Sivil memurelerin savcılara verdiği ifade

15 Ağustos 2010

Çelişkiler ve kanıtlar, GENEL

Sedat Ergin, 14 Ağustos tarihli Hürriyet gazetesindeki “Balyoz: 10 – Daktilograflar darbeyi itiraf etti mi” başlıklı yazısında 1. Ordu Komutanlığı’nda çalışan iki sivil memurenin verdiği ifadeler ile iddianamede yeralan iddialar arasındaki uyumsuzluğa dikkat çekiyor.

Savcıların iddiasına göre 1. Ordu Komutanlığı Harekat Başkanlığı’nda  görev yapan iki sivil memure Balyoz CD’lerini Çetin Doğan için hazırladıklarını ifade ediyorlar. Oysa sivil memureler Melek Üçtepe ve Sevilay Erkanı-Bulut’un dava dosyasının ek klasörlerinde yer alan sorgu tutanaklarında böyle bir ifade yok.

Aynı konu bugünün Milliyet gazetesinde de “İfadeler iddianamede farklı” başlığı ile haber olarak geçiyor.

Melek Üçtepe’nin ve Sevilay Erkanı-Bulut’un sorgu tutanaklarına buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Hatırlatalım; “Balyoz” belgeleri 11 ve 17 no.lu CD’lerin içinde yeralıyor.

Melek Üçtepe’ye 19 adet CD tek tek gösteriliyor.

Melek Üçtepe 17 no.lu CD için “Bu CD’yi hatırlamadım. Üzerindeki yazı bana ait değildir” diyor. Yine 11 no.lu CD için “Ben bu CD’yi hatırlamadım. Bu CD bizim arşive ait değildir” diyor.

Melek Üçtepe 7,8, ve 16 no.lu CD’leri de hatırlamadığını, ancak geri kalan tüm CD’leri net olarak hatırladığını ifade ediyor, herhangi bir şüphesi bulunmadığını da ekliyor.

Dolayısıyla Melek Üçtepe’nin ifadesine dayanarak “Balyoz” CD’lerin 1. Ordu’dan çıktığını iddia etmek mümkün değil. Daha da ötesi, Üçtepe’nin kendisine gösterilen 19 adet CD arasından büyük çoğunluğunu net olarak hatırlamasına rağmen şaibeli olan 11 ve 17 no.lu CD’leri kesinlikle hatırlamaması dikkat çekici.

Diğer sivil memure Sevilay Erkanı-Bulut ise, ilginç bir şekilde aynı gün içinde iki kere sorgulanıyor. İlk sorgusunu yapan Cumhuriyet Savcısı Ali Haydar’dan sonra, ek sorulara ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar tarafından ikinci kere ifadesi alınıyor.

Sevilay Erkanı-Bulut ilk sorgusunda Balyoz planını hiç duymadığını açıkça ifade ediyor; “Ben Balyoz Güvenlik Harekat Planını ilk defa basından duydum. Çalıştığım dönemde böyle bir Harekat Planı duymadım” diyor.

Kendisine bu sorgusu sırasında 15 no.lu CD gösteriliyor ve Bulut da bu CD’deki belgelerin nereden geldiğini açıklıyor.

İkinci sorgusunda Sevilay Erkanı-Bulut’a öncelikle 11 No.lu ve 17 no.lu CD’lerde yeralan Balyoz Harekat Planı ve ekleri ile ilgili TÜBİTAK raporu gösteriliyor. Bilindiği üzere bu rapor, savcılarca “Balyoz” belgelerinin gerçek olduğuna dayanak olarak gösteriliyor (oysa ki değil).

Ardından teşhis etmesi için kendisine 19 adet CD’nin asılları değil, Baransu’ya teslim edilen DVD’lerden birinin içinden çıkan fotoğrafları gösteriliyor (oysa hem aynı gün yapılan bir önceki sorgusunda 15 no.lu CD’nin aslı gösterilmişti).

Sevilay Erkanı-Bulut fotoğraflarına baktığı CD’lerden, diğer kimi CD’lerin yanısıra, üzerinde “Or.K.na” ve “K.Özel” yazan CD’leri hatırladığını, hatta bu CD’leri Komutana verilmek üzere özel olarak hazırladıklarını ifade ediyor.

(Melek Üçtepe’nin sorgu tutanağında savcıların sordukları sorulardan 11 no.lu CD’nin üzerinde “Or K.na”, 17 no.lu CD’de ise “K.Özel” yazdığını anlıyoruz.)

Burada tuhaf olan üç konu:

  1. İlk ifadesinde Balyoz planını ilk defa basindan duyduğunu net olarak ifade eden Sevilay Erkanı-Bulut’un,  iddianamede açık olmayan bir sebeple ikinci bir kere sorgulanması,
  2. İkinci sorgusunda Bulut’a öncelikle TÜBİTAK raporunun gösterilmesi,
  3. İlk sorgusunda teşhis etmesi için Bulut’a 15 no.lu CD’nin aslı gösterilirken, ikinci sorgusunda diğer CD’lerin asıllarının gösterilmemesi, bunun yerine CD’lerin bir DVD içinden çıkan fotoğraflarının gösterilmesi.

Eğer ikinci sorgusunda tanıdığını ifade ettiği CD’ler 11 ve 17 no.lu CD’ler ise (sorgu tutanağında bu CD’ler numaraları ile belirtilmiyor), o zaman Bulut’un ikinci ifadesi, Balyoz planını ilk defa basından duyduğunu belirttiği ilk ifadesiyle çelişiyor. Bu, aynı zamanda Melek Üçtepe’nin bu CD için “bizim arşive ait değildir” ifadesi ile de çelişiyor.

Ayrıca, Balyoz belgelerinin bulunduğu bu iki CD’nin görünen oluşturulma tarih ve saatleri 4 Mart 2003, 23:52 ve 5 Mart 2003, 23:50. Normal mesai ise sivil memurlar için 17:30’da sona eriyor. Savcılar bu sivil memur bayanın “Balyoz” CD’lerini hazırlamak için iki gün üstüste gece yarısına kadar fazla mesai yaptığını iddia ediyorlarsa, bu konuda da ifade alabilir ve de fazla mesai ödeme kayıtlarından bunu kontrol edebilirlerdi.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: