Hasan Cemal Hanefi Avcı’nın kitabını okudu mu?

31 Ağustos 2010

GENEL, Sözde liberal demokratlar

Hanefi Avcı’yı savunmak bize düşmez ama bazen sözde liberal kesimden öyle yazılar geliyor ki biz de birşeyler söylemek ihtiyacı hissediyoruz.

Hasan Cemal, Avcı’ya köşesinde can alıcı oldugunu düşündüğü şu soruyu soruyor:

“Susurluk’u, çeteleri, dolayısıyla faili meçhul cinayetleri, 28 Şubat’ı, yani ‘askeri vesayet’i bilen bir kişi, örneğin bir Sarıkız’ı, bir Ergenekon’u, bir Balyoz’u ıskalayabilir mi?..
Çünkü Susurluk’tan, 28 Şubat’tan ve 28 Şubat sonrasının, -tabii Ak Parti’nin tek başına seçimleri kazanmasının- askerde yarattığı hayal kırıklıklarından çekilen çizgidir, bizi Veli Küçük’lere, Özden Örnek günlüklerine, Mustafa Balbay günlüklerine getiren…
Öyle değil mi?..
Çok iyi bir polis şefi olarak Susurluk’u bilen, 28 Şubat’ın özündeki askerciliği hapse düşerek yaşamış olan bir Hanefi Avcı, bu günlüklerden yansıyan ‘darbe tertipleri’ni veyahut bir Ergenekon’un, bir Balyoz’un, bir Kafes’in özünü es geçebilir mi?”

Bu sorudan Hasan Cemal’in Avcı’nın kitabını doğru dürüst okumadığı (ya da okuduysa anlamadığı) gibi, Balyoz’un özünden asıl habersiz olanın kendisi olduğu sonucuna rahatlıkla varabiliriz.

Birincisi, Avcı 2003-2004 senelerinde orduda siyasete müdaheleci görüşler olduğunu, bunu bildiğini açıkça yazıyor.

Ancak Balyoz davasının “özünü” oluşturan nedir? Kimi subayların “bu gidişata son vermek için bir şeyler yapmamız lazım” tavırları değil, canice operasyonlar içeren ve tüm detaylarıyla belgelendiği iddia edilen somut bir darbe planı. Avcı’nın aklının almadığı ve inanmakta zorlandığı da böylesine detaylı bir darbe planının varlığı ve bu planın tasvir edildiği belgelerin gerçekliği.

Hasan Cemal orduda siyaseti şekillendirme ihtirasları ile binlerce sayfalık görevlendirme, fişleme, uçak düşürme, ve cami bombalama eylemleri kapsayan planlar arasındaki farkı göremiyor, darbe yapılacağına dair “duyumlarla” darbe hazırlıklarını teyit eden “kanıtlar” arasındaki farkı anlamıyorsa, dedikoduyla delili ayırt edemiyor demektir, ki bu durumda köşesini daha sağlıklı düşünenlere devretmesi gerekir.

Eğer Hanefi Avcı’nın aksine Balyoz planlarının gerçek olduğunu düşünüyorsa, o zaman Hasan Cemal yuvarlak laflar etmek yerine Avcı’nın (ve bizim) bu konudaki savlarımızı çürütmeye çalışmalıdır. Avcı’nın söyledikleri ve düşündükleri konusunda okuyucusunu yanıltmaya değil.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: