Baransu’nun Balyoz bavulundan çıkan bir CD, Adliye’de nasıl “marka ve isim” değiştirdi?

Baransu tarafından savcılar Mehmet Berk ve Bilal Bayraktar’a teslim edilen CD’lerden birinin yerine (tutanaklardan gorüldüğü kadarıyla) üç gün içerisinde başka bir CD konduğu anlaşılıyor.

29 Ocak 2010 Cuma:

Baransu bavulunu savcılar Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk’e teslim ediyor. Bavuldan çıkan 19 CD, emniyet görevlileri tarafından (1’den 19’a kadar) numaralandırılıyor.

Tutanağa göre, 9 numarası verilen CD’nin markası Sony. Bu CD’nin üzerinde “Vatandaşlık Taslak,” ve yeşil kalemle 67 yazılı.

Yine tutanağa göre, ertesi gün saat 9:30’da TEM Şubesinden görevlilerin gelip dijital ve dijital olmayan belgelerin dökümlerinin yapılmasına karar veriliyor. Saat 21:30’de kapılar mühürleniyor.

30 Ocak 2010 Cumartesi:

Saat 10:30’da mühürler açılıyor. Saat 11:00’de CD’lerin imajları alınmaya başlanıyor.

9 no.lu CD’nin imajı alınamıyor (imaj alma tutanağında CD’lerin üzerindeki yazılar veya seri numaraları belirtilmemiş).

1 Şubat 2010 Pazartesi:

Savcı Bilal Bayraktar CD’lerin imajlarını ve imajı alınamayan 9 nolu CD’nin kopyasını Emniyet bilirkişisi İsa Akyüz’e teslim ediyor (saat 16:15). Bu tutanağa bakıyoruz, 9 no.lu CD, Sony marka değil, markasız bir CD! Üzeridne “Vatandaşlık Taslak” ve  67 değil, “İrticai Faaliyetler” ve CD No:67 yazıyor!

Bu tutanaktaki diğer 18 CD’nin hepsinin “eşgali” diğer tutanaktakiler ile tıpatıp aynı.

CD ne zaman değiştirildi?

29 Ocak 2010 tarihli Teslim Alma ve El Koyma tutanağında Sony marka olarak kaydedilen ve üzerinde “Vatandaşlık Taslak” yazdığı belirtilen 9 no.lu CD’nin,  30 Ocak Cumartesi günü mühürler saat  10:30’da açıldıktan sonra ve saat 11:00’de imaj alınma işlemine başlamadan önce markasız CD ile değişirilmiş olması lazım. Zira, 9 no.lu (ve üzerinde İrticai Faaliyetler yazan) CD’nin imaji alınamıyor. Daha sonraki bilirkişi raporlarından da bu markasız CD’nin imajının alınamadığını biliyoruz.

CD niye değiştirildi?

CD’nin niye değiştirildiğini bilmiyoruz. İddianamede sanıklara 9 no.lu CD ile ilgili atfedilen bir suç yok. Üstveri dokümünden CD içindeki belgelerden en geç kayıt tarihinin 11.11.2003 tarihini taşıdığını görüyoruz. Bu CD’nin içeriği, Baransu’ya ilk teslim edilen DVD içinde de var (askeri bilirkişilere incelemeler icin 19 CD’nin imajı değil, bu CD’lerin kayıtlı olduğu 4 DVD’nin kopyası verildiği için bunu biliyoruz).

Burada niye değiştirildiğinden çok daha hayati olan soru, adliyede mühür altına alınmış emanete (kendini 2003’de 1nci Ordu’da görev yapmış “onurlu bir subay” olarak tanıtan sahte belge çetesinin elemanında olabilecek) markasız CD’nin sonradan nasıl C-19 olarak girebildiği ve C-19 olarak numaralanmış öbür CD’nin nasıl kaybolduğu.

Son olarak, bize uzak görünse de bir ihtimal, CD’ler ilk teslim alındığında 9 no.lu CD’nin kaydının yanlış girilmiş olması. Yani, tutanağa “İrticai Faaliyetler” yerine yanlışlıkla “Vatandaşlık Taslak” yazılmış olması. Böyle bir hatanın nasıl yapilabileceğini anlamasak da, CD’nin değiştirilme konusunu kesinleştirecek tek şey, teslim alma günü yapılan kamera kayıtlarının incelenmesi olacak.

*** 

29.01.2010 tarihli Teslim Alma ve El Koyma tutanağı için buraya (Ek klasör no.2, dizin no.138-143), 30.01.2010 tarihli  Mühür açma tutanağı için buraya (Ek klasör no.2, dizin no.52), 30.01.2010 tarihli İmaj alma tutanağı için buraya (Ek klasör no.2, dizin no. 72-83), 01.02.2010 tarihli Teslim ve Tesellüm tutanağı için buraya (Ek klasör no.2, dizin no. 117-118) tıklayın.

Abone Ol

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

One Comment “Baransu’nun Balyoz bavulundan çıkan bir CD, Adliye’de nasıl “marka ve isim” değiştirdi?”

  1. Taylan Says:

    Rüzgarın kapısına savurduğu boş kağıdı dahi darbe belgesi olarak basan Taraf’ın, gazetecilik değerlerine, hukuka ve insan haklarına biraz da olsa saygısı varsa, bu ve bunun gibi onlarca çelişkili belge hakkında savunma avukatları ve yakınlarıyla görüşmesi gerekir. Ama dedim ya, azıcık saygı! Taraf’ta ne gezer…

    Yaygara koparmanın, insanları darbeci-çeteci-şeriatçı-komünist-statükocu vb… gibi tanımlamalarla sınıflandırmanın bırakın gazetecilikle, insanlıkla bile alakası yok!

    Saygılar…

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: