Askeri savcılık bilirkişi raporu saptırması

04 Mart 2010

GENEL, Medya yalanları

Bir çok yayın organı, Askeri savcılığın Balyoz belgeleri üzerine hazırladığı raporla ilgili tamamen yanlış yayınlar yapmaktalar.  Bu yüzden geçen gün askeri savcılıgın yaptığı açıklamayı okumakta yarar var:

Yapılmakta olan soruşturma kapsamında seminer faaliyetlerine yönelik teknik bilgiye ihtiyaç duyulmuş ve bu maksatla bilirkişi görevlendirmesi yapılmıştır. Bilirkişi; bu konudaki raporunu hazırlarken temin edilen söz konusu üç adet DVD, bir adet CD’de herhangi bir sahtecilik yapılmadığı düşüncesi altında içeriğindeki bilgilerin gerçek olduğu, söz konusu plan seminerinin icrası kapsamında kullanıldığı faraziyesine dayanarak hareket etmiş, bu durum bilirkişi raporunun üçüncü maddesinde de açıkça belirtilmiştir. Ancak bilirkişi raporu kamuoyunu yanıltacak tarzda haber konusu yapılarak, söz konusu dokümanların gerçek olduğu izlenimi yaratılmaya çalışılmıştır.

Ve askeri savcılığın aynı açıklamasının en önemli bölümü:

bugüne kadar yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda adı geçen darbe planının ve bu plana dayanak teşkil eden çeşitli eylem planlarının gerçek olduğuna dair askeri savcılığımızca herhangi bir tespite varılamamıştır. Dolayısıyla söz konusu seminer faaliyetlerinin darbe planı teşkil ettiğini söylemek mümkün değildir.

Bu açıklamaya rağmen askeri savcının bulgularını yanlış aksettirenler arasında daha evvelki bir yazımızda kendisinden bahsettiğimiz Hasan Cemal da var.  Bakın 3 Mart tarihli yazısında ne diyor:

Ak Parti’nin 2002 yılı sonunda seçimleri tek başına kazanmasından sonra Birinci Ordu Komutanlığı’nda düğmeye basılır. 12 Eylül darbesinin Bayrak Harekat Planı’nı model alınarak Balyoz Harekat Planı hazırlanır.
28 Şubat’ın önde gelen mimarlarından, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın damgasını bastığı plan yine Taraf gazetesi tarafından Türkiye gündemine oturur.
Beş bin sayfadan oluşan çalışmayla ilgili olarak sonunda Askeri Savcılık da soruşturma başlatır. Bir Kurmay Binbaşı bilirkişi olarak görevlendirilir. Önceki gece Kanal D’de yayınlanan haberde şu not vardır:
TSK’nın yetki alanı dışına çıkılmıştır. Belgelerin tümü gerçekse bu devlet idaresine el koymayı öngören bir darbe planıdır.”
Asker kişinin bilirkişi raporunda ayrıca, Balyoz Hareket Planı’nın, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan habersiz hazırlandığına dair iddia da öne çıkar.

Bu satırları okuduktan sonra askeri savcılığın açıklamasını bir daha okuyun.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: