Bir tarih tutarsızlığı daha

2 Aralık 2002 tarihli Balyoz Harekat Planı’nın “Dost Unsurlar” bölümünden

“Belirlenecek emekli TSK mensuplarının başta OYAK, ASELSAN, TAI olmak üzere TSK ile iltisaklı yerlerde görevlendirilmelerinde kilit pozisyonlara sahip olunacak şekilde düzenlemeler yapılmasına,”

Oysa, 2002 senesinde TAI olarak bahsi geçen kurumun TUSAŞ olması gerekir.

TAI’ye yakından bakalım:

  • Turkish Aerospace Industy, Inc. (TAI), Türkçe adıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., F-16 uçaklarının Türkiye’de üretimi amacıyla ve Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu uyarınca iki Amerikan firma ile ortak girişim olarak Mayıs 1984’de kuruluyor.
  • TAI, Ocak 2005’e kadar Lockheed Martin ve General Electric ile Türk Uçak Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ın bir “joint venture”ı durumunda. (1973 senesinde kurulan TUSAŞ’ın hissedarları ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Hava Kurumu.)
  • TAI’nin ulusallaşması Ocak 2005’de gerçekleşiyor. O tarihte TUSAŞ, TAI’nin tüm yabancı hisselerini satın alıyor.
  • Nisan 2005’de TUSAŞ ve TAI, TAI’nin çatısı altında birleşiyor.

Balyoz Harekat Planı 2002’de yazılmış olsaydı, atıf yapılması gereken ulusal kuruluşun TUSAŞ olması gerekirdi, TAI degil.  Balyoz Harekat Planı en erken Nisan 2005’de yazılmış olabilir.

NOT: Dost Unsurlar’ın TAI ile ilgili bu maddesi Taraf gazetesinde ve de Baransu’nun kitabında nedense yayınlanmadı.  Taraf gazetesi (b) maddesinden sonra “…” koyarak (d) maddesine atladı. Baransu’nun kitabında ise (b) maddesinden sonra doğrudan (d) maddesine geçilmiş, ve (d) maddesi (c) olarak belirtilmiş.

Dost Unsurlar bölümündeki bu maddeyi bir müdafinin sorgu sonrası notlarından aldık.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: