Çarşaf ve Sakal planlarındaki tarih çelişkisi

Fatih ve Beyazıt Camilerini bombalamaya yönelik Çarşaf ve Sakal planlarının Balyoz Darbe Planı çerçevesinde diğer planlarla birlikte 5-7 Mart 2003’deki seminerde masaya yatırlılmasının planlandığı iddia ediliyor.

Baransu’nun kitabından (sayfa 366):

“Planlar arasında, TSK içinde bir grubun, sıkıyonetimin ve darbe hevesini gerçekleştirebilmek için İstanbul’in büyük camilerinde Cuma namazı kılındığı esnada cemaati bombayla havaya uçurmasından, bir Turk askeri uçağının yine Türk askerlerince düşürülmesine varana kadar insan aklının alamayacağı planların ibretlik hikayesi de vardı. Detaylı yapılan çalışma, son kez gözden geçirilmek üzere Mart 2003’teki seminerde masaya yatırılacaktı.”

Oysa Hem Çarşaf, hem de Sakal planındaki eylem tarihi 28 Şubat 2003.

Baransu’nun kitabından (sayfa 393):

[Çarşaf] “Cami Eyleminin tarihi ise hiç şaşırtıcı değil; 28 Şubat. ‘Darbe için elverşili koşulları oluşturmak maksadıyla; İstanbul Fatih Camiinde G günü S saatinde (28 Şubat 2003) tedhis faaliyeti icra edilecektir’.”

Baransu’nun kitabından (sayfa 398):

“Balyoz Güvenlik Harekat Planı çerçevesinde yapılacak bir başka provakatif eylem yine bir camiyi; İstanbul Bayazıt Camii’ni, yine aynı günde; Cuma günü, yine ibadet vakti; Cuma namazı sırasında, yine aynı tarihte; 28 Şubat, hedef alıyordu.”

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: