Çiğnenen hukuk ilkesi

04 Nisan 2010

GENEL

Bir hukuk devletinde, mahkemece “haklarında kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunmaması” gerekçesiyle tahliyelerine karar verilmiş kişilerin yeniden tutuklanması, ancak ortaya kuvvetli suç şüphesini gösteren YENİ olguların bulunması halinde olabilir.

Türk Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 104. maddesi sanık ve şüphelilere salıverilme talebi hakkını veriyor. Ayrıca, salıverme talebine karşılık verilebilecek ret kararına itiraz hakkını tanıyor. Ancak, salıverme kararına karşı itiraz hakkı vermiyor.

İlgili maddeyi aşağıda olduğu gibi veriyoruz:

ŞÜPHELİ VEYA SANIĞIN SALIVERİLME İSTEMLERİ

Madde 104

(1) Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında şüpheli veya sanık salıverilmesini isteyebilir.

(2) Şüpheli veya sanığın tutukluluk hâlinin devamına veya salıverilmesine hâkim veya mahkemece karar verilir. Ret kararına itiraz edilebilir.

(3) Dosya bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya geldiğinde salıverilme istemi hakkındaki karar, bölge adliye mahkemesi veya Yargıtay ilgili dairesi veya Yargıtay Ceza Genel Kurulunca dosya üzerinde yapılacak incelemeden sonra verilir; bu karar re’sen de verilebilir.

NOT 1: Yeniden tutuklanma kararında mahkemenin CMK’nın usule dair olan 105. maddesine atıfta bulunduğunu öğrendik.  Ancak usule dair bir maddenin esası ihlal edecek bir şekilde işletilmesi hukuk kurallarına uymaz.

NOT 2: Çetin Doğan’ın avukatlarının konuyla ilgili sundukları itiraz dilekçesini burada yayınlayacağız.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: