Balyoz belgelerinde bilgisayar oyunları

Altında Çetin Doğan’ın ismi yazılı olan Balyoz Güvenlik Harekat Planı, 2 Aralık 2002 tarihli olduğu ve 1. Ordu bilgisayarlarından çıktığı söylenen bir belge.  Bu tarih ve ibare kuvvetli bir kanıt olarak kabul ediliyor ve şu anda Çetin Doğan’ın tutukluğunun tek dayanağını teşkil ediyor.

Çetin Doğan’ın avukatları, bilgisayar’dan çıkma Word benzeri belgelerde “ilk kayıt tarihi” ve “kullanıcı ismi” gibi bilgilerin sonradan kolayca değiştirilebileceğini söylediler.  Bu herkes için aşikar olması gereken bir olgu.  Azıcık bilgisayar bilgisi olan birinin İnternet’ten indirdiği bir programla boyle belgeler üzerinde sahtecilik yapması çocuk oyuncağı gibi bir sey.

Bakın nasıl.

Orijinal olduğu ve Çetin Doğan’ın emri ile hazırlandığı söylenen ve yeni ortaya çıkan bir sözde fişleme dosyası ile işe başlayalım.  Bu dosya hakkında Taraf gazetesi şöyle yazıyor:

Dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın emriyle Harekat Daire Başkanı Albay Süha Tanyeri tarafından hazırlanan fişleme listesinin bilgisayara ilk kayıt tarihi 13 Ocak 2003, saat: 12:25 olarak görülürken, son kaydetme tarihinin ise 27 Şubat 2003 ve saat: 18:09 olarak göze çarpıyor.

Gösterilen kanıt aynı: Taraf’a göre belgenin tarihi (Balyoz Güvenlik Harekat Planı’nda da olduğu gibi) yazarını eleveriyor!

Bahsedilen fişleme dosyasına İnternet’ten erismek mümkünBuradan indirebildiğiniz “cdnot.xls” Excel dosyasının içersinden “File” ve “Properties” diye tıklayın, sonra da “Statistics” tab’ine bakın:  Karşınıza dosyanın ilk kayıt tarihi çıkacak:

Created:          Monday, January 13, 2003 6:25:44 AM

Yani ABD ile Türkiye arasındaki (şu anda) 6 saatlik farkı gözonünde bulundurursanız aynen Taraf’ın iddia ettiği tarih ve saat.  Görünürde bu dosya ilk defa 13 Ocak 2003 tarihinde oluşturulmuş.

Biz bilgisayardan fazla anlamayız ama gene de acaba bu orijinal görülen tarihi degiştirmek ne kadar zor olur diye biraz kafa yorduk.  İnternet’te kısa bir gezintiden sonra Excel icersinde bir “Basic” makro ile bakın aynı dosyayı nasıl değiştirdik.

Şimdi aynı yerden bu dosyanın “cdnot degistirilmis.xls” adlı kopyasını indirin ve gene dosyanın orijinal yazılış tarihine bakın (aynı şekilde “File” ve “Properties” diye tıklayın, sonra da “Statistics” tab’ine girin).  Karşınıza bu sefer tamamen değişik bir tarih, bugünün tarihinden tam bir sene öncesi çıkacak:

Created:          Monday, March 16, 2009

Tabi isteseydik bir sene evelinin değil, herhangi bir başka (gelmiş, gelecek) günün tarihini yazabilirdik.

Kısacası, orijinal olarak gosterilen Word, Excel cinsi dosyaların bilgisayara ilk kayıt tarihlerini değiştirmek bizim gibi bilgisayar acemileri icin dahi bir saatlik bir iş.  Bu dosyalarda başka türlü herhangi tahrifatı yapmak çok daha zor olmasa gerek.

Örneğin, dosyada bir değişiklik yapıldığı açık olsun diye dosyayı son kayıt eden olarak Dani’nin ismini dosyada bıraktık.  Elbette ki bilgisayarda kayıtlı ismi değiştirerek orada da değişiklik yapmak kolayca mümkün olurdu.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: