Yasemin Çongar’ın ürkütücü iddiası

01 Temmuz 2010

GENEL

Başbakan Tayyip Erdoğan, Balyoz belgelerinin yayımlanması için Taraf’ı bizzat teşvik etmiş.

Bu iddiayı Yasemin Çongar ABD’de bir radyo (NPR) programında yer alan bir söyleşide ortaya koyuyor. Buradan dinleyebilirsiniz.

Yanlış anlamaya yer vermemek için Çongar’ın söylediklerini önce orijinal İngilizce şekliyle aktarıyoruz. Röportajı yapan gazeteci şöyle söylüyor:

“Taraf published the [Balyoz] documents. Çongar says they corroborated them as best they could by talking to witnesses. She adds, the newspaper was egged on by the prime minister and the head of state intelligence.”

Türkçe tercümesi şöyle:

“Taraf [Balyoz] belgelerini yayımladı. Çongar tanıklarla konuşarak belgeleri ellerinden geldiği kadar doğruladıklarını söylüyor. Gazetenin başbakan ve devlet istihbaratının başı tarafından teşvik edildiğini de ekliyor.”

Bu doğru mu değil mi bilemiyoruz – Yasemin Çongar ve Taraf takımının asılsız haberlerine alıştık – ama doğruysa, Balyoz iddialarının başbakanın kendisi tarafından yönlendirildiğini ortaya koyuyor.

(Çongar’ın Balyoz tanıklarıyla konuştuğu iddiasını bir kenara bırakıyoruz. En başta ortaya attığı “dijital parmak izleri” kadar dayanaksız bir iddia. Savcılar şimdiye kadar yüzlerce tanığı sorguladılar. Tek bir tanesi Balyoz iddialarını doğrulamadı.)

EK BİLGİ VE GÜNCELLEME:

Çongar’ın söylediklerinden emin olmak için haberi hazırlayan Julia Rooke ile temasa geçtik. Rooke, “teşvik etmek/kışkırtmak” anlamına gelen “egg on” ifadesini Çongar’in kullanmadığını, ancak konuyla ilgili olarak Çongar’ın anlattıklarını Rooke’un bu şekilde yorumladığını öğrendik.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: