirken bu lafi Ingilizce basmak.)

  Cevapla

 3. Bulent Murtezaoglu Says:

  Bu da Taraf’tan (Umit Kivanc): ‘Cemaat’ örgüt müdür, değil midir, nedir?

  Cevapla

 4. Bebek Mağazaları Says:

  Yav hala sizi anlamak zor.Bir zamanlar ne güzel kadrolaşmışsınız, her köşe başını tutmuşsunuz, devletin başbakanını asıp bu halk kurtuldu diye manşetter attırmışsınız, gerçekler ortaya çıkınca sus pus olmuşsunuz, yasama organının yaptığı ve 411 milletvekilinin onayladığı bir kanunu kendi kafanıza uygun kişiler oylayıp reddetmiş, bütün hukuksuzlukları sizin zihniyetiniz yapmış bunları görmüyorsunuz, bir zamanlar sizin yaptıklarınız yanlış olduğunu söyleyen insanlara şimdi tutmuş kadrolaşıyor diyorsunuz.Siz zaten yapacağınız şimdiye kadar yapmışsınız, bu insanlar şimdi sizin ayıbınızı ortaya çıkartıyor hala kalkmış neler söylüyorsunuz.Sözüm ona Türkiyemizin aydın kesimisiniz.Sadece bir tek siz aydın olabilrsiniz, sizden başkası aydınlığa bile bakamaz dimi ???

  Cevapla

 5. Cengiz Says:

  http://www.odatv.com/n.php?n=ecevit-fethullah-guleni-nasil-korudu-1610101200 ” Ecevit Fettullah Gülen ‘ i nasıl korudu ” başlıklı , ses getirecek bir değerlendirme .

  Cevapla

 6. Fenerant Says:

  Fetullahın bebekleri teşrif etmiş yine.

  Cevapla

 7. Cengiz Says:

  http://www.odatv.com/n.php?n=yasar-buyukanit-harp-okulu-komutanini-nasil-kurban-etti—-2709101200

  Buradaki haberde kanımca cemaatin çok önemli bir operasyonuna değiniliyor. Sayın Çetin Doğan ‘ ın kullandığı ” sarı öküz ” acaba Harp Okulu Komutanı Taşkesen miydi ?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: