3. Ergenekon İddianamesi ve 51 no.lu DVD

7 Ocak 2009: Mustafa Levent Göktaş’ın iş yerinde arama yapılıyor. Arama sırasında 63 CD ve DVD’ye el konuluyor, ancak şüpheliye verilmek üzere bunların imaji alınmıyor.

El konulan CD ve DVD’lerden 51 no. ile sıralanan DVD’nin yüksek yargı mensuplarına ve subaylara ait şantaj amaçlı görüntüler dahil olmak üzere suç unsurları barındırdığı saptanıyor. Diğer CD ve DVD’lerde suç unsuru olmadığı için bu DVD kritik bir önem taşıyor.

18 Eylül 2009: Duruşma sırasında Göktaş söz konusu DVD’den haberi olmadığını söylüyor ve bu DVD üzerinde parmak izi araştırması yapılmasını talep ediyor. Mahkeme talebi yerinde buluyor.

10 Kasım 2009: İddianame hazırlanana kadar poliste kalan, dava açıldıktan sonra adli emanete teslim edilen bu DVD’yi Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Grup Amirliği ekibi inceliyor. Hazırladıkları raporda DVD üzerinde çatlak olduğu, tozlama yöntemi ile yapılacak parmak izi araştırmasının DVD’ye zarar verebileceği belirtiliyor. Ancak DVD’nin dış kısmında tozlama yöntemi kullanılarak yaptıkları parmak izi araştırmasında herhangi bir iz bulunamıyor.

21 Aralık 2009: 51 no.lu DVD’nin çatlak olması nedeniyle, 13.Ağır Ceza Mahkeme Heyeti aldığı ara kararla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne söz konusu DVD’nın imajının alınıp alınmadığını soruyor.

3 Şubat 2010: Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi cevap yazısıyla söz konusu DVD’nin imajının alınmadığını Mahkeme Heyetine bildiriyor.

Yazı ile imajı alınmadığı Mahkemeye bildirilen bu DVD’nin bir kopyası Eminyet’te çıkıyor, ve bu kopya inceleme için TÜBİTAK’a gönderiliyor.

16 Nisan 2010: TÜBİTAK’in bilirkişi raporu tamamlanıyor.

20 Mayıs 2010: TÜBİTAK’in bilirkişi raporu Mahkemeye ulaşıyor.

Bu rapora göre 51 no.lu DVD’nin Emniyet’ten yollanan kopyası “31 Aralık 2008 tarihinde saat 17.40’ta ‘Nero Burning Rom’ adlı program ile” oluşturulmuş.

Yani, Emniyetteki bulununan DVD kopyası, orijinal DVD’nin Göktaş’ın ofisinde bulunduğu tarihten (7 Ocak 2009) bir hafta önce oluşturulmuş.

Göktaş’ın ofisinde yapılan arama sonrası el konulan DVD’nin Emniyette alındığı belirtilen kopyasının, DVD’ye el konulduktan bir hafta önce oluşuturulmuş olması nasıl izah edilebilir?

Kaynaklar:

Hürriyet, 9 Ocak 2010: Ergenekon davasında 51 No’lu DVD çatlağı

Milliyet, 21 Mayıs 2010: Aslı kırık, DVD’nin kopyası çıktı!

Sabah, 21 Mayıs 2010: 51 numaralı DVD için kafa karıştıran rapor

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: