“Balyoz” soruşturmasında tahliye kararı

20 Haziran 2010

GENEL

1 Nisan Cuma günü Balyoz soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Çetin Doğan dahil 14 kişi tahliye edildi.

Bir hatırlatma:  “Balyoz”  soruşturmasında 3.  dalga ve sonrası

Nisan ayının başında özel yetkili savcılar Mehmet Berk ve Bilal Bayraktar, TSK mensubu 92 (78’i görevde, 14’u emekli) kişinin gözaltına alınması için talimat verdi. Gözaltına alınması öngörülen kişilerin hemen hepsi 5-7 Mart 2003 tarihindeki seminere katılmışlardı.

3. Dalga olarak anılan bu süreç, 5 kişinin gözaltına alınıp tutuklanmasından sonra durdu. Özel yetkili savcılar Berk ve Bayraktar bu soruşturmadan alındılar. Aynı zamanda soruşturmanın koordinatör savcısı da değiştirildi.

Bu gelişmelerin yaşandığı Nisan ayının ilk haftasından bugüne kadar sözü geçen seksen kadar kişinin ifadeleri alındı. Sorguları tamamlandıktan sonra savcılarca serbest bırakılan bu kişilerin tek bir tanesi bile tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilmedi.

Öte yandan, daha önce tutuklanmış kişiler, ifade verip serbest bırakılan kişilerle benzer konumda olmalarına rağmen (zamanında benzer görevlerde olup, benzer şekilde Seminer çalışmasına katılmış kişiler) çoğunun tutukluluk halleri devam etti.

Son tahliyelerden sonra bu soruşturma kapsamında 15 tutuklu bulunuyor.

Son söz:

Tahliye kararı, serbest bırakılan kişilerin tutuksuz yargılanması anlamına geliyor; bu bir beraat kararı değil.

Tutuksuz yargılanma üzerine Rıza Türmen’in Milliyet gazetesinde yayımlanan makalesi için buraya tıklayın.

Bir dostumuzun gönderdiği mesajı son söz olarak veriyoruz:

“hükümet yanlısı gazetelerin bugün [19 Haziran Cumartesi] birinci sayfalarına baktım,  insanların tahliye olmasını, tutuksuz yargılanacak olmalarını kabullenemiyorlar   bu nasıl bir gözü dönmüşlüktür anlamıyorum, belli ki kendileri gibi düşünmeyen herkesin hapiste olmasını  makul görüyorlar  bu insanlarla mı liberal demokrasi türkiyeye gelecek, anlayamıyorum… eğer bunların gücünü dengeleyecek son ağırlıklar da ortadan kalkarsa, açıkça bir istibdat rejimi kurmaktan kaçınmayacakları aşikar.”

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: