Türkiye Barolar Birliği’nin Balyoz Raporu

16 Mayıs 2014

GENEL

TBBTürkiye Barolar Birliği, Balyoz davası ile ilgili bir rapor hazırladı. Çeşitli Üniversitelerin Hukuk Fakültelerine mensup dokuz akademisyenin hazırladığı bu rapor, Balyoz davasındaki hukuk ihlallerini 12 madde halinde sıralıyor ve tek tek irdeliyor.

Aşağıda kısa bir kısmını alıntıladığımız rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfa 19-20:

“Aslında burada “hukuka aykırı delillerden” söz etmek, du­rumu tam olarak açıklamaya yetmemektedir. Zira ceza mu­hakemesinde “hukuka aykırı delil” ifadesi, aslında gerçek olan (var olan), fakat hukuka aykırı yollardan elde edilen delilleri anlatmak için kullanılmaktadır. Burada ise hukuka aykırılığın da öte­sinde, “kötü kurgulanmış sahte delillerden” söz etmek daha uygun olacaktır. Artık kamuoyunca dahi malum olan bu husus, hem yerel mahkeme hem de Yargıtay önünde ortaya konulmasına karşın, bu durum görmezden gelinmiş; böyle­ce hukuka aykırılığı (sahteliği) bilimsel ve teknik inceleme­ler sonucunda da defalarca ortaya konulan deliller hükme esas alınmıştır. Bu bağlamda, ortaya çıkan durumun birey­sel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesi tarafından gözetilebilecek bir yargılamanın yenilenmesi nedeni olabi­leceğinin de vurgulanması gerekmektedir. Zira söz konusu sahte ve dolayısıyla hukuka aykırı delilerin gözetilmemesi, “delilleri takdirinde bariz bir şekilde keyfiliğe yol açmaktadır”.

Bu noktada bir de, “5 Numaralı Hard Disk’ten çıkan belgeler olmasaydı dahi, yine de bu davada mahkûmiyet hükmü verilebi­lirdi” biçimde ileri sürülen akıl yürütmeye değinmek ge­rekmektedir. Bilindiği üzere, mahkemenin vicdani kanaatinin oluşması, vicdanî ve psikolojik bir süreçtir ve anılan kanaat olu­şurken, hangi delilden ne kadar etkilendiğinin somut olarak bi­linmesi mümkün değildir. Söz konusu davada, oluşan vicdani kanaatin bir takım hukuka aykırı delillerle kirletildiği artık bilin­mektedir. Dolayısıyla, verilen hükmün esası, hukuken sakat hale gelmiştir. Böyle bir hükmün halen sonuç doğurmaya devam etmesi, ciddi mağduriyetlere yol açmaktadır. Bu so­runun acilen çözülmesi, sürmekte olan mağduriyetlerin gi­derilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir.”

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

17 Yorum “Türkiye Barolar Birliği’nin Balyoz Raporu”

 1. Kemal Says:

  Merhabalar,

  Pınar Hanım’ın, Dani Bey’in, forumu takip eden ve yakınları içeride olanların mutluluklarını paylaşıp çoğaltmak istedim. 🙂

  Pek çok kişi gibi ben de çok mutluyum.

  Umarım bu kabusa neden olanlardan da bir gün hesap sorulur. O gün, adalet yerini tam olarak bulur.

  Sevgilerimle.

  Kemal

  Cevapla

 2. trekking Says:

  Pınar Hanım ve Dani bey, Ülkemize bir gün Demokrasi gerçekten gelecekse kurduğunuz bu blok çok önemli bir kilometre taşı olacaktır kanımca. Gün Sizin gününüz. Bu mutluluğu hak ettiniz. Son esirler de içeriden çıkıyor. Ama bu buruk bir sevinç. Gidenler geri gelmeyecek ne yazık ki,

  Tabi asıl bayram bu kumpası kuranların topyekün yargı önüne çıkarılıp ceza aldığını gördüğümüz gün olucak. Ama daha o güne çok var maalesef.

  Cevapla

 3. olasiliksiz Says:

  Yargıtay faciasından sonra yaşadığım hüsran nedeniyle uzun süredir buraya girmiyordum. İşin doğrusu benim Balyoz sanıklarından veya onların ailelerinden bir tane tanıdığım bile yok. Asker de değilim. Ancak yaşanan hukuksuzluğu yakından takip edip ülkemin düştüğü hale bakıp umutsuzluğa kapılan bir bireyim. (dim)

  Anayasa Mahkemesi verdiği kararla, ülkede en azından insanların haklarını arayabilecekleri bir merci olduğunu gösterdi.

  Tüm balyoz sanıklarına geçmiş olsun, tüm yakınlarına da gözleri aydın diyorum.

  Dilerim yeniden yapılacak yargılama sırasında yaşanan bu hukuksuzluklar ortaya serildiği gibi, bunlara vesile olanların da hesap vermelerinin yolu açılır.

  Herkesin gözü aydın. Gerçekten, uzun süredir umutsuzluğu yaşayan bir insan olarak en azından bir mum ışığı var diyebiliyorum artık.

  Cevapla

 4. Inci Says:

  Sevgili Pinar, Babanin tutsakliginin sona erdigini okudugumda sevincimi seninle paylasmak icin buraya geldim. Bugunlerde sik sik sikayet ediliyor ama Pinar’cigim senin cesur ve fedakar baban ve onun gibi dusunen silahli kuvvetler sayesinde Turkiye bir parca modernlesebildi. Eger baban gibi bizlerin hayatini kendi hayatinin onune koyan insanlar olmasaydi, sen de ben de bugun zorla turbanli kafalarla dolasmak zorunda kalir, tamamen erkeklerin boyundurugunda yasiyor olurduk.

  Tayyip Erdoganlarin istedikleri bu. “Kadikoy vapurundan inenlerin haline bak diyorum” diyen bir kisiden ben baska bir sey bekleyemem. Telefonda paralari sifirla oglum demeyi biliyor ama. Para calmak gunah degil, basi acik dolasmak ya da Ataturkcu olmak gunah!

  Cetin Pasa kahramansiniz.

  Cevapla

 5. Semih Kalkanoğlu Says:

  Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vs tüm davaların Nur Cemaati ve CIA işbirliğinde hazırlandığınızı ve AKP güdümünde uygulandığını biliyoruz. ne var ki, bu subaylar Atatürk’ün Vasiyeti’ne ihanet ettiler. Atatürk, yeni Türk Ordusu ile kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma ve kollama görevini Türk Ordusu’na vasiyet etmişti. Ne yazık ki, bu subaylar bu vasiyete ihanet ettiler ve Türkiye 2014’te eğitimden ekonomisine çöküş noktasına getirildi. Çok yazık.

  Cevapla

 6. adalet Says:

  Ahlaksız, iki yüzlü ve yalancı fmeraklı buraya aylar önce Yargıtay kararı geçince, “bugün hesap döner” diye sembolik mesaj girmişti. Benimkisi de bugün aynen öyle sembolik olsun. Ahlaksız yalancı fmeraklı’lar Allah’ından bulsun. Savaş hiledir… Öyle mi? Aldığınız fetvalar, maslahat, ahlaksızlıklarınızı aklamayacak. Cehennemde yandığınızı, ahlaksızlıklarınızdan tutuştuğunuzu en azından ahirette göreceğiz. Bu kadar iki yüzlülük sizi savaş hiledir diye kurtaracak sanıyorsunuz… öyle mi? Savaş hiledir sözü dönüp hile sahibini yaksın inşallah. Hile binbir acıya dönüşsün. Ve Allah topunuzun belasını versin.

  Cevapla

 7. adalet Says:

  Ahlaksız, iki yüzlü ve yalancı fmeraklı buraya aylar önce Yargıtay kararı geçince, “bugün hesap döner” diye sembolik mesaj girmişti. Benimkisi de bugün aynen öyle sembolik olsun. Ahlaksız yalancı fmeraklı’lar Allah’ından bulsun. Savaş hiledir… Öyle mi? Aldığınız fetvalar, maslahat, ahlaksızlıklarınızı aklamayacak. Cehennemde yandığınızı, ahlaksızlıklarınızdan tutuştuğunuzu en azından ahirette göreceğiz. Bu kadar iki yüzlülük sizi savaş hiledir diye kurtaracak sanıyorsunuz… öyle mi? “Savaş hiledir” anlayışı dönüp hile sahibini yaksın inşallah. Hile binbir acıya dönüşsün. Ve Allah topunuzun belasını versin.

  Cevapla

 8. antiakp Says:

  akp eski düşmanlarıyla işbirliği yapıp hepsini saldı. Sanıyor ki bunlarla birlikte cemaati yokedecek. Halbuki salıverdikleri intikam için darbe yaptığı zaman görücez akplilerin halini. Şimdiden bin beter olsunlar diyorum.

  Cevapla

  • antiahlaksizlik Says:

   Evet, hakikaten çok zekice olmuş. Bravo. Emekli generaller gerçekten eminim darbe yapacaktır. Cemaatin devirmek için bu kadar uğraştığı bir hükümete darbe yapılacak diye bu kadar kumpas kurması da içler acısı tabii. Devirirsem ben deviririm demek herhalde. Ahlaksızlık her tarafınızdan dökülüyor. Yalancı, riyakarsınız. Ve işte bu yüzden hepiniz yanacaksınız cehennem ateşlerinde.

   Cevapla

   • antimuslumal@gmail.com Says:

    Kimin cehennemde yanacağını bildiğine göre çok büyük bir varlıksın sen galiba. Dikkat et de sen yanma oralarda…

    Cevapla

    • antiahlaksizlik Says:

     Çok ucuz ve sallama olmuş bu. Ben kimseye iftira atıp ahlaksızlık yapmadım. Ama sen atanları savunduğuna göre Allah korkun yok senin. Allah hepinizin belasını verecek.

     Cevapla

     • antimuslumal@gmail.com Says:

      Sen yukarıda ne yazdığının/söylediğinin farkında değilsin herhalde, garanti akplisindir sen, onlar hep böyle olur…

      Cevapla

      • antiahlaksizlik Says:

       Gayet farkındayım güzel kardeşim. Sen benim hangi partili olduğumla sıkma canını, yakın zamana kadar hepiniz AKP’li değil miydiniz? Açtırmayın insanın ağzını. Daha sizin aynaya bakmaya, aslında ne olduğunuzu görmeye tahammülünüz yok. Devam et sen aynen böyle kardeşim. Asıl kendini yüce yaratık gibi görerek, herkese iftiralar atarak demir parmaklıklıklar arasına atmaya çalışanlar kendilerini korunur zannediyorlar ve sen kalkıp utanmadan “müslümal” diyorsun ya, işte onu diyorum ben. Hiçbiriniz bu ahlaksızlık, iftiralarla dolu hayatınızla kurtulamayacaksınız ebedi yargılanmadan. Bunu da yüce varlık olduğum için değil, Allah korkusu olan birisi olarak diyorum. Eskiden yoktu, artık var. Ve tekrar ediyorum, aynada görünenden hoşlanmıyorsan kendini değiştir. Aynayı yaftalamayı bırak. Allah hepinizin bir iftirasını binbir türlü acıya dönüştürsün inşallah. Iftira atan her küstahın Allah bin belasını versin.

       Cevapla

       • antimuslumal@gmail.com Says:

        Ben hiçbir zaman akpli olmadığım için dediklerinin hepsi boşa gitti. Bu arada seni gören de hayatında hiç yanlış yapmamış, günah işlememiş biri zanneder. Sen de kendini teyyo gibi peygamber sanıyorsun galiba. Sen de aynen devam et. Sana hayırlı işler, bol güneşler.

        Cevapla

        • antiahlaksizlik Says:

         Ah şu aptal klişeler. Sandığımdan da boş konuşuyorsun; cemaatten olan hemen herkes AKP ‘ye yakın zamana kadar oy için canla başla çaba sarfetti. Yalancılık etmesin kimse. Sen hala beni AKP’li san. Allah korkusu olan herkes AKP’li mi olmalı? Ama sıkma sen canını bana laf yetiştireceğim diye. Attığınız her bir iftira için binbir azap içinde yanasınız inşallah. Asıl lafım bunaydı ve o, hiç boşa gitmedi. Allah cemaat gibi iftiralar atan herkesin herbir iftirasını binbir acıya dönüştürsün, her bir iftira ile sebep olduğu kul hakkı için cehennem ateşlerinde kıvrım kıvrım yaksın. Allah büyük, bütün iftiracıların ve iftiracıları savunanların Allah binbir belasını versin. Cehennemde yanın.

         Cevapla

         • antimuslumal@gmail.com Says:

          Bana ne cemaatten, şimdi de beni cemaatçi mi yaptın? Bir karar ver 🙂 Yarın da mossadcı yaparsın 🙂 belli olmaz senin sağın solun. Herkesi iftiracı bilmemneci diye suçlayan biri kendi işlediği suçları gizlemek için böyle yapıyordur bence. Ben de diyorum ki ben birine iftira attıysam Allah bin belamı versin, ama atmayıp da attı diyenin de bin belasını versin. Ben amin diyorum buna, sen de amin de bakalım.

          Cevapla

       • SolmazTürk Says:

        Aminnnnn…

        Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: