“Balyoz planı sahte olamaz çünkü…” (2)

26 Ağustos 2010

Iddianameden inciler

Savcıların iddianamede izledikleri garip mantığa bir ikinci örnek veriyoruz. Bu örnek de ilki gibi s. 957’den.

Savcılar bu örnekte ellerindeki CD’lerde bulunan kullanıcı isimlerinden hareketle belgelerin sahte olamayacağını yazıyorlar. Mantıklarını izleyelim:

“Belgeleri oluşturan, kullanan ve son kaydeden kullanıcı isimlerinin bir çoğunun “NAZLI”, “m.Uctepe”, “79964008”, “HRKBSK”, “79561079”, “serkani”, “Süha TANYERİ”, “fserbest” olduğu görülmüştür. Alınan ifadeler ve yapılan incelemeler neticesinde … “fserbest” kullanıcı isminin Genelkurmay MEBS Başkanlığında görevli Fikret SERBEST isimli bir subaya ait olduğu, powerpoint kullanımında Genelkurmay Başkanlığı ve TSK genelinde bir standart şablon oluşturulması emrine istinaden bu subayın hazırladığı şablonun tüm birliklere dağıtıldığı, hazırlanan dokümanların bu şablon üzerinde değişiklik yapılması suretiyle hazırlandığı,bu sebeple birçok powerpoint belgesinde “fserbest” isimli kullanıcının belgeyi yazan kişi olarak görüldüğü, tüm belgelerin TSK’ya ait bilgisayarlarda hazırlandığı anlaşılmıştır. Pek çok belgede kullanıcı ismi olarak “fserbest” isminin yer alması, belgelerin kötü niyetli kişilerce sahte olarak üretildiği iddiasının dayanaksız olduğunu göstermektedir.”

Bunu okuduktan sonra bolca kafamızı kaşıdık. Burada sergilenen mantıksızlık düğümünü çözmeye nereden başlayacağımızı kestirmekte hayli zorlandık.

Önce belirtelim ki “tüm belgelerin TSK’ya ait bilgisayarlarda hazırlandığı”na dair hiç bir kanıt mevcut değil. Ne bilirkişi raporlarında ne başka yerde. Belgelerde görünen kullanıcı isimlerinin TSK mensuplarına ait olması belgelerin ve CD’lerin hangi bilgisayarlardan çıktığına delil teşkil etmez.

Dahası:

1. “Kötü niyetli” kişiler istedikleri belgeyi (orijinal CD’lerden esinlenerek) “fserbest” kullanıcı adı ile hazırlayabilirler.

2. “fserbest” kullanıcı ismiyle yazılmış kimi gerçek belgeler sahte darbe planları ile birlikte aynı CD’nin içine (CD’lere gerçeklik görüntüsü kazandırmak için) kaydedilmiş olabilir.

Her şekilde, belgelerin bir çoğunun “fserbest” kullanıcı ismi taşıması ve bunun bir şablon uygulanmasından kaynaklanması sahtecilik iddiasının “dayanaksız” olduğunu göstermekten çok uzak.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: