Edelman önergesine hükümetten cevap

23 Ekim 2010

GENEL

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Eric Edelman’ın bize anlattığı sahte darbe belgeleri olayıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir soru önergesi yöneltmişti.  Edelman’a göre AKP yönetimine yakın bir kişi A.B.D. elçisine ordunun darbe hazırlığı yaptığına dair sahte belgeler iletmişti.

Önergeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu cevap vermiş:

“İddia sahipleri tarafından konuyla ilgili somut bir bilgi veya belgenin resmi makamlara ya da yargı organlarına iletilmesi durumunda, tabiatıyla gerekli soruşturma yapılacaktır.”

Köktürk bu cevabı “son derece yüzeysel ve yetersiz” olarak niteledi.  CHP’li Köktürk, şöyle dedi:

“Hükümete muhalif iddiaları, hemen soruşturan, kovuşturan, gece yarısı operasyonlarıyla yıldırım hızıyla resen harekete geçen ve delil araştırması yapan savcılık, Emniyet teşkilatının bu kadar ciddi iddialar karşısında ve bu iddiaları dile getiren kişinin konumu göz önüne alındığında hareketsiz kalması kabul edilebilir bir durum değildir.”

Köktürk’e katılıyoruz.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Edelman önergesine hükümetten cevap”

 1. Cengiz Says:

  Sayın Pınar hanım ve Dani bey ;

  Eric Edelman konusunu bloğunuzda okumuştum ama sanırım ” AKP’ ye yakın kişi ” değil , ” AKP’ye yakın kişiler ” di Edelman ‘ a belgeleri veren. Hatta sonra Milliyet Gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş Edelman ‘ ı arayıp bu açıklamalarını teyid etmişti.Çok haklısınız tabii ki bu durumda derhal re’ sen Cumhuriyet Savcıları harekete geçmeliydi kaldı ki ülkemizde imzasız ihbar mektuplarıyla Gen.Kurmay Başkanlığı kozmik odalarında bile arama yapılırken . Bu açıdan Davutoğlu ‘ nun Ali İhsan Köktürk ‘ ün soru önergesine verdiği yanıt Köktürk’ ün ifadesiyle son derece ‘ yetersiz ” ve ‘ yüzeysel ” .

  Sayın Köktürk ‘ ün 24.o8.2010 tarihli 7/15878 Esas No.lu TBMM Başkanlığı’ na Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği bir yazılı soru önergesi daha var ki onu burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu soru önergesi Hanefi Avcı ‘ nın kitabı hakkında . Köktürk Avcı ‘ nın kitabından bazı alıntılar yapıyor ve sonra başbakana bazı sorular yöneltiyor. Bu sorulardan ( 3) ve ( 4 ) numaralı sorular son derece çarpıcı ,

  3 – ” Bugüne kadar yaptığınız birçok konuşmada devlet içindeki çetelerden söz ediyor ve onları temizlediğinizi ifade ediyordunuz . Bu kadar ciddi iddialar karşısındaki yanıtınız nedir ? ”

  4- ” Sayın Avcı kitapta yer alan iddialarını danışmanlarınıza ilettiğini , ancak aradan aylar geçmesine karşın herhangi bir geri dönüşün olmadığını ifade etmektedir. Bu kadar önemli ve ciddi iddiaları bilmenize karşın herhangi bir işlem başlatmamanız T.C Başbakanı olarak görevinizin gereğini yerine getirmediğinizi mi ortaya koymaktadır ? ”

  Gerçekten çok önemli sorular , soru önergesi şu anda işlemde , bakalım Başbakan nasıl bir cevap verecek bu sorulara ?

  Hadi Başbakan birtakım nedenlerle Avcı ‘ nın iddialarına karşın sessiz kalmayı tercih ediyor , ya Cumhuriyet Savcılarına ne demeli , onların asli görevi Cumhuriyeti muhafaza etmek değil mi ? Ama buna da şaşırmıyorum çünkü kardeş katili , Danıştay saldırganı , Atatürk ‘ e akıl almaz bir şekilde küstahça hakeret eden Osman Yıldırım ‘ a ” Osman ‘ ım ” diyen Cumhuriyet Savcılarının olduğu ülkemizde bu durumda olağan karşılanmalı.

  Ama kanımca en büyük tehlike ‘ şerefsiz yandaş medya ” . Bakın Aslı Aydıntaşbaş Edelman ‘ ı arayıp , açıklamalarını teyid etti ya , bu ” mütareke basını ” nı detaylı bir şekilde takip etmeye başladım ki biliyordum Aslı hanıma saldırılara başlanacağını . Bir baktım ki Habervaktim ‘ de bir haber analiz , özetle şöyle ” Türk düşmanı , Yahudi ‘ nin eski sevgilisi Aslı Aydıntaşbaş …….. ” İşte durum bu.

  Saygılarımla ,

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: