Yeni başlayanlar için Balyoz Darbe Planı iddiaları

11 Nisan 2010

GENEL

Balyoz haberlerini yakından takip edenlerin bile bugün hala bazı konularda kafası karışık. Bu kafa karışıklığının temel nedeni Balyoz Darbe Planı iddiaları altında iki farklı şeyin, birbiriyle bağlantılıymış gibi, tek bir paket halinde sunululmuş olması:

(1) 2 Aralık 2002 tarihli bir Balyoz Güvenlik Harekât Planı belgesi ve ekleri, ile

(2) 5-7 Mart 2003 tarihlerinde 1. Ordu Komutanlığı bünyesinde gerçekleşen Plan Seminerine ait ses kayıtları ve belgeler.

Balyoz Harekât Planı en ince detaylarına kadar tasarlanmış bir darbe planı.  11 sayfalık Balyoz Güvenlik Harekât Planı ana belgeyi teşkil ediyor. Bunun yanı sıra Bu Harekât Planının parçası olarak gösterilen Suga, Oraj, Sakal, Çarşaf kod adlı, kendi uçağını düşürmek ve cami bombalamak gibi inanılmaz hazırlıklar içeren bir darbe planına ait belgeler var.

Taraf gazetesinin ilk günden beri iddia ettiğinin aksine, 11 sayfalik Balyoz Güvenlik Harekât Planının altinda (ya da bu Planla ilgili herhangi başka bir belgede) ıslak, kuru, ya da elektronik, Çetin Doğan’ın imzası yok.

Ayrıca, Balyoz darbe belgelerinin kimler tarafından ve ne zaman yazıldığına kuşku ile bakmamızı gerektiren ciddi ipuçları var.  Bu ipuçlarının bir kısmı zamanlama ile ilgili tutarsızlıklar (buraya ve buraya tıklayın). Bir kısmı başka kaynaklardan kelimesi kelimesine yapılmış alıntılar (buraya, buraya, ve buraya tıklayın). Bir kısmı da askeri yazışma ve numaralandırma kurallarına aykırılıklar.

Çetin Doğan, bu plan ve belgelerle hiç bir ilişiği olmadığını en başından itibaren açıklamıştı.

Balyoz Güvenlik Planının “İcra” bölümünde, darbe faaliyetleri “GİZLİ gizlilik derecesinde ve özel seçilmiş, sınırlı sayıda personelin katılımıyla icra edilecek bir plan seminerinde denenecek ve müzakere edilecek” deniyor.

Şimdi gelelim, bu planlarla birlikte aynı bavulun içinde paketlenmiş 1. Ordu Plan Seminerine ait bilgi ve belgelere.

i. Plan Semineri  5-7 Mart 2003 tarihlerinde Selimiye kışlasında bu seminerlere rutin olarak katılması gereken 29 general ve 162 subayın katılımı ile gerçekleşiyor (dolayısıyla Balyoz Harekat Planı’nda öngörüldüğü gibi “özel seçilmiş, sınırlı sayıda personel” ile değil).

ii. Üstelik katılımcılar arasında Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri’nden gönderilen gözlemci personel var. Bu personel kendi gözlem raporlarını ilgili komutanlıklara sunuyorlar.

iii. Plan Seminerinin ses kayıtları, Çetin Doğan’ın yazılı emriyle ile yapılıyor.

iv. Plan Seminerinde müzakere edildiği iddia edilen Balyoz Planı, Ankara’daki hükümeti devirme, yeni hükümet üyelerini atama gibi planlar içerirken, Plan Semineri sırasında 1. Ordunun görev coğrafyası (Trakya, Boğazlar ve İstanbul) dışında tek bir faaliyet bile müzakere edilmiyor.

v. Plan Semineri kayıtlarında (Balyoz ya da herhangi başka) bir darbe planı tartışıldığına dair herhangi bir işaret yok.

Plan Semineri ile Balyoz Harekat Planının tek bir paket olarak sunulmuş olması, yanlış anlamalara neden oldu, hala daha da oluyor. Örneğin, kimi medya mensupları ısrarla, Çetin Doğan’ın önce darbe planı iddialarını doğruladığını, ancak halkın tepkisiyle karşılaştıktan sonra inkar yoluna gittiğini yazmıştı. Halbuki Çetin Doğan, 1. Ordu Karargahı’ndaki Plan Seminerini ve kayıtlardaki sesin kendisine ait olduğunu teyid etmiş, ancak, Balyoz Harekat Planı olarak adlandırılan darbe ve ilişkili eylem planlarını en başından itibaren reddetmişti.

Geçtiğimiz hafta, Seminere ait kaset ve belgelerin nasıl kozmik odalardan çıkmış olabileceği konusunu aydınlatmaya yönelik sorduğu sorular, kimi medya mensuplarınca ‘işte kendisi de Balyoz Planının ve belgelerinin yalan olmadığını söylemiş oldu’ şeklinde yorumlandı.

Daha önce de yazmıştık, bu konuda sağlıklı bir yorum yapmak isteyenlerin “1+1=1″ formülü ile değil  1. Ordu Karargah Seminer Planı ile Balyoz Harekat Planı’nını ayrı ayrı değerlendirmeleri gerekir.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: