Çetin Doğan’ın sağlığı

05 Nisan 2010

GENEL

Bu blogda Çetin Doğan’ın sağlığı ile ilgili yazmaktan sakınıyorduk.

Çetin Doğan’ın tutuklanmadan önce kontrol altına alınmış yüksek tansiyon ve bel fıtığı problemi vardı. Beş kalp damarının değiştirildiği bir açık kalp ameliyatı geçirdiği için tansiyonun belli seviyeler altında olması özellikle önemli.

Tutuklu bulunduğu cezaevinde, düzenli aldığı ilaçlar tansiyonunu kontrol altına almakta yetersiz kaldı. Tansiyonu çok yüksek seviyelerde seyrediyordu. Ancak, ailemizin ve avukatlarının ısrarına rağmen hastaneye sevkini, kamuoyunda yanlış anlaşılacağı düşüncesiyle istemedi. Cezaevi doktorunun da hastaneye sevk edilmesi gerektiğine dair görüş bildirmesi ve Çetin Doğan’ın bunu reddetmesinin ardından, Cezaevi Müdürüğü kendisine “sevki reddettiği için, başına gelebileceklerden Cezaevi Müdürlüğü’nün mesul olmayacağını kabul ettiği” mealinde bir yazı imzalattı.

Çetin Doğan, Mart ayı ortalarında yine bulunduğu cezaevinin elversişsiz koşulları yüzünden bel fıtığı probleminin sağ ayağına nüksetmesi üzerine Silivri Devlet Hastanesi’nde muayene olmayı kabul etti. 19 Mart Cuma gunu Silivri Devlet Hastanesi’nde Kardiyoloji ve Beyin Cerrahisi bölümlerinde muayene oldu. Her iki bölüm de, daha ileri tetkik (kalp sintigrafisi, EMG, MR, vs) ve tedavisi için bir ihtisas hastanesine sevki gerektiği konusunda görüş bildirdi.

Bunun üzerine, Silivri Devlet Hastanesi Başhekimliği Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek Çetin Doğan’ı  MR için 23 Mart 2010 tarihinde Esenyurt Devlet Hastanesi’ne, 11 Mayıs 2010 tarihinde EMG için Bakırköy Devlet Hastanesi’ne, sintigrafi için ise henüz belirlenmeyen bir tarihte Siyami Hersek Hastanesi’ne sevk etti.

Çetin Doğan’ın üç ayrı hastaneye sevk edilmesi üzerine avukatları Silivri İnfaz Savcılığına itiraz ettiler. Bu itirazın ardından Silivri Devlet Hastanesi, Doğan’ı bu kez de iki farklı hastaneye (kalp rahatsızlığı sebebiyle Halkalı Mehmet Akif Ersoy Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine, MR ve EMG için ise Bakırköy Ruh ve Sihir Hastalıkları Hastanesi’ne) sevk etti.

Tahliyeler gerçekleşmeden bir hafta önce gelen bu karara, avukatlar tekrar itiraz etmis, Çetin Doğan’ın acil olarak bütün kontrollerinin ve tedavisinin yapılabileceği tam teşekküllü bir hastaneye sevkini talep etmişlerdi. Ailesi olarak bu gelişm(me)eleri kaygıyla izliyorduk.  

1 Nisan 2010 akşamı tahliyesinin hemen ardından 2 Nisan’da GATA’da yapılan kontrolünde Çetin Doğan’ın bel fıtığı ve gecikmiş müdahalesine bağlı olarak bazı sinir uçlarında tamamen his kaybı olduğu ortaya çıktı. Peki, şimdi Çetin Doğan’ın sağlığında meydana gelen hasarın hesabını kim verecek?

Basında Çetin Doğan’a karşı sistematik bir karalama kampanyası açmış kişi ve kuruluşlar bugün yine Çetin Doğan’ın hastaneye yeniden tutuklanmaya tedbir olarak yattığını iddia ediyorlar. Bu iddialar en ufak bir vicdan sahibi olmayanların ve amaçları uğruna her türlü alçaklığı, iftirayı farz gören zihniyetlerin ürünüdür.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: