Balyoz Planı ve ABÇ Bilirkişi Raporu

Ahmet Altan’ın 9 Şubat 2010’da Taraf gazetesinde yayınlanan yazısını yeni okuduk. Yazı, Altan’ın 1. Ordu Komutanlığı’nda Balyoz iddialarıyla ilgili tanık olarak verdiği ifadeyle ilgili.

Balyoz Planı belgelerini Taraf gazetesine kim verdi?

“Birinci Ordu’da görev yapmış bir emekli subayın getirdiğini biliyorum ama kimliğini bilmiyorum. Bilsem de söylemem,” dedim. “Zaten kaynakların açık kimliklerini sormam, belgelerin doğru olup olmamasıyla ilgilenirim. Bana yazıişlerindeki arkadaşlarımız CD’lerin üstündeki bilgileri gösterdiler, orada, o belgeleri kimin, ne zaman, nerede yazdığı açıkça görülüyor.”

1. CD’lerin üstündeki bilgilerde o belgelerin kimin, ne zaman, nerede yazdığı açıkça görülüyormuş!

2. Birinci Ordu’da görev yapmış bir emekli subay evinde bu CDleri ve daha sonra teslim edeceği bir bavul belgeyi saklıyormuş.

Aynı şekilde, Yasemin Çongar da 23 Şubat 2010’daki yazısında belgelerin “onurlu askerler” tarafından kendilerine getirildiğini yazmış: “Ama orduda, artık bu gidişata “dur” diyen onurlu askerler de var. Balyoz bavulunu Selimiye’den çıkarıp Taraf’a getirenler onlardı. Dün [gözaltıların başladığı 22 Şubat], onların umutlu günüydü.”

3. Yine Taraf gazetesinin 24 Ocak 2010 tarihli haberine göre, verilen yazılı emir ile Seminer Planına dair bütün belgeler 14 Mart 2003’de  bilgisayarlardan silinmiş, “kozmik odaya” yollanmıştı.

4. Herhangi bir subay kozmik odadan bir bavul dolusu belge ve CD çıkaramayacağına göre, demek ki, emekli subay Birinci Ordu’da 2002-2003 senelerinde görevliydi ve belgeleri bilgisayarlardan silinmeden önce CD’lere kopyaladı. Seminerle ilgili ses kayıtlarını aldı, ve de bir bavul dolusu “orijinal” belgeyi de yokedilmeden önce topladı.

5. Balyoz darbe planı korkunç eylemler içeriyordu. Ancak, bu onurlu subay, camilerin bombalanmasına, yüzlerce insanın katline nasıl engel olabilirim diye düşünmedi. Bu dehşet verici planlara dair bilgi ve belgeleri dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığına veya Genel Kurmay Başkanlığına iletmeyi, ya da sivil veya askeri savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünmedi. Onun yerine, ben bunları yastık altında saklayayım, müsait bir zamanı gelince onurlu bir sekilde birilerine teslim ederim diye düşündü. Müsait zamanın gelmesi ise 7 seneyi bulmuş! Üstelik aradan 7 sene geçtikten sonra da bu belgeleri yine suç duyurusu için savcılığa iletmek yerine Taraf gazetesine teslim etmeyi tercih etmiş.

Taraf gazetesine teslim edilen belgeler orijinal mi?

Altan yazıyor:

“Baransu’ya CD’ler halinde getirdiler, biz CD’ye çekmedik” dedim. “CD’leri verirken belgelerin orijinallerini de göstermişler.”

6. Demek ki, CDler teslim edilirken, içinde altında ıslak veya kuru hiçbir imza bulunmayan Balyoz harekat planın da olduğu, “orjinal” belgeler de yanlarındaydı. Baransu, bir bakışta bu belgelerin orijinal olduğuna kanaat getirmiş ve CDleri teslim almış.

Altan devam ediyor, lütfen sabırla okuyun:

“Önce CD’ler geldi. Yayımladık. Sonra Çetin Doğan televizyonları dolaşarak Balyoz Planı’nı yalanlamaya başlayınca sanırım onun yalanlamasına tepki olarak bir bavul orijinal belgeyi de bize verdiler. Biz de savcılığa gönderdik. Biz, prensip olarak elimizde bilgi ve belge tutmayız, belgeyi alır almaz doğru olup olmadığını araştırırız, doğru olduğuna karar verdiğimiz anda da yayımlarız.”

7. Çetin Doğan, Seminer Planına ait ses kayıtlarından seçmeler ile harmanlarak sunulan akıl dışı Balyoz darbe planını yalanlayınca, Onurlu Emekli Subay tepki duymuş ve “orijinal” belgeleri de Taraf’a vermeye karar vermiş. Bu arada Taraf gazetecileri belgelerin doğru olup olmadığını araştırmış!

Altan:

“… kendisine [Askeri Savcıya] bu belgelerin doğru olduğundan emin olduğumu söyledim. O CD’lerin üstündeki kayıtlar bütün belgelerin Birinci Ordu’da hazırlandığını kanıtlıyor.”

Demek ki, uzman ABÇ bilirkişi heyetine (Altan-Baransu-Çongar) göre “O CD’lerin üstündeki kayıtlar bütün belgelerin Birinci Ordu’da hazırlandığını kanıtlıyor.”

Kanıtlıyor mu?!  ABÇ bilirkişi heyetinin teknik donanımı karşısında şapkamızı çıkarıyoruz. Dijital kanıtları değerlendirmek apayrı bir uzmanlık branşı olmasına ragmen, bu üçlü ellerindeki CD’lerin kimin hangi tarihte kaydettiğini bir bakışta saptayabiliyor.

Altan, hızını alamayıp ekliyor:

“Anladığım kadarıyla askerî savcılar da o CD’lerin “elektronik parmak izlerine bakıp” Birinci Ordu’da hazırlandıklarını görmüşlerdi.”

Bildiğiniz gibi, yok böyle bir saptama.

Şimdi müsadenizle, benzer bir habercilik anlayışıyla şu haberi dikkatinize sunuyoruz: Geçen gün onurlu bir gazeteci bize bir CD iletti. İçinde kimi gazetecilere dair inanılmaz iddialar var (varın, bu iddiaların içini siz doldurun). CD’lerin üstündeki kayıtlar bütün belgelerin Ahmet Aldatan, Yasemin Çıngar ve Mehmet Bulanıksu adında gazeteciler tarafından (isim benzerlikleri tamamen tesadüftür) 2011 yılında hazırlandığını kanıtlıyor. Belgelerin dosya yoluna baktığınızda, hazırlayan kısmında bu isimleri, tarih olarak da 2011’i göreceksiniz. Bu orijinal CD’yi isteyen herkese posta yoluyla gönderebiliriz.

Son söz

Bu onurlu subayın Taraf gazetesine teslim ettiği CDler içindeki herhangi bir belgede –sadece tek bir tanesinde bile– bir sahtecilik olduğunu düşünüyorsanız, hem diğer belgelere, hem de bir paket olarak sunulan Balyoz darbe planına (en azından) şüphe ile bakmanız gerekir. İşin mantığı bu kadar basit.

Ayrıca böylesine ciddi bir konuda, tek bir belgede sahtecilik yapılması bile bir suç duyurusunu gerektirir.

Ama siz ABÇ bilirkişi heyetinin “hepsi orijinaldir” saptamasına inanıyorsanız, diyecek hiçbir şey yok.

İleride basına sızan ve sızmayan bilirkişi raporlarına değineceğiz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: